Kreativita umělé inteligence překonává 99 % lidí. Nový průzkum odhalil zarážející fakta

Umělé inteligence
Autor: Cottonbro studio / Zdroj: Pexels

Umělá inteligence dělá v posledních letech velké pokroky a nová studie z univerzity v Montaně ukázala, že umělá inteligence dokáže v testech kreativity hravě překonat člověka. Studie konkrétně zjistila, že model ChatGPT, který je založen na umělé inteligenci, se ve standardním testu kreativity vyrovná 1 % nejlepších lidských myslitelů.

Jak byla studie provedena

Studie, kterou provedli vědci z University of Montana, použila k hodnocení výkonnosti ChatGPT Torranceův test kreativity (TTCT), běžně používaný test kreativity. Pokládali ChatGPT osm otázek a zaznamenávali jeho odpovědi. Shromáždili také odpovědi 24 studentů z Montanské univerzity a porovnali je s odpověďmi 2 700 studentů z celé země, kteří absolvovali test TTCT. Všechny odpovědi byly hodnoceny Akademickou testovací službou, která nevěděla o tom, že odpovědi jsou od AI.

Test TTCT se skládá ze dvou různých hodnocení: slovního a grafického. Obě měří divergentní myšlení, myšlenkový proces používaný k vytváření nápadů. Při jazykovém hodnocení zadavatel testu poskytuje obrázky nebo slovní podněty a žádá písemné odpovědi. Může jim například ukázat obrázek nějaké události a požádat je, aby spekulovali o jejím výsledku. Nebo může předvést nějaký výrobek a zeptat se na způsoby jeho zlepšení. Jejich odpovědi byly použity k posouzení tří psychologických vlastností:

  • plynulost: počet souvisejících myšlenek
  • originalita: jak neobvyklý je nápad
  • Pružnost: jaká je myšlenka? různorodost různých typů nápadů

Grafické hodnocení vyžaduje, aby účastník testu odpovídal na otázky kreslením obrázků. Může být například požádán, aby doplnil kresbu.

Výsledek studie

Výsledky studie ukazují, že kreativita odpovědí umělé inteligence byla srovnatelná s kreativitou nejkreativnějších lidí, kteří se testu zúčastnili. Výzkumný tým uvádí, že ChatGPT ve skutečnosti předčil většinu studentů v celé zemi. Výsledek studie udělal dojem na několik odborníků včetně Erica Guzika, odborného asistenta na univerzitě v Montaně.

Eric Guzik uvedl: ,,V současné době je v Montaně v provozu několik systémů, které jsou schopny zajistit vysokou úroveň znalostí: Guzik: „Pro mě je kreativita o tom, že děláme věci jinak. Jedna z definic podnikání, která se mi líbí, říká, že být podnikatelem znamená myslet jinak. Proto je pro mě velmi zajímavé, že by nám umělá inteligence mohla pomoci aplikovat kreativní myšlení do procesu podnikání a inovací.“

V této studii se ChatGPT dostala do nejvyššího percentilu jak v plynulosti, tak v originalitě. V případě flexibility její skóre kleslo na 97. percentil. Podle Guzika bude ChatGPT v blízké budoucnosti pravděpodobně motorem inovací.

Důsledky této studie pro umělou inteligenci

Zjištění studie mají obrovský význam pro budoucnost umělé inteligence a její roli v kreativních trendech. Zatímco UI se používá k úkolům, jako je tvorba hudby a umění, studie univerzity v Montaně naznačuje, že UI by mohla být použita také k vytváření nových a inovativních nápadů. To by mohlo mít využití v oblastech, jako je marketing, reklamy a vývoj produktů. Ve skutečnosti by to mohlo znamenat mnoho pro všechny oblasti, kde je potřeba kreativní mysl.

Studie však také vyvolává otázky ohledně role člověka v kreativních trendech. Bude s rostoucím rozvojem umělé inteligence stále potřeba lidské kreativity? Podle serveru Neuro Science News odborníci tvrdí, že AI bude vždy potřebovat dotek člověka. Tvrdí, že AI chybí schopnost naučit se lidské emoce, stejně jako to, co cítí lidé. Existují však i další odborníci, kteří tvrdí, že AI a lidé budou pracovat ve stejné sféře. Zatímco AI bude vytvářet myšlenky, lidé je budou zdokonalovat a používat.

Může umělá inteligence skutečně porazit člověka?

Zatímco výše uvedená nová studie tvrdí, že ChatGPT je kreativnější než 99 % lidí, existují zprávy, které mají jiný názor. Zpráva na serveru Better Marketing tvrdí, že AI nemůže porazit své lidské soupeře. Tvrdí, že ačkoli obsah AI může být dobrý, stále mu chybí kreativita, nuance a emoční inteligence, kterými disponují lidé. Ve zprávě se uvádí, že nástroje pro psaní obsahu pomