Kapalinou chlazená nabíječka pro elektromobily od společnosti Huawei se při testech v poušti ukázala jako odolná
Společnost Huawei se nedávno podělila o výsledky extrémních teplotních testů své technologie kapalinou chlazeného přeplňování v čínské oblasti Turpan, která je známá svými vysokými teplotami. Testy probíhaly ve spalující poušti Kumtag a na hoře Huoyan, kde okolní teploty dosahovaly 49,6 °C a povrchové teploty se vyšplhaly nad 80 °C.
Navzdory těmto náročným podmínkám fungovala technologie supercharging společnosti Huawei pozoruhodně dobře. Systém udržoval hladinu hluku na 44,1 dB v pohotovostním režimu a 59,5 dB při nabíjení, a to i při okolní teplotě 47,1 °C. To naznačuje, že technologie je dostatečně tichá na to, aby v reálných situacích nepůsobila rušivě.
Klíčem k výkonu systému je jeho pokročilá technologie kapalinového chlazení, která účinně odvádí teplo vznikající během nabíjení, čímž zabraňuje přehřátí a případným poruchám. Společnost Huawei také vyzdvihuje jeho „přesné algoritmy řízení teploty“, které jsou klíčové pro udržení stability systému a účinnosti nabíjení.
Společnost Huawei provedla další testy na 414 vozidlech, kterým dodala celkem 13 391 kWh energie. Tyto testy měly téměř dokonalou úspěšnost, přičemž téměř každé vozidlo bylo plně nabito na jediný pokus. Vzhledem k tomu, že trh s elektromobily rychle roste, jsou rychlá a účinná nabíjecí řešení, jako je to od společnosti Huawei, nezbytná pro širší přijetí. Očekává se, že do infrastruktury pro nabíjení elektromobilů budou investovány značné prostředky, přičemž jen na americkém trhu se do roku 2030 předpokládá více než 12 miliard dolarů. Technologie společnosti Huawei by v tomto vývoji mohla hrát klíčovou roli.
Je však důležité mít na paměti, že tato technologie je stále v rané fázi vývoje. Podrobnosti o reálném nasazení, konkrétních rychlostech nabíjení a kompatibilitě s různými modely elektromobilů ještě nejsou vyjasněny. Ačkoli tyto testy nabízejí slibný výhled do budoucnosti nabíjení elektromobilů, je třeba získat více informací, než si uděláme konečný úsudek o řešení superdobíjení společnosti Huawei.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: huawei.com, linkedin.com, zoomit.ir
Kapalinou chlazení supervýkonné dobíjecí stanice jsou dávno instalované i po Česku, včetně řízení. To není žádná převratná technologie. Převratné to je možná jen pro Huawei. V Praze jsou třeba „Alpitronic“ o výkonu 300 a 400kW, které jsou taky chlazené kapalinou. V článku se nepíše jak výkonné dobíječky Huawei testuje, ale pochybuji, že to bude víc, než těch 400kW.
Dobrý den, děkujeme za upozornění… Do článku byla doplněna grafika. Jedná se o nabíječky o výkonu 600kW
600kW v Česku pokud vím není. (nevím jak to je v případě superchargeru Tesla).
600kW je už slušný výkon, který ale nevyužije žádné doposud vyráběné osobní elektroauto.
Ale třeba se to bude do budoucna hodit na nákladní kamionovou dopravu. Jeden takový tahač už testuje i Škodovka.
Ještě k té vaši grafice. Na obrázku je uvedeno 1000V , což je v evropských podmínkách naprostý nesmysl. V Česku dobíjecí stanice napájíme max 0,4kV (400V), což dává v případě 600A pouze 240kW. Zajímalo by mě, odkud Číňani tyto dobíjecí stanice napájejí. Rovnou z distribučních traf? To by museli s dobíjecími stanicemi stavět i distribuční trafostanice, což je zase ekonomický nesmysl.
Buď je špatně ta grafika, nebo testují něco, co je ve většíně světa úplná blbost.
Tato nabíječka už je stará přes rok. Nyní se pouze prováděli teplotní testy v pouštní oblasti. Vzhledem k tomu, že se má v brzké budoucnosti jednat o nejrozšířenjší model nabíječek v Číně, tak nevím, zda je to pro ně ekonomický nesmysl. Zřejmě mají jinak postavené distribuční sítě.