Intel a AMD nově jako Qualcomm? Vývoz procesorů do Ruska povolen, ale pouze s licencí

Autor fotografie: ArtificialOG / Zdroj fotografie: Pixabay

Ruská invaze na Ukrajinu přináší mnoho obětí, nejenom těch lidských, ale i technologických a kybernetických. Vladimir Putin nutí jeho jednáním, západní země, aby sankciovaly jeho Rusko. Nejprve byla zmražena aktiva ruských bank, pak následovalo přerušení dodávek různých surovin, uzavření celého vzdušného prostoru EU a nakonec vyloučení z evropského systému plateb SWIFT. Situace pro Rusko minimálně z ekonomického hlediska nevypadá nikterak dobře, a neřekl bych, že se to v nejbližších dnech změní. My si v tomto článku rozebereme zákaz pro společnosti AMD a Intel.

Americký úřad pro průmysl a bezpečnost vydal řadu sankcí, které omezují prodej produktů pocházejících z USA ruské vládě a přidruženým státům. S tímto omezením přišlo americké Ministerstvo pro obchod. Nicméně, zajímavé je, že se nevztahuje na počítačové čipy určené běžným lidem.

Firmy, používající americké technologie, budou muset získat konkrétní licenci, aby mohly dodávat počítačové komponenty svým ruským zákazníkům. Podobných sankcí jsme se dočkali už dávno v Číně. Nejvíce tyto sankce postihly společnosti Huawei a ZTE s tím, že alespoň společnost Qualcomm dostala výjimku, a může dodávat procesory pro Huawei, i když pouze s technologií 4G.

Podle informací poskytnutých ruským médiem RBC musí Intel a AMD zažádat o licenci, pokud chtějí, i nadále dovážet své procesory do Ruska. Momentálně už údajně obě společnosti kontaktovali své partnery, aby jim oznámili, že se dodávka procesorů na nějakou dobu zastaví.

Tato zpráva už byla potvrzena několika zdroji, které jsou s celou situací dobře obeznámeny. Zástupce Asociace ruských vývojářů a výrobců elektronických zařízení potvrdil dočasné zablokování prodeje v Rusku. Oba výrobci zatím nevydali žádnou oficiální tiskovou zprávu, ve které by oznámili pozastavení zásobování Ruské federace.

Ruská média, potažmo RBC, kontaktovalo vedení společnosti Intel, které nám náznakem vážně potvrdilo pozastavení dodávek pro Rusko.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *