Kanada zakázala 5G síť společností Huawei a ZTE

Huawei a ZTE jsou opět pod vlnou kritiky. Kanada
USA již dlouhodobě navádí své spojence proti Huawei / Autor fotografie: Henrikas Mackevicius / Zdroj fotografie: Pixabay

Čínský výrobní gigant Huawei se poslední měsíce snaží získat důvěru, zejména spojenců USA. Snaží se kvůli tomu, že již několik zemí zakázalo používání jeho technologie, i když mu nikdo nic neprokázal. Kanadská vláda si dávala poměrně dlouhou dobu na to, aby rozhodla, zda budou moci mobilní operátoři v zemi používat technologie od společností Huawei a ZTE. Konečný verdikt minimálně pro Huawei nestojí za to. Po dlouhém čekání jsme se totiž dozvěděli, že má Huawei v zemi zákaz. Je zakázán z důvodu bezpečnostních obav, ale Huawei vždy tvrdil, že zákazy jsou politicky motivované a podněcované vládou Spojených států.

Stejně jako USA, tak i Kanada se obává svěřit klíčovou infrastrukturu čínské společnosti. Kvůli tomu nebyl zakázán pouze Huawei, ale i ZTE, které je u nás méně známé. Podle prohlášení vlády musí společnosti do 28. června 2024 odstranit všechna zařízení s 5G od Huawei a ZTE. Vzhledem k rozšířenosti 4G můžou na jeho odstranění operátoři počkat až do roku 2027. Každopádně v obou případech už od září nesmí žádný kanadský operátor koupit jakékoli telekomunikační zařízení od těchto dvou společností.

Uvedl nám to kanadský ministr pro inovace, vědu a průmysl Francois-Philippe Champagne. Přesně řekl: „Je to správné rozhodnutí a jsme rádi, že to dnes můžeme oznámit, protože to zajistí naši síť pro další generace. Jde o Kanadu, o naši národní bezpečnost, o naši telekomunikační infrastrukturu.“ Nakonec jsme se dozvěděli, že kanadská vláda nevzala v potaz případnou odvetu ze strany Číny.


Nenechte si ujít:


Čínská vláda není spokojena s posledním krokem vůči její obrovské technologické společnosti. Její vláda se domnívá, že se jedná o řízenou manipulaci vládou USA. Rovněž tvrdí, že cílem tohoto zákazu je potlačit čínské společnosti v expanzi.

„Čína komplexně a vážně vyhodnotí tento incident a přijme veškerá nezbytná opatření k ochraně legitimních práv a zájmů čínských společností.“ uvádí Peking. Navzdory tomuto silnému prohlášení čínská vláda žádné konkrétní kroky nepodnikne. Můžeme si připomenout zákaz USA, kdy Čína také vyhrožovala velkými problémy pro USA. Paradoxně vůči tomu je Apple jednou z nejoblíbenějších značek v Číně.

Kanadský zákaz není pro nikoho překvapením. Alykhan Velshi, viceprezident pro korporátní záležitosti společnosti Huawei, uvedl, že podle něj neexistuje žádný důkaz toho, že by Huawei představoval jakoukoli hrozbu pro národní bezpečnost. Také ho mrzí, že kanadská vláda přerušila veškeré diskuze mezi ní a společností Huawei.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *