Šéf Deutsche Telekomu je připraven vzepřít se EU a zůstat u Huawei

Huawei
Autor: Miguel Á. Padriñán / Zdroj: Pexels

Šéf největší německé telekomunikační společnosti Deutsche Telekom se v posledním rozhovoru navážel do regionálních politiků. A jeho zjevné pohrdání regulací Evropské unie (EU) se zjevně vztahuje i na nejnovější pravidla týkající se společnosti Huawei.

Úředníci pod vedením Thierryho Bretona, komisaře EU pro vnitřní trh, jsou zděšeni, že tolik zemí a operátorů ignorovalo předchozí výzvy k odstranění čínského zařízení ze svých sítí. Minulý týden Breton vyrazil na válečnou stezku, pokáral vzdorující strany a slíbil, že Evropská komise již nebude nakupovat od telekomunikačních společností dodávané firmami Huawei a ZTE, které jsou nyní považovány za „vysoce rizikové dodavatele“. Německo a Deutsche Telekom měly být na vrcholu jeho seznamu.

Německý dominantní operátor pokračuje v nákupu zařízení 5G od společnosti Huawei pro síť, která podle poslední výroční zprávy Deutsche Telekom na konci loňského roku pokrývala přibližně 95 % německé populace a zahrnovala více než 80 000 antén na přibližně 24 000 místech. Dánská společnost Strand Consult odhaduje, že na Huawei připadá přibližně 59 % instalovaného vybavení 5G, a tento odhad nebyl vyvrácen.

Höttges se zjevně domnívá, že se EU mýlí. V projevu na konferenci pořádané Svazem německého průmyslu tento týden naznačil, že bude pokračovat ve vzdorování EU, pokud ho německá vláda nedonutí Huawei odstranit. „Otázka zní: „Je anténa kritickým prvkem, ano nebo ne?“ a víte, o tom se teď můžeme přít,“ řekl. „Podle německých zákonů není vnímána jako kritický prvek.“

„Mimochodem, každý mobilní telefon je také anténa, takže to můžete v tomto ohledu zpochybnit, a tak plníme zákonné požadavky,“ pokračoval. „Pokud by se Německo rozhodlo, že zakážeme čínská zařízení, dobře, a my okamžitě uděláme vše pro to, abychom tyto požadavky splnili.“

Deutsche Telekom nenakupuje agregační zařízení od čínských dodavatelů, zdůraznil Höttges. Přistoupil také k nahrazení společnosti Huawei v „jádru“, řídicím centru své sítě, a přešel na Ericsson a zkouší další produkty pro jádro sítě vyvinuté americkou softwarovou společností Mavenir. Podle názoru společnosti i německých politiků jsou tato omezení dostatečná k ochraně německé telekomunikační infrastruktury před případným čínským špehováním a sabotážemi.

Pronásledování Číňanů

Breton však nesouhlasí. V doporučeních pod hlavičkou „souboru nástrojů kybernetické bezpečnosti 5G“ nyní radí, aby „bylo omezeno nebo zakázáno používání zařízení v jádrové a přístupové části (RAN) sítí pro subjekty považované za ‚vysoce rizikové dodavatele‘, zejména proto, že podléhají vysoce dotěrným zákonům třetích zemí o národním zpravodajství a bezpečnosti dat,“ uvedl během svého projevu minulý týden.

Pro případ, že by panovala nejistota ohledně toho, které společnosti jsou považovány za vysoce rizikové, Breton ve svém projevu dále jmenoval oba čínské dodavatele: „Komise právě zveřejnila sdělení potvrzující, že rozhodnutí některých členských států omezit nebo zcela vyloučit společnosti Huawei a ZTE z jejich sítí 5G jsou oprávněná a v souladu se souborem nástrojů.“

Odpor společnosti Deutsche Telekom v této pokročilé fázi zavádění 5G není velkým překvapením. Z údajů společnosti Strand Consult by vyplývalo, že udržuje přibližně 47 200 antén Huawei na 14 160 místech. Samostatný průzkum provedený společností Barclays a získaný serverem Light Reading odhaduje náklady na „výměnu“ na přibližně 1,1 miliardy eur (1,2 miliardy USD), ale dřívější zprávy naznačovaly, že by mohly být mnohem vyšší. Rychlé odstranění společnosti Huawei by se mohlo ukázat jako nákladné a rušivé.

Mohla by se také setkat s čínským odporem, jak si Höttges zjevně uvědomuje. „Domnívám se, že to není moudré doporučení, protože bychom měli řídit vzájemnou závislost průmyslových odvětví,“ řekl na panelu při diskusi o nejnovějších krocích EU. „Jen se domnívám, že zákaz antény by měl důsledky pro další průmyslová odvětví, která zde možná sedí v místnosti a která se snaží prodávat své výrobky do Číny.“

Čína se totiž počítá mezi největší obchodní partnery Německa a již léta je nadšeným odběratelem německých automobilů a obráběcích strojů. Podle dubnového prohlášení německého ministerstva zahraničí dosáhne objem obchodu s Čínou v roce 2022 téměř 300 miliard eur (328 miliard USD).

Jiní trvají na tom, že bezpečnost by měla mít přednost před obchodními úvahami. V případě čínské invaze na Tchaj-wan by byla schopnost Evropy uvalit na Čínu sankce ohrožena velkou závislostí Německa a dalších zemí na společnosti Huawei, varuje John Strand, generální ředitel společnosti Strand Consult. Obává se, že stejně jako Rusko omezilo tok plynu do zemí, které se postavily proti jeho invazi na Ukrajinu, mohla by Čína zasahovat do kritické infrastruktury.

Nejnovější tlak EU by mohl mít velký význam, pokud si vlády jednotlivých zemí a operátoři chtějí zachovat dobré vztahy s regionálními úřady, uvedl pro Light Reading. „Evropská unie chce prohlásit operátory používající čínské zařízení za nedůvěryhodné operátory a nevěřím, že by nějaký operátor chtěl získat nálepku nedůvěryhodného operátora.“

Navzdory své náklonnosti k USA má Höttges v této zemi mnohem omezenější výběr dodavatelů, protože americké zákazy používat čínské dodavatele se datují již řadu let. Ale alespoň se nemusí tolik starat o cenovou dostupnost vybavení. „Stále máme slušnou ziskovost, ale v USA máme výrazně lepší ziskovost, a proto máme nyní 70 % našich aktivit na americkém trhu,“ řekl.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: huaweicentral.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *