Je to oficiální: NASA prohlásila, že sluneční maximum nastává právě teď

NASA
Autor: AstroGraphix / Zdroj: Pixabay

Připravte se, pozemšťané: NASA, NOAA a Panel pro předpověď slunečních cyklů oficiálně prohlásily, že nyní nastává sluneční maximum.

Co to znamená? Naše Slunce dosahuje vrcholu svého jedenáctiletého cyklu aktivity, tedy období, kdy na Slunci řádí sluneční skvrny, sluneční erupce a výrony koronální hmoty. V nadcházejících měsících tedy budeme na Slunci i nadále svědky velkého „koncertu“.

V určitém okamžiku, uprostřed všeho toho humbuku a povyku, se magnetické póly Slunce vymění a jeho aktivita začne slábnout a blížit se k útlumu slunečního cyklu známému jako sluneční minimum. Kdy přesně k tomu dojde, se však dozvíme až po skončení slunečního maxima.

„Toto oznámení neznamená, že se jedná o vrchol sluneční aktivity, který v tomto slunečním cyklu uvidíme,“ říká meteorolog Elsayed Talaat z NOAA. „Slunce sice dosáhlo období slunečního maxima, ale měsíc, kdy sluneční aktivita na Slunci dosáhne vrcholu, bude určen až za několik měsíců nebo let.“

Slunce je v našem životě spolehlivě přítomno, a to je pro nás dobrá zpráva, protože je životně důležité pro naši existenci na této planetě. To však neznamená, že Slunce je ve své podstatě stálé: naše hvězda prochází vlastními změnami, z nichž jedním je jedenáctiletý cyklus aktivity.

Upřímně řečeno, o tom, co tyto cykly pohání, toho moc nevíme: zjistit, co se děje uvnitř Slunce, je vlastně docela těžké. A přestože každý cyklus trvá zhruba 11 let, jejich přesná délka se liší. Přesnou délku nemůžeme s jistotou předpovědět, stejně jako to, jak bude silná, nebo dokonce kdy má nastat maximum a minimum.

„Sluneční cykly nedokážeme spolehlivě předpovědět,“ řekl v roce 2022 sluneční astrofyzik Michael Wheatland z univerzity v australském Sydney. „Zcela nerozumíme slunečnímu dynamu, které vytváří magnetická pole pozorovatelná na povrchu v podobě slunečních skvrn a která produkují erupce. To je jeden z nevyřešených problémů astrofyziky.“

Víme však, jak se sluneční cyklus projevuje, a sluneční vědci a meteorologové mohou tyto projevy využít ke sledování cyklu. Klíčovým měřítkem jsou sluneční skvrny – oblasti na povrchu Slunce, kde je magnetické pole dočasně mimořádně silné a zamotané, což brání proudění horké plazmy, a proto je tato oblast chladnější a tmavší než okolní sluneční povrch.

Sluneční minimum nastává v době, kdy je na Slunci nejméně skvrn. Sluneční maximum nastává, když jsou sluneční skvrny na povrchu jako pihy na opáleném nose. A s nimi přicházejí obrovské sluneční erupce. Když se spletité magnetické siločáry ve slunečních skvrnách přetrhnou a znovu spojí, vybuchnou v mohutných výbuších světla a energie, to jsou sluneční erupce. Někdy také prudce vyvrhnou miliardy tun slunečních částic a magnetických polí a rozletí se sluneční soustavou, to jsou výrony koronální hmoty.

Oba jevy mohou mít vliv na Zemi. Sluneční erupce mohou způsobit výpadky rádiového vysílání. Výrony koronální hmoty, které narážejí do magnetického pole chránícího Zemi, jsou příčinou jevu známého jako geomagnetické bouře.

Ty mohou být ještě nebezpečnější, protože vytvářejí proudy, které mohou narušit provoz rozvodných sítí, bránit komunikaci a navigaci a narušovat provoz satelitů. Při interakci slunečních částic s částicemi v horních vrstvách zemské atmosféry však také vytvářejí ohromující polární záře. Proto jsme letos pozorovali tolik polárních září.

Ale pokud víme, nejsme v nebezpečí. Je pravda, že současný sluneční cyklus je výrazně silnější, než byly původní předpovědi NASA a NOAA, ale není to nejsilnější sluneční cyklus, jaký jsme kdy zažili, a stále je v normálních mezích. Nejsilnější erupcí současného cyklu byla erupce X9.0, která vybuchla 4. října, a i když se řadí do první dvacítky kdy naměřených erupcí, jsou na tomto seznamu i absolutní monstra, kterých jste si pravděpodobně ani nevšimli.

Mezitím bude ještě provedena zajímavá analýza. Zatímco oficiální předpovědi slunečního cyklu byly nižší, než k čemu došlo, někteří vědci předpověděli silný cyklus s mnohem větší přesností. To by mohlo mít docela zajímavé důsledky pro naše chápání toho, jak Slunce funguje, a pro modely, které používáme k předpovídání slunečních cyklů v budoucnosti.

Připoutejte se. Možná nás čeká bouřlivé vesmírné počasí. A také fascinující nové poznatky o tajemných cestách našeho velkolepého Slunce.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: sciencealert.com, science.nasa.gov, youtube.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *