Apple omezuje čínským protestujícím používání funkce AirDrop. Jde snad na ruku čínskému režimu?

Apple
Autor fotografie: Pexels / Zdroj fotografie: Pixabay

Společnost ze Silicon Valley na začátku tohoto měsíce omezila svou charakteristickou funkci. S tím, jak se v Číně šíří masové protesty proti tvrdým restrikcím Si Ťin-pchinga, se demonstranti musí potýkat s cenzurou sociálních médií, sledováním polohy a rozpoznáváním obličejů ze strany největšího státem podporovaného sledovacího aparátu na světě. 

Ne každou překážku však lze přičíst výhradně čínské vládě. Přinejmenším na jedné frontě se na tom podílí i překvapivě Silicon Valley.

Začátkem tohoto měsíce společnost Apple v tichosti přidala omezení do své funkce AirDrop pro uživatele v Číně a znemožnila zákazníkům nechat svá zařízení otevřená pro příjem souborů od kolemjdoucích. Technologický gigant tak v podstatě eliminoval možnost čínských aktivistů oslovovat cizí lidi pomocí tohoto široce dostupného peer-to-peer komunikačního nástroje. 

AirDrop umožňuje uživatelům poloanonymně posílat soubory přímo pomocí Bluetooth ostatním uživatelům Apple v okolí, pokud mají příjemci svá zařízení nastavena tak, aby byla zjistitelná pro „všechny“. Před aktualizací společnosti Apple mohli čínští aktivisté používat AirDrop k šíření informací cizím lidem v přeplněných oblastech, aniž by museli odhalovat své osobní údaje nebo procházet centralizovanou platformou. 

Jde společnost Apple na ruku čínskému režimu?

Nová aktualizace společnosti Apple, dodaná se systémem iOS 16.1.1 dne 9. listopadu, tuto funkci potlačila. Nyní budou moci uživatelé Apple v pevninské Číně nastavit možnost zjišťování pouze na „všichni“ po dobu 10 minut, než se automaticky přepnou zpět na „pouze kontakty“. To znamená, že naprostá většina zařízení Apple v Číně nebude moci přijímat cizí zprávy AirDrops, i když o to jejich uživatelé budou stát. Poznámky k vydání společnosti Apple se o této změně nezmiňují a uvádějí pouze „opravy chyb a aktualizace zabezpečení“. Apple se ke změně veřejně nevyjádřil a mluvčí společnosti na žádost o komentář nereagoval. 

AirDrop jsem viděl v akci, když jsem v letech 2014 až 2019 pokrýval prodemokratické povstání v Hongkongu. S možností zjišťování nastavenou na „všichni“ jsem občas dostával zprávy AirDrop od cizích lidí při návštěvě míst protestů nebo dokonce při stání v přeplněném autobuse či metru. Někdy AirDrops obsahovaly podrobnosti o nadcházejících demonstracích. Jindy jsem dostával grafiky s inspirativními vzkazy nebo domácí politické memy. 


Nenechte si ujít:


Veřejné projevy nesouhlasu jsou v pevninské Číně, kde desítky let přísného sledování a tvrdé represe téměř potlačily explicitní politický aktivismus, mnohem méně časté. V říjnu, těsně předtím, než si Si Ťin-pching zajistil třetí funkční období v čele Číny, však někteří obyvatelé pevninské Číny použili AirDrop, aby vyzvali k ukončení Siovy diktatury. Listopadová aktualizace způsobila, že protesty pomocí AirDrop se v Číně v dohledné době pravděpodobně nebudou opakovat.

Mark Selden, historik a sociolog, který zkoumal vztahy společnosti Apple s Čínou ve své knize Dying for an iPhone z roku 2020, uvedl, že změny v AirDropu „byly společností Apple zjevně provedeny v souvislosti s tlakem čínského státu“. Cupertinský gigant je na Číně silně závislý jako na výrobním centru a zákaznické základně, takže má „jen velmi málo možností“, jak se podřídit čínským úředníkům, pokud tam chce nadále působit, řekl. 

V roce 2017 Apple na žádost čínských regulátorů kybernetické bezpečnosti souhlasil s tím, že převede kontrolu nad daty čínských uživatelů na iCloudu na čínskou státní společnost. Apple také na žádost čínských úřadů odstranil ze svého čínského App Store aplikace, včetně zahraničních zpravodajských aplikací a aplikací podporujících hongkongské protesty. 

Selden uvedl, že Apple se obvykle snaží vyhovět čínským požadavkům v tichosti, případně tak činí nepřímo prostřednictvím společnosti Foxconn, svého výrobního partnera, který ve svých továrnách v Číně vyrábí většinu světových iPhonů. V tomto případě však „byli přistiženi takříkajíc se staženými kalhotami. A snaží se s tím vypořádat tak, že nepřiznávají skutečné důvody svého jednání. Důvody se však zdají být poměrně jasné.“

Společnost Foxconn se sama stala místem nedávných nepokojů. Minulé úterý vypukly v závodě společnosti v Čeng-čou po měsících doutnajícího hněvu kvůli sporům o mzdy a výlukám v Covidu rozsáhlé protesty. Někteří dělníci v říjnu utekli z továrny pěšky domů, zatímco jiní tvrdí, že byli v karanténě bez jídla. Pracovníci najatí na doplnění chybějící pracovní síly tvrdí, že byli ošizeni o slíbené prémie, což Foxconn svedl na „technickou chybu“.

Čínští představitelé bagatelizují současné protesty, které vypukly v celé zemi poté, co minulý čtvrtek při požáru v oblasti Sin-ťiang zahynulo v budově, která byla údajně uzavřena, 10 lidí. V době, kdy v neděli zuřily demonstrace, zveřejnily nacionalistické státní noviny Global Times úvodník, v němž obvinily „západní síly“ z podněcování kritiky pandemické politiky Číny.

Protestující si to nenechali líbit. Na jednom videu z protestů hojně sdíleném na sociálních sítích křičí muž: „Nemáme ani přístup k zahraničnímu internetu. Jak s námi mají komunikovat zahraniční síly? Máme jen domácí síly, které nám nedovolují, abychom si vládli sami.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: fastcompany.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *