NASA a DARPA létaly s experimentálními samostatně létajícími vrtulníky. Jejich nasazení jako taxíky se plánuje na rok 2028

NASA
Zdroj: Pexels / Autor: Samuel David / Ilustrační snímek

Dva vrtulníky bez pilota absolvovaly tucet zkušebních letů, při nichž se snažily vyhnout více než 150 virtuálním letadlům, aby otestovaly systémy, které budou pohánět budoucí letecké taxíky.

NASA úspěšně provedla sérii zkušebních letů se dvěma autonomními vrtulníky, aby prověřila systémy, které by jednou mohly být použity ve vzdušných taxících bez pilota. Během letů v říjnu 2023 létaly konvenčně vypadající vrtulníky autonomně nad Long Island Sound v Connecticutu, uvedla NASA v prohlášení z 25. ledna. Cílem testů bylo posoudit, jak v praxi fungují různé softwarové moduly pro autonomní let vyvinuté NASA.

Jednalo se o klíčový milník ve spolupráci na vývoji autonomního letového softwaru mezi NASA, Agenturou pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA) a společností Sikorsky, dceřinou společností Lockheed Martin, která vrtulníky vyrobila.

NASA předpokládá, že softwarové komponenty budou v budoucnu použity v bezpilotních leteckých taxících. Ačkoli se letecké taxíky zdají být futuristické, Federální úřad pro letectví (FAA) připravuje pravidla a předpisy, kterými se bude řídit vývoj tohoto nového způsobu dopravy. Plánuje, že první komerční linky v USA budou spuštěny v roce 2028.



Dva vrtulníky, konkrétně upravený S-76B a větší OPV Black Hawk, byly vybaveny pěti softwarovými moduly, které ovládaly různé aspekty autonomního letu. Každý stroj byl již vybaven konvenčním automatickým letovým systémem.

Upravené vrtulníky absolvovaly 12 úspěšných zkušebních letů zahrnujících 70 různých zkušebních manévrů a každý z nich vygeneroval více než 30 letových hodin. Během testů byly vrtulníky ponořeny do virtuálního světa a sledovaly několik naplánovaných tras, přičemž se snažily vyhnout více než 150 virtuálním letadlům „dalším cestujícím“ po virtuálních letových plánech.

Softwarové moduly na palubě dynamicky upravovaly výšku, rychlost a směr letu, aby se vyhnuly srážkám s letovými plány virtuálních letadel i s ostatními testovacími vrtulníky. Na palubě každého letounu byli také bezpečnostní piloti a výzkumníci, kteří sledovali výkon vrtulníků pomocí speciálně navržených tabletů, které jim umožňovaly sledovat možnosti dráhy letu, jež software zvolil, kdykoli potřeboval korigovat kurz.

Piloti sledovali, jak dobře vrtulníky reagují na příkazy iniciované softwarem, zatímco výzkumníci NASA hodnotili, jak jednotlivé softwarové komponenty spolupracují při řízení a bezpečném letu letadel. Při testech se také hodnotilo, jak dobře lidé s autonomními systémy spolupracují, přičemž piloti a výzkumníci sledovali také bezpečnost, aby zjistili, jak reagují na informace, které jim tablety poskytují.

„Toto úsilí ukazuje, že můžeme bezpečně integrovat operace pro řízení letadla pomocí několika technologií v jednom navigačním tabletu,“ uvedl Adam Yingling, vedoucí projektu NASA.

Elektrická vozidla s kolmým vzletem a přistáním (eVTOL), jako je nově ohlášené vozidlo Supernal SA-2, by jednoho dne mohla plnit roli leteckých taxíků. Možná právě s využitím těchto nedávno testovaných automatizovaných letových systémů. Tyto vrtulníky jsou obecně tišší než konvenční vrtulníky, mají větší kapacitu pro cestující a jsou energeticky účinnější.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: livescience.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *