Huawei ztratil přes 80 milionů zákazníků ve prospěch třech společností
Na Huawei společně s dalšími 300 čínskými společnostmi byly uvaleny sankce, které jsou opravdu kruté a nemilosrdné. Ty zapříčinily velký pád čínského technologického giganta, a ačkoli Spojené státy vydaly několika společnostem různé výjimky na dodávaní komponentů pro Huawei, tak to skoro nikam nevedlo.
Huawei totiž nemůže používat vlastní čipy HiSilicon Kirin, které mu vyráběl tchajwanský gigant TSMC a služby Google, které byly nahrazeny AppGallery. V té se toho bohužel moc nenachází, a tak je většina globálních uživatelů odkázána na obchody s aplikacemi třetích stran. A jak Huawei pořád padal, tak mu ostatní společnosti přebíraly zákazníky a my se v tomto článku podíváme, o jaké společnosti šlo.
Nedávno nám jednatel společnosti Xiaomi odhalil, ke komu bývalí uživatelé čínského technologického giganta přešli. Podle Lu Weibinga, prezidenta Xiaomi, většina bývalých uživatelů přešla k Xiaomi, Applu a Honoru. Huawei byl kdysi i prvním největším výrobcem smartphonů na světě, ale po sankcích od tehdejší administrativy Donalda Trumpa zaznamenal rychlý pokles. Pan Lu nám odhalil, že z 80 milionů ztracených uživatelů jich 50 milionů přešlo k Xiaomi, 20 milionů k Applu a zbývajících 10 milionů získala bývalá dceřiná společnost Honor.
To opět potvrzuje, jak úspěšný byl Huawei na čínském trhu, protože jeho absence zanechala obrovskou mezeru, kterou ostatní značky chtěly rychle zaplnit. V tomto ohledu nejvíce zklamalo právě Xiaomi, které nedokázalo uživatele v Číně přesvědčit o tom, že ono je tou vhodnou alternativou. Od Huawei podíl na trhu rychle převzaly konkurenční společnosti, přičemž většina z nich zaznamenala v posledních letech výrazný růst. Ačkoli čínská společnost trpí mnoha problémy v oblasti dodavatelského řetězce, tak drží své slovo a trh s telefony pořád neopouští, což musí těšit nejednoho fanouška.
Věřím tomu, že v budoucnu si Honor ještě polepší, protože i on trpěl problémy s dodavatelským řetězcem, a tak vydával méně smartphonů než jeho konkurence.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: gizmochina.com
Huawei dlouhá léta pracoval na sobě, budoval oddanou zákaznickou základnu a vyvíjel většinou uživatelsky skvělá a zajímavá zařízení.
Důvody, proč se dostal do jistých problémů s přístupem k některým technologiím ponechme stranou, i když někdo tvrdí, že americká zařízení obsahující jejich technologie musí z nařízení federální vlády obsahovat tzv. „backdoor“ a tento čínský výrobce ve vlastnické struktuře státu musel mít otevřená zadní vrátka pro domácí tajné služby a jiné entity. Ale to není k tomuto tématu moc důležité.
Pokud nastane nějaký problém, je samozřejmě moc důležité uvědomění si jeho existence, odstranění příčiny a hledání řešení. Tady si měl Huawei dle mého názoru uvědomit, že je na svých zákaznících závislý a potřebuje je. Měl být na co hrdý, samozřejmě, ale měl sebevědomí tak vysoko, že se ze vztahu k těm, kteří z něho udělali světovou dvojku, vytratila jakákoliv pokora a vděk. A tady udělal z mého úhlu pohledu Huawei zásadní chybu. Snažil se a stále snaží prodávat neplnohodnotná zařízení (hlavně mobily a tablety) za velmi sebevědomou cenu místo toho, aby motivoval své zákazníky k zachování loajality například a nejen nižší cenou výměnou za jisté ústupky v komfortu používání zařízení, která pomalu ale jistě začala nejen po HW stránce ztrácet na konkurenci (spousta SW vychytávek sice vypadá dobře na prezentaci, ale praktické použití je tragické). Místo toho se nám stále snaží prodávat nekonkurenční a nechutně předražená zařízení. Postupný odliv zákazníků byl a je logický, nemusel však být takových rozměrů. Já sám jsem chtěl vyjádřit podporu své oblíbené značce a po banu jsem nakoupil celé rodině P30 (klasické, Pro i Lite) za mnoho desítek tisíc. Jako poslední šanci jsem zakoupil sobě zařízení s Harmony OS, jestli to nakonec nějak nepřekonám a nezvyknu si…vždyť je to vlastně přemalovaný Android. Jeho zakoupení dodnes lituji. Nechodí žádné aktualizace, praktické použití k soukromým účelům je dost omezené a k pracovním účelům je takové zařízení téměř nepoužitelné. Všechno se musí nějak obcházet, je to zdlouhavé a hlavně nepohodlné…prostě je to z mého dnešního pohledu už jen nechutně předražené, nekomplexní, bez jakékoliv podpory a všechno je problém. Věřím, že takové masové migraci zákazníků šlo předejít či jí alespoň zmírnit například využitím značky Honor (ano, spolupráce mezi je stále veliká i přes změnu vlastnické struktury).
Po několika letech pozorování situace kolem Huawei vs. USA si to dovolím lehce nadneseně, ale zdravě kriticky shrnout: Odliv zákazníků nemusel být tak masivní, Huawei si za to svým opovrhujícím až arogantním přístupem nejen k loajálním zákazníkům může jenom a pouze sám. Už i na domácím trhu přestává/přestalo bavit skalní fanoušky a vlastenece toto dotovat a finančně podporovat nákupy těchto technologicky zastaralých zařízení, která byla/jsou na domácím trhu velmi výrazně finančně dostupnější.