I přes zákaz největší britská telekomunikační společnost používá vybavení od Huawei

Huawei
Autor: Z z / Zdroj: Pexels

Huawei v Evropě čelí velkým problémům, protože jej většina zemí nechce ve své 5G infrastruktuře. A to především na popud Spojených států, které čínského giganta považují za bezpečnostní riziko. Vůbec první zákaz účastnit se telekomunikační infrastruktury dostal Huawei ve Velké Británii již před několika lety, když byl ještě u moci Boris Johnson.

Ten společně s ostatními vládními činiteli stanovil datum, do kdy měly všechny telekomunikační společnosti odstranit zařízení od Huawei. To dodržela většina z nich až na British Telecom, což je společnost s největším podílem na britském telekomunikačním trhu.

BT Group, dříve známá jako British Telecom, je jednou z největších telekomunikačních společnosti na tamním trhu s podílem blížícím se 50 %. Kvůli zákazu z dřívější doby však nyní čelí nepříjemným problémům, které pravděpodobně vyústí v pokutu. Vybudovat rozsáhlou infrastrukturu stojí několik miliard dolarů, na což bývalý premiér Johnson myslel, a tak dal společnostem 3 roky na to, aby zařízení od Huawei ze své výbavy odstranily. Konkrétní termín byl stanoven na 31. prosince 2023, ale ten BT Group nedodržela s tím, že by to pro ni nebylo pravděpodobně výhodné.

Podle webu TechRadar britská společnost odstranila veškeré vybavení od Huawei v rámci 4G a 5G sítí, což pokrývá 99 % mobilního datového provozu v zemi. Zbylé jedno procento pokrývá starší 2G a 3G připojení. To sice není moc vysoké číslo, ale faktem je, že 3G pořád obsahuje komponenty čínského giganta, a to je v tuto chvíli zcela nemyslitelné. Mobilní operátoři mají v plánu ve Velké Británii skončit s 3G síti do konce roku 2025. Na základě tohoto můžeme konstatovat, že BT Group zcela záměrně nevyměnila komponenty pro 3G síť. A to prostě z toho důvodu, že by se jí to nevyplatilo. Výměna komponentů by vyšla na ještě větší peníze, než bude udělená pokuta, takže se tak společnost zachovala čistě z finančních důvodů. Nejedná se o žádnou obranu Huawei, který tedy brzy v Británii definitivně skončí v rámci sítí.

Technologie neustále postupuje, a tak je pochopitelné, že zastaralá zařízení musí ustoupit. To se časem nevyhne žádnému státu.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, techradar.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *