Je váš telefon skutečně čistý? Vědci odhalili šokující tajemství bakteriálních zárodků číhajících v našich telefonech

telefon
Autor fotografie: Amarnath Radhakrishnan / Zdroj fotografie: Pixabay

Špičkoví vědci odhalili šokující bakterie a mikroby, které se skrývají na našich telefonech. Není žádným tajemstvím, že mytí rukou a dezinfekce povrchů chrání před šířením choroboplodných zárodků, bakterií a virů. Přesto vás možná bude šokovat, jak moc jsou naše zařízení špinavá.

Mezi tajnými zárodky, které číhají na naše telefony, jsou bakterie z lidských i švábích výkalů, varovali odborníci. Studie společnosti SellCell zjistila, že na 100 % obrazovek chytrých telefonů byly nalezeny bakterie E.Coli a fekální streptokoky. Na každém z 20 stěrů odebraných z 10 telefonů byly rovněž nalezeny bakterie Bacillus cereus způsobující otravu jídlem a S. aureus způsobující zápal plic.

A přestože v žádném z nich nebyly nalezeny stopy salmonely, polovina z nich obsahovala bakterii P.aeruginosa, která se běžně vyskytuje ve švábích výkalech. Studie testovala displeje telefonů šesti žen a čtyř mužů ve věku od 22 do 62 let.

Sarah McConomyová, provozní ředitelka společnosti SellCell, která studii provedla, pro Mail Online uvedla: „Zajímalo nás, jak časté jsou škodlivé bakterie na obrazovkách našich mobilních telefonů a jaké typy bakterií se vyskytují nejčastěji. „Výsledky byly skutečně šokující, mnoho forem bakterií pochází z lidských výkalů, což skutečně zdůrazňuje potřebu, aby lidé své mobilní telefony častěji důkladně čistili a dezinfikovali.


Nenechte si ujít:


„Nejvíce znepokojující byla asi přítomnost bakterie P. aeruginosa, která pochází přímo ze švábů a jejich výkalů. „Je opravdu znepokojující pomyslet na to, že švábi lezou po našich telefonech a dokonce je používají jako koupelnu, když se nedíváme!“. Vzhledem k tomu, že náš telefon je předmět, kterého se naše špinavé ruce během dne dotýkají nejčastěji, dává to intuitivní smysl.

Čistý telefon je základ

Ale může být těžké pochopit, jak moc se iPhone, Android nebo jiná mobilní zařízení mohou skutečně ušpinit. Studie, která nám otevřela oči, zjistila na testovaných obrazovkách celkem 20 kolonií fekálních streptokoků a enterokoků, které se tvoří v žaludku a střevech lidí i zvířat.

Z některých zárodků bylo obviněno nošení telefonů do koupelny, přičemž vědci tvrdí, že se jim můžete vystavit během pouhých pěti minut. Bakterie se při splachování toalety dostávají do vzduchu, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že spadnou a dopadnou na váš telefon.

SellCell dodal: „Na obrazovkách telefonů je pak nosíme s sebou z toalety do ostatních částí našich domovů, kde mohou být dokonce zodpovědné za šíření nemocí. „Nejenže je to nepříjemný obrázek, pokud jde o bakterie žijící na našich mobilních telefonech, ale také to ukazuje, že mnozí z nás mohou chodit s vlastními fekáliemi na obrazovkách. Obrazovky, které si pak přiblížíme k obličeji, abychom mohli telefonovat. No není tohle odporné?

Přesto společnost SellCell tvrdí, že množství bakterií nalezených na těchto obrazovkách pravděpodobně nestačí k tomu, aby způsobilo skutečnou zdravotní závadnost. Zdůrazňuje však, že majitelé telefonů by měli i nadále čistit a dezinfikovat chytré telefony dezinfekčními ubrousky, zejména po návštěvě toalety.

Předchozí výzkumy také ukázaly, že chytré telefony mohou obsahovat až sedmkrát více bakterií než záchodové prkénko. Nejvíce bakterií obsahují telefony v kožených pouzdrech, a dokonce i telefony ve snadněji čistitelných plastových pouzdrech obsahují více než šestkrát více bakterií než záchodová prkénka. Jak je na tom váš telefon?

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: thesun.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *