Spojené státy jsou znepokojeny. Zdá se, že Čína je už s připojením 6G moc daleko

Spojené státy
Autor fotografie: Henrikas Mackevicius / Zdroj fotografie: Pixabay

Nejnovější zprávy uvádí, že se Číně podařilo otestovat nevídaně rychlý bezdrátový internet s rychlostí až 300 Gbps. To je desetkrát vyšší rychlost než je současný standard 5G připojení. Test provedl 25. institut druhé akademie čínského leteckého průmyslu.

Nová technologie využívá terahertzové frekvence, které jsou vyšší než ty, jež jsou dostupné u současných sítí 5G. Nový druh frekvencí nabízí velký potenciál pro podávání těch nejvyšších možných rychlostí. Avšak problémem je, že plno různých materiálů jako voda dokáže THz frekvence snadno absorbovat, což omezí jejich dosah v porovnání s nízkofrekvenčními technologiemi. Další nepříjemností je to, že THz frekvence jsou stále v plenkách, takže se na ně musí vynaložit ještě mnoho času a peněz. Každopádně čínští vědci počítají s tím, že všechny neduhy překonají. Pokud se to opravdu stane, tak THz vlny nejspíše způsobí revoluci v bezdrátové komunikaci.

Spojené státy jsou s vývojem 6G znepokojeny, jelikož Čína i v tomto směru přebírá iniciativu. I proto se americká vláda rozhodla pro vyčlenění 1 miliardy dolarů na výzkum 6G, ale není vůbec jasné, zda to bude stačit na dohnání Číny. Představitelé Bílého domu se měly minulý týden sejít s lídry v oboru průmyslu, aby spolu prodiskutovali technologii 6G. Oba tábory se obávají toho, že země jako Čína budou vytvářet standardy pro 6G konektivitu. To znamená, že by asijská země ovládla trh s komunikacemi, což by mohlo zásadně ovlivnit ekonomiku a národní bezpečnost Spojených států.

Budoucnost bezdrátové komunikace je v tuto chvíli jasná. Nejdůležitějším aspektem v dalších letech bude 6G, která nám nabídne ještě vyšší rychlost, nižší latenci a lepší energetickou účinnost. Můžeme předpokládat, že hlavní souboj mezi sebou svede největší telekomunikační společnost Huawei proti Ericssonu s Nokií tak, jako je tomu nyní u 5G. Pokud Spojené státy nezačnou intenzivněji jednat ohledně 6G, tak se obávám, že ani sankce Čínu nezastaví, protože ty spíše paralyzují trh s polovodiči a smartphony.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *