Nabití elektromobilu za 12 minut? Tohle není sci-fi, ale zcela nová převratná technologie

Nabití elektromobilu
Zdroj fotografi: Nio

Čínský startup Nio, který vyrábí elektromobily, instaluje v Číně ultrarychlé nabíjecí terminály. Tyto terminály dokáží dobít elektromobil za pouhých 12 minut. Poskytují výkon 500 kW, což je dvojnásobek výkonu nabíječek Superchargers společnosti Tesla. Terminály dokáží dobít elektromobil z 10 na 80 % za pouhých 12 minut. Terminály jsou v současné době k dispozici pouze v Číně, ale očekává se, že v nadcházejících měsících budou uvedeny na trh v Evropě.

Vývoj technologie ultrarychlého dobíjení je významným průlomem v oblasti elektromobilů. Očekává se, že rozvoj nabíjecí infrastruktury překoná hlavní překážku bránící širokému rozšíření elektromobilů. S nárůstem počtu nabíjecích stanic se konečně blížíme vládnímu cíli 100 000 nabíjecích stanic. Na konci března bylo v zemi něco málo přes 95 000 dobíjecích stanic. Na tomto počtu, který neustále stoupá, se podílí řada provozovatelů, například Ionity, Fastned nebo TotalEnergies.

Nové terminály umožňují dobití elektromobilu za pouhých 12 minut

Několik výrobců se pustilo do rychlého nabíjení, například Tesla se svými supernabíječkami, ale i další, například Xpeng a Nio, vyvíjejí technologii ultrarychlého nabíjení. Společnost Xpeng nedávno představila terminál s výkonem 480 kW, zatímco nejnovější terminál společnosti Nio dosahuje výkonu 500 kW, což je dvojnásobek výkonu nabíječek Superchargers společnosti Tesla. Společnost Nio zatím v Číně nainstalovala patnáct ultrarychlých terminálů a plánuje další rozšíření.

Terminály mají kabel, který je dvakrát lehčí než obvykle. Tento kabel lze používat jednou rukou. Terminály mají také moderní design. Jsou vybaveny 15,6palcovým dotykovým displejem. Na této obrazovce se zobrazují různé informace, například o dodaném výkonu. Nabíjecí stanice jsou propojeny s mobilní aplikací a uživatelé je mohou odemknout na dálku. Nabíjecí stanice jsou kompatibilní s aktualizacemi OTA a časem budou vylepšovány. Mohou být také kompatibilní s nabíjecími kartami využívajícími technologii NFC.

V současné době však žádný vůz není schopen zvládnout tak velký výkon. Pouze nový Xpeng G6 dosahuje výkonu 480 kW, zatímco většina elektrických modelů nepřesahuje 270 kW. Vývoj nových, účinnějších baterií, jako je například Qilin CTP 3.0 od společnosti CATL, by měl v budoucnu umožnit rychlejší dobíjení. To by mělo umožnit, aby nebylo nutné instalovat velkokapacitní sadu, což nemusí být nutně výhodné.

Nabití elektromobilu
Zdroj fotografi: Nio

Ultrarychlé terminály umožňují dobíjení elektromobilů v rekordním čase

Vývoj technologie ultrarychlého nabíjení elektromobilů představuje zásadní průlom. Očekává se, že pomůže překonat hlavní překážku bránící širokému rozšíření elektromobilů. Touto překážkou je nedostatek nabíjecí infrastruktury. Závěrem lze říci, že technologie ultrarychlého nabíjení má velký význam. Společnost Nio instaluje v Číně ultrarychlé terminály. Společnost plánuje tyto terminály brzy uvést na trh v Evropě. Tento krok je významným krokem ke zpřístupnění elektromobilů řidičům po celém světě.

Navzdory slibnému vývoji v oblasti technologie ultrarychlého nabíjení stále brání zavádění elektromobilů několik problémů. Jednou z hlavních překážek je skutečnost, že elektromobily stojí více než tradiční vozidla s benzinovým pohonem. Odborníci očekávají, že náklady na elektromobily se v příštích letech sníží. Pro mnoho spotřebitelů však zůstává cena významnou překážkou.

Dalším problémem je omezený dojezd elektromobilů ve srovnání s tradičními vozidly. Dojezd elektromobilů se zvyšuje. Některým řidičům, kteří potřebují cestovat na dlouhé vzdálenosti, však stále nestačí. Zde je klíčový vývoj technologie ultrarychlého nabíjení. Ta totiž může výrazně zkrátit dobu potřebnou k dobití elektromobilu. Tím se stává praktičtějším pro cestování na dlouhé vzdálenosti. Na zvýšení dojezdu elektromobilů je však třeba ještě pracovat. Aby byly pro spotřebitele atraktivnější.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: frandroid.com, ithome.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *