Qualcomm zmírňuje obavy z amerického zákazu licencí pro Huawei

Qualcomm
Autor fotografie: Monoar Rahman Rony / Zdroj fotografie: Pixabay

Nedávná zpráva o tom, že USA zastavily vydávání nových licencí společnosti Huawei, vyvolala v technologickém průmyslu určité obavy. Společnost Qualcomm, hlavní dodavatel čipů pro Huawei, se však přihlásila k objasnění svého postoje k této záležitosti.

Během hovoru k výsledkům za 1. čtvrtletí 2023 Alex Rogers, prezident divize Qualcomm Technology Licensing and Global Affairs, uvedl, že nedávné změny provedené americkým ministerstvem obchodu jsou pro Qualcomm zatím neznámé a že nepředpokládá žádný významný dopad na své dodávky společnosti Huawei. Vysvětlil, že společnost Qualcomm již vlastní licence, které jí umožňují dodávat společnosti Huawei technologie 4G a další čipové sady, včetně Wi-Fi. Tyto licence byly vydány poté, co ministerstvo obchodu potvrdilo, že nepředstavují hrozbu pro národní bezpečnost, a zůstanou v platnosti po řadu let.

Toto objasnění ze strany společnosti je pro technologickou komunitu úlevou, protože předchozí zprávy uváděly, že USA zakázaly vývoz čipových sad 4G, Wi-Fi 6, 7 a AI do společnosti Huawei. Přestože stále existují určité nejasnosti, je tato zpráva pozitivní pro společnost Huawei, která na letošní rok plánuje několik vlajkových lodí, z nichž všechny budou používat výhradně čipové sady Qualcomm Snapdragon 8+. Společnost Huawei od té doby nemohla uvést na trh žádná zařízení 5G, protože ji omezení ze strany USA odřízla od nejmodernějších čipů potřebných k pohonu takových zařízení.

Společnosti Intel a Qualcomm si na čínském trhu vybudovaly silnou pozici. Bohužel se tato zpráva podepsala na jejich akciích, protože Qualcomm zaznamenal v předobchodní fázi tohoto týdne v USA pokles o 0,9 %, přičemž akcie Intelu jej následovaly a klesly rovněž o 0,9 %. To překonává obecný trend v technologickém průmyslu, o čemž svědčí 0,4% propad technologicky zaměřeného indexu Nasdaq. Je možné, že si společnost Huawei vytvořila zásoby velkého množství čipů Qualcomm, které by jí mohly vydržet celý rok, ale prozatím je tato zpráva pozitivní a společnost pravděpodobně včas vydá další prohlášení.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: barrons.com

Průměrné hodnocení 1 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *