Japonsko významně investuje do trhu s čipy. Budou následovat sankce ze strany USA jako kdysi?

Japonsko
Autor: Nic Wood / Zdroj: Pexels

Japonský polovodičový gigant Renesas Electronics se akvizicí australské softwarové společnosti Altium v hodnotě 9,1 miliardy australských dolarů snaží o získání celosvětového prvenství. Tento strategický krok znamená rostoucí ambice Japonska získat zpět významný podíl na světovém trhu výroby čipů.

Altium: japonský výrobce čipů se akvizicí společnosti Altium snaží získat vedoucí postavení

Společnost Renesas, která se snaží zefektivnit svůj proces návrhu elektroniky, považuje odborné znalosti společnosti Altium v oblasti nástrojů pro návrh desek plošných spojů (PCB) za klíčový doplněk. Integrace softwaru Altium umožní společnosti Renesas nabídnout zákazníkům komplexnější a efektivnější návrh. V konečném důsledku to zvýší její konkurenční výhodu.

Odborníci z oboru považují tuto akvizici za součást širší japonské strategie, jejímž cílem je znovu získat dominantní postavení v ekosystému čipů. Jesper Koll, odborný ředitel společnosti Monex Group, zdůrazňuje obrovské peněžní rezervy, které mají japonské firmy k dispozici. Zdůrazňuje „de facto bezúročné financování ze strany vlády“, které takové akvizice podporuje. Předpovídá, že do roku 2030 by Japonsko mohlo kontrolovat třetinu světové výroby čipů, což by více než zdvojnásobilo jeho současný podíl.

Dosažení tohoto ambiciózního cíle však závisí na několika faktorech. Zaprvé je klíčová úspěšná integrace získaných technologií, jako je technologie společnosti Altium. Kromě toho je pro trvalý růst zásadní podpora inovací a získávání špičkových talentů. A konečně, pro dlouhodobý úspěch bude rozhodující zvládnutí geopolitických složitostí a zajištění stabilního dodavatelského řetězce.

Akvizice společnosti Altium firmou Renesas představuje významný krok na cestě Japonska k vedoucí pozici v čipovém průmyslu. I když problémy přetrvávají, tento krok podtrhuje rostoucí odhodlání země a strategické investice do tohoto kritického odvětví. Využitím svých zdrojů a podporou robustního ekosystému by Japonsko mohlo v příštích letech velmi dobře přetvořit globální prostředí výroby čipů.

Trh s čipy: Japonsko má ambiciózní plán

Nedávná akvizice společnosti Altium firmou Renesas Electronics a širší odhodlání Japonska znovu získat celosvětové prvenství v polovodičovém průmyslu naznačují významný posun v dynamice výroby čipů. Tento krok je připraven ovlivnit budoucnost výroby čipů několika způsoby:

  • Technologický pokrok: Akvizice společnosti Altium, která se specializuje na nástroje pro návrh desek s plošnými spoji. To znamená zaměření na rozvoj technologií v oblasti návrhu elektroniky. To by mohlo vést k vývoji sofistikovanějších a efektivnějších návrhů čipů. Přispění k celkovému pokroku polovodičového průmyslu.
  • Konsolidace a integrace: Akvizice společnosti Renesas Electronics odráží trend konsolidace v odvětví polovodičů. Vzhledem k tomu, že se společnosti snaží zvýšit své schopnosti a zefektivnit procesy, můžeme být svědky dalších fúzí a akvizic. Podpora integrovaných řešení a komplexních ekosystémů čipů.
  • Globální konkurenceschopnost: Japonská ambice vlastnit a provozovat významnou část globálního ekosystému výroby čipů naznačuje zvýšenou konkurenci v tomto odvětví. Ostatní země a společnosti mohou reagovat svými strategiemi, aby si udržely nebo získaly podíl na trhu. Potenciálně podnítí inovace a zlepšení efektivity v celém hodnotovém řetězci polovodičů.
  • Finanční vliv: Značné hotovostní rezervy a nerozdělený zisk japonských společností spolu s příznivými podmínkami financování ze strany vlády staví Japonsko do pozice finanční velmoci na poli polovodičů. Tato finanční síla může usnadnit iniciativy v oblasti výzkumu a vývoje, investice do infrastruktury a strategické akvizice, což přispívá ke konkurenceschopnosti Japonska v oblasti výroby čipů.
  • Dlouhodobá situace v odvětví: Podle předpovědí by Japonsko mohlo do roku 2028-2030 zdvojnásobit svůj současný podíl na celosvětovém ekosystému výroby čipů, a proto je pravděpodobné, že v tomto odvětví dojde k výrazným změnám. To by mohlo vést k diverzifikaci dodavatelských řetězců, změně dynamiky trhu. A zvýšený důraz na spolupráci a konkurenci mezi klíčovými hráči.

