Jak Huawei dokázalo přežít bez Googlu? Je to velmi jednoduché
USA jsou významným hráčem v oblasti technologií a vlastní některé z největších technologických značek, jako jsou Google, Meta, Microsoft, Amazon a Apple. Je těžké si představit mobilní zařízení bez partnerství s těmito značkami, zejména se společností Google, ale Huawei to dělá tak, že překonává všechny bariéry. Jak se jim to ale podařilo? Vše se dozvíte v tomto příspěvku.
Společnost Huawei byla v roce 2019 jedním ze tří nejprodávanějších smartphonů na světě. Ve skutečnosti společnost v mnoha čtvrtletních výsledcích v průběhu let 2018 a 2019 překonala prodeje společnosti Apple. V této době byl byznys Huawei s chytrými telefony na vrcholu a pak americká vláda zasadila této čínské společnosti obrovskou ránu, omezení spolupráce s jakoukoli organizací působící ve Spojených státech.
V květnu 2019 americká vláda v čele s prezidentem Donaldem Trumpem oznámila, že Huawei a několik dalších čínských společností se nyní nachází na „seznamu subjektů“. Jinými slovy to znamená, že nové telefony Huawei již nemohou být dodávány s aplikacemi vlastněnými společností Google, jako jsou YouTube, Mapy Google a Disk Google. Nemohou pracovat ani s žádnou jinou společností působící v zemi.
Prodej chytrých telefonů Huawei poté, co dosáhl rekordních hodnot, zaznamenal po zákazu prudký pokles. Nemožnost předinstalovat aplikace vlastněné společností Google byla velkou ranou, ale omezení nejmodernějších technologií 5G se ukázala být pro jejich špičková zařízení stejně škodlivá.
Vzestup společnosti Huawei
Tři měsíce po zákazu Entity Listu představila společnost Huawei 9. srpna 2019 na své úvodní vývojářské konferenci v Dongguanu veřejně systém HarmonyOS. Společnost prozradila, že na něm pracuje již od roku 2012. Společnost Huawei umístila HarmonyOS jako mobilní operační systém až v září 2020, kdy oznámila HarmonyOS 2.0.
V červenci 2021 byla představena řada Huawei P50 jako první telefony se systémem HarmonyOS. Pro značku to byl velký úspěch, ale telefon neměl podporu 5G.
Huawei se nezastavil a nečekal na ukončení amerických sankcí. Místo toho se zaměřila na vybudování vlastního závodu na výrobu čipů. Dne 29. srpna 2023 společnost oznámila Kirin 9000S. Jednalo se o první plně doma vyráběný čip Huawei s podporou 5G. Byla to odpověď společnosti Huawei USA, že dokáže vyvíjet čipy sama bez podpory Západu.
Huawei Mate 60 a Mate 60 Pro byly první telefony, které dostaly čip Kirin 9000S. Jedná se o vlajkové telefony, kterých se prodalo přes 30 milionů kusů.
Růst softwaru společnosti Huawei
Ačkoli Huawei AppGallery existuje v Číně již od roku 2011, po zákazu v USA začal její rychlý rozvoj, aby se stala nejlepší alternativou k obchodu Google Play. K 1. březnu 2021 měla Huawei AppGallery přes 530 milionů aktivních uživatelů, což v říjnu 2022 poskočilo na 580 milionů.
Během akce HarmonyOS 3 v červenci 2022 společnost Huawei odhalila, že ekosystém HMS má zhruba 1,6 milionu globálních vývojářů, přičemž nyní jejich počet překročil 5,4 milionu.
HarmonyOS není zcela nezávislý na systému Android. Stále do jisté míry využívá otevřený zdrojový projekt Android (AOSP). Pro upřesnění, Huawei může stále používat AOSP, protože se jedná o open-source, ale nemůže používat mobilní služby Google (GMS).
Čínský gigant však již pracuje na druhé fázi vývoje systému HarmonyOS, HarmonyOS Next. Ta bude zcela nezávislá na operačním systému Android. Nebude ani umožňovat sideloading aplikací pro Android, což je v současné době u systému HarmonyOS možné. Bude nutit vývojáře aplikací, aby vytvářeli verze specifické pro systém HarmonyOS.
Alternativy Google Apps od společnosti Huawei
Společnost Huawei vyvinula alternativy k aplikacím Google, což jí pomohlo v růstu na konkurenčním trhu chytrých telefonů.
- Google App: Huawei Assistant
- Google Duo: Zoom, Skype
- Google Photos: Huawei Gallery, Huawei Cloud
- Gmail: Huawei’s Email app
- Google Maps: Petal Maps
- YouTube: Sledování přes prohlížeč
- Google Drive: Huawei Cloud, Deego
- Google Chrome: Huawei prohlížeč
- Google Docs/Sheets/Slides: Microsoft Office
- Google Play Store: Huawei AppGallery
Společnost Huawei zkrátka odvedla obrovský kus práce při budování vlastního závodu na výrobu čipů a systému HarmonyOS, aby přežila zákaz USA a mohla konkurovat americkým technologickým gigantům. HarmonyOS Next bude dalším velkým krokem společnosti Huawei, který bude zajímavé porovnat s operačním systémem Android.
Společnost Huawei nedávno oznámila řadu Pura 70 poháněnou zcela novou čipovou sadou Kirin 9010.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: Svět Huawei, androidauthority.com