Kalifornští demokraté vyzývají k pozastavení dalších omezení vůči Huawei. Sankce se pomalu obracejí proti americkým společnostem
Budoucnost společnosti Huawei v rámci vývozních omezení USA je nejistá, ale nedávný krok kalifornských demokratů naznačuje možný posun. V dopise Alanu Estevezovi, náměstkovi ministra průmyslu a bezpečnosti na americkém ministerstvu obchodu, vyjádřili kalifornští zástupci Alex Padilla a Zoe Lofgrenová obavy z dopadu dalších omezení na konkurenceschopnost USA.
Jádrem jejich argumentů je, že jednostranné sankce by se mohly vymstít. Demokraté varují, že odříznutím Huawei a dalších čínských společností od klíčových amerických technologií hrozí, že USA zůstanou pozadu. Vyzvali ministerstvo, aby „pozastavilo další jednostranné kontroly vývozu, dokud dostatečně nezdůvodní, že takové kontroly nepoškodí konkurenceschopnost USA v oblasti vyspělých polovodičů a zařízení pro výrobu polovodičů“.
Toto stanovisko znamená významný odpor proti pokračujícím snahám ministerstva obchodu omezit vývoz technologií do Číny. Padilla a Lofgren sice neobhajují zrušení všech obchodních regulací, ale zpochybňují, zda jednostranné sankce účinně dosahují cílů národní bezpečnosti.
Tato obava je obzvláště důležitá v Kalifornii, která je státem s velkými investicemi do polovodičového průmyslu. Kalifornie, která je domovem gigantů jako LAM Research, KLA Corporation a Applied Materials, by mohla značně utrpět, pokud budou americké firmy odříznuty od klíčových trhů, jako je Čína. Není to poprvé, co Kalifornie lobbuje za změnu. V dubnu Padilla a guvernér Gavin Newsom vyzvali administrativu, aby zvážila zrušení dotačního programu pro výzkum a vývoj čipů.
Spojené státy čelí složitému dilematu. Hlavním faktorem, který vede k omezení vývozu, zůstávají obavy o národní bezpečnost. Přetrvávají obavy, že by Čína mohla využívat americké technologie k vojenským účelům nebo ohrožovat bezpečnost uživatelů – obavy, které jsou již dlouho spojovány se společností Huawei, která taková obvinění popírá.
Strategie zpřísnění kontrol však může mít nezamýšlené důsledky. Snaha USA izolovat Čínu od vyspělých technologií by mohla bránit americkým společnostem. V kombinaci s tlakem států, jako je Kalifornie, to může vést k přehodnocení současného přístupu.
Dopis kalifornských demokratů by mohl znamenat začátek změny. Zda to povede ke konkrétním změnám politiky, zůstává nejisté, protože ministerstvo obchodu na obavy Kalifornie zatím oficiálně nereagovalo.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: asiafinancial.com, phonearena.com
Jsoucí srdceryvné obavy se krystalizovali v nitru společného souznění.
No a to si pockejme az to dolehne vse na EU ,to bude narez 😀 Uz ted sposta firem odchazi a na pric EU propousti!Proste prachy jednou strati hodnotu jak se rozdavaj Afrika,Gaza a Ukrajina!!!Kazda mince ma dve strany a ta mince se jednoho dne otoci na tu spatnou je to tak vzdy =(