Souhrnně lze říci, že zpráva o akvizici společnosti Altium společností Renesas Electronics a celková strategie Japonska naznačují transformační období pro výrobu čipů. Odvětví bude pravděpodobně svědkem technologického pokroku, větší konsolidace, zostřené globální konkurence a změny finanční dynamiky, která řídí vývoj polovodičů. Tyto změny mohou v konečném důsledku přispět k tomu, že se výroba čipů v nadcházejících letech stane silnějším a konkurenceschopnějším prostředím.

Japonská Toshiba: „hrozba pro národní bezpečnost“ (Historie)

Japonský polovodičový průmysl byl v 80. letech minulého století s vládní podporou v plném rozkvětu, než jej USA utlumily. Podle článku v Los Angeles Times ze srpna 1992 předstihl USA jako největší světový dodavatel čipů a jeho podíl na trhu s produkty DRAM (dynamická paměť s náhodným přístupem) dosáhl v roce 1987 přibližně 80 %.

Toshiba, v té době přední japonský výrobce čipů, se tehdy stala terčem útoku USA kvůli „obavám o národní bezpečnost“. Poté, co bylo v roce 1986 zjištěno, že Toshiba a norský vojenský podnik Kongsberg Våpenfabrikk tajně prodávají do Sovětského svazu důležité technologie, vydal Washington zákaz prodeje všech výrobků Toshiba Corporation na 2 až 5 let, přičemž uvedl, že prodej do Sovětského svazu představoval hrozbu pro národní bezpečnost USA a Toshiba porušila dohodu Koordinačního výboru pro mnohostranné kontroly vývozu (CoCom), která členům zakazuje vyvážet do Sovětského svazu vyspělé zbraně nebo stroje.Společnost Toshiba byla tímto skandálem údajně vážně zasažena. Dva její manažeři byli posláni do vězení a několik vedoucích pracovníků odstoupilo. Společnost vynaložila přibližně 100 milionů jenů (0,95 milionu USD) na inzerci v téměř všech hlavních amerických novinách, kde se za své jednání omlouvala. Skandál nakonec poškodil její pověst a prestiž, kterou si vybudovala na celém světě. Během vyšetřování CIA bylo údajně zabaveno i mnoho jejích technických dokumentů.

Zatímco Toshibu trápil, Washington jako by nad podobnými „prohřešky“ svých evropských kolegů přivíral oči. Zpráva norské policejní služby v roce 1987 odhalila, že společnosti v několika dalších členských zemích CoCom, včetně Francie, Itálie a Západního Německa, rovněž prodávaly Sovětům sofistikované technologie, uvedly Los Angeles Times v říjnu 1987. Jen na několik z těchto firem USA výslovně uvalily sankce.

Je zřejmé, že selektivní zásah Washingtonu proti společnosti Toshiba nebyl motivován pouze takzvanými obavami o národní bezpečnost. Toshiba byla vnímána jako hrozba pro rozvoj amerických technologických firem. „USA ve skutečnosti dosáhly svého cíle chránit domácí [čipový] průmysl tím, že potlačily svého největšího rivala pomocí několika vznešeně znějících výmluv,“ řekl Song.

Podnikání společnosti Toshiba v oblasti čipů se nadále propadalo a bývalý světový čipový gigant nakonec v roce 2018 prodal svou čipovou divizi americké společnosti Bain Capital za 18 miliard dolarů a zcela se stáhl z odvětví výroby čipů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: cnbc.com, trtworld.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *