Huawei zaznamenal historicky největší pokles zisku kvůli americkým sankcím

Huawei
Rotující předseda společnosti Huawei Eric Xu / Zdroj fotografie: Huawei

Společnost Huawei v minulosti čelila mnoha problémům. Ty začaly přibývat poté, co se stala úspěšnou na poli se smartphony. Svého času dokonce byla na pár dní největším výrobcem smartphonů na světě, ale to moc dlouho nevydrželo, protože dorazily americké sankce, které nejdříve znemožnily používání Google služeb na mobilních telefonech čínského výrobce. A pár měsíců na to Trumpova administrativa zakázala i spolupráci s TSMC, což znamenalo konec čipů Kirin, jež se nahradily Snapdragony.

Nyní jsme se dočkali zprávy, která odhalila to, že Huawei zaznamenal největší meziroční pokles zisku v celé své historii. A to především kvůli americkým sankcím, které ho v mnoha směrech zpomalily. Čínský gigant uvedl, že za rok 2022 zaznamenal čistý zisk v celkové výši 5,18 miliardy amerických dolarů. To bohužel znamená meziroční pokles o neskutečných 69 %. Tento pokles je vůbec nejvyšší v historii s tím, že nejblíže je mu rok 2011, ve kterém společnost měla pokles 54 %. Mimo americké sankce se na masivním poklesu poměrně hodně podepsala i ztráta společnosti Honor, která Huawei rovněž generovala zrovna nemalé zisky.

Podle předsedy Erica Xu se hodně na konečném výsledku podílely rostoucí ceny komodit, čínská opatření proti Covidu-19 a nárůst výdajů na výzkum a vývoj. Ve vývoji se společnost podílí především na síťové infrastruktuře, jako je 5G nebo 5,5G. Předseda prohlásil: „V roce 2022 si náročné vnější prostředí a netržní faktory vybíraly daň na operace Huawei. Uprostřed této bouře jsme stále závodili a dělali vše, co bylo v našich silách, abychom udrželi obchodní kontinuitu a sloužili našim zákazníkům.“ A nakonec, ačkoli společnost zaznamenala meziroční pokles zisků, tak ve skutečnosti si v roce 2022 celkově polepšila o 0,9 %, jelikož její příjmy činily 642,3 miliardy juanů.

Jak to se společností Huawei vidíte vy? Myslíte, že se dokáže vzpamatovat? Dejte mi to vědět do komentářů.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *