Intel obešel americké sankce a vesele dodává čipy na čínský trh
Americká vláda není spokojena se sankcemi, které na Čínu uvalila. Neustále je zpřísňuje, ale to poslední dobou začíná mít přesně opačný efekt. Huawei nedávno vyrobil první 7nm procesor za použití pouze čínských technologií. Generální ředitel Ren Zhengfei dokonce uvedl, že děkuje Spojeným státům za uvalené sankce.
Bez nich by totiž Čína i nadále přehlížela polovodičový průmysl. Ale v celé věci nejde jen o Huawei, ale také o další velké společnosti. Mezi ně patří např. Intel, který se ukázal jako zachránce pro čínské firmy, jež nutně potřebují vylepšovat své velké jazykové modely (LLM). Podle deníku DigiTimes za vším stojí procesory Intel Gaudi2, které od svého uvedení letos v červenci získaly dost velké procento trhu.
Čínské společnosti tradičně spoléhaly na procesory Nvidia A100 a H100 ke trénování algoritmů pro umělou inteligenci. Bohužel poslední americké sankce se dotkly také těchto čipů a čínským společnostem se nabídka v podstatě uzavřela. Toho si všiml Intel, který se rozhodl vyrobit čip na míru pro čínský trh. Ten je speciálně vyroben tak, aby na něj sankce nedosáhly a představuje tak legitimní alternativu za dva předchozí zakázané čipy.
Pro Intel je Čína lukrativní
Finanční ředitel Intelu se na začátku tohoto měsíce nechal slyšet, že o čipy Gaudi je tak velká poptávka především kvůli nedostatku jiných procesorů. Právě díky nim se Čína může stát dominantní zemí v rámci umělé inteligence. Minulý měsíc čínská vláda schválila spuštění svých prvních jazykových modelů. Mezi ně patří Ernie Bot od Baidu a Sensechat od Sensetime. Jen za minulý rok si Intel přišel na 27 % svých příjmů pouze v Číně. To je obrovské číslo s tím, že tento rok to může být díky Gaudi2 ještě lepší. Sandra Rivera, viceprezidentka Intelu, při jeho uvedení prohlásila, že má pomoci budovat čínské schopnosti s umělou inteligencí.
V loňském roce měla Čína na trhu s polovodiči podíl kolem 33 %, což z ní dělá lukrativní zemi pro mnoho společností. V tuto chvíli toho nejvíce využívá Intel a pravděpodobně to tak bude i v budoucnu.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: gizmochina.com, scmp.com