Konečně víme, proč sonda NASA Voyager 1 přestala komunikovat. Vědci už pracují na nápravě

NASA
Ilustrační snímek / Autor fotografie: PIRO4D / Zdroj fotografie: Pixabay

První kosmická sonda, která se vydala na průzkum mimo sluneční soustavu, začala koncem loňského roku vysílat nepřesné informace. Po dlouhodobém bádání konečně společnost NASA tuší, co se stalo konkrétně za problém.

Inženýři NASA zjistili příčinu poruchy komunikace mezi Zemí a mezihvězdnou sondou Voyager 1. Zdá se, že v jednom z počítačů kosmické lodi je poškozená malá část paměti, která následně způsobuje tyto potíže.

Závada způsobila, že Voyager 1 odeslal na Zemi nečitelná data, a nachází se v subsystému letových dat (FDS) kosmické sondy NASA. To je systém zodpovědný za balení vědeckých a technických dat sondy předtím, než je telemetrická modulační jednotka (TMU) a rádiový vysílač odešlou zpět do řídicího střediska mise.

Zdroj problému se začal projevovat, když operátoři Voyageru 1 poslali 3. března 2024 sondě signál, takzvaný „šťouchanec“. Ten měl přimět FDS, aby odeslala na Zemi kompletní výpis stavu paměti. Následné čtení výpisu z Voyageru 1 potvrdilo týmu NASA, že asi 3 % paměti FDS byla poškozena. Díky tomuto poškození to následně brání počítači v provádění běžných operací.



Sonda Voyager 1, vypuštěná v roce 1977, se v roce 2012 stala prvním lidmi vyrobeným objektem, který opustil sluneční soustavu a vstoupil do mezihvězdného prostoru. Voyager 2 následoval svého sourozence ze sluneční soustavy v roce 2018 a je stále funkční a dobře komunikuje se Zemí. Po 11 letech mezihvězdného průzkumu, v listopadu 2023, přestal binární kód sondy Voyager 1, počítačový jazyk, který používá ke komunikaci se Zemí dávat smysl. Jeho nuly a jedničky už nic neznamenaly.

Tým má silné podezření, že tato závada je důsledkem toho, že přestal fungovat jeden čip, který je zodpovědný za ukládání do dotčené části paměti FDS. V současné době však NASA nemůže s jistotou říci, co přesně tento konkrétní problém způsobilo. Čip mohl být zasažen vysokorychlostní energetickou částicí z vesmíru nebo se po 46 letech služby Voyageru 1 mohl jednoduše opotřebovat.

Voyager 1 se v současné době nachází asi 15 miliard mil (24 miliard kilometrů) od Země, což znamená, že trvá 22,5 hodiny, než z něj sonda přijme rádiový signál, a dalších 22,5 hodiny trvá, než sonda přijme odpověď prostřednictvím antén sítě Deep Space Network. Vyřešení tohoto komunikačního problému tedy není nijak obtížné.

Přesto vědci a inženýři NASA věří, že se jim podaří najít způsob, jak pomoci FDS normálně fungovat i bez nepoužitelného paměťového hardwaru. Vyřešení tohoto problému může podle NASA trvat týdny nebo dokonce měsíce, ale pokud se jej podaří vyřešit, Voyager 1 by měl být schopen znovu vracet vědecká data o tom, co se nachází mimo sluneční soustavu.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: sciencealert.com, livescience.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *