Kolik si zaplatíte za smartphone v roce 2033? Stejně jako za ojetý automobil

Smartphone
Smartphone položený na stole / Autor fotografie: Amarnath Radhakrishnan / Zdroj fotografie: Pixabay

Je zcela logické, že průměrná cena smartphonů stupá s tím, že hlavní roli v tomto případě hraje inflace a nedostatek komponentů, což se podepíše do výsledné ceny. Před šesti až sedmi lety by asi nikdo z nás neřekl, že za vlajkový smartphone utratíme až 30 000 Kč, ale vzhledem k budoucnosti, je tohle ještě nízká cena.

Je pravdou, že v některých případech cena smartphonů přesahuje až 45 000 Kč, ale to už jsou různě vylepšené verze apod. My se momentálně budeme soustředit pouze na základní vlajkové modely, které nejsou vydávány ve spolupráci s jinou společností atd. Společnost Mozilion poukázala na to, že by mohl iPhone stát v roce 2032 až 142 000 Kč. Ano, zní to jako neskutečné číslo, a ono to svým způsobem opravdu neskutečné je.

Ukazatelem běžných cen smartphonů je Apple. V roce 2017 vydal iPhone X za 999 USD. Byl to první smartphone se zároveň tak vysokou a odvážnou cenovkou. Po společnosti Apple se podobně zachovalo i Sony se Samsungem. U těchto společností ale nezůstalo, a přidal se Huawei, Xiaomi či Oppo. Tyto tři čínské společnosti byly oblíbené především pro své nízké cenovky, ale to už bohužel neplatí. Analýza společnosti Mozilion pokrývá ceny smartphonů za posledních 10 let, a zároveň přináší předpověď pro dalších 10 let.Mozilion mylně uvádí, že cena iPhonu 5 byla v roce 2012 pouze 199 USD. Avšak pravdou je, že jeho cena v roce 2012 byla 649 USD, takže kdybychom to porovnali s dnešním iPhonem 13 Pro Max, který vyjde na nějakých 1099 USD, tak se jedná pouze o 69,5% nárůst ceny. Kdybychom se řídili chybnými údaji od Mozilionu, tak bychom se dostali na nárůst ve výši 452 %. To už by bylo opravdu něco, ale nemusíte se bát, je to jen opravdu mylný údaj. V souladu s pravdivým nárůstem by cena iPhonu v roce 2032 mohla činit něco kolem 45 000 Kč, což je mnohem příjemnější číslo než 142 000 Kč.

Nejvyšší nárůst cen za posledních deset let zaznamenal Huawei, a to neuvěřitelných 221 %. Můžou za to především sankce ze strany USA, kvůli kterým musel Huawei změnit cenovou politiku. Takový extrémní růst bohužel nevěstí nic dobrého. Je pravděpodobné, že v roce 2032 bude smartphone od Huawei stát 78 000 Kč. Samsung zaznamenal 184% nárůst, OnePlus 142% nárůst, Sony 105% nárůst a Nokia pouhý 55% nárůst.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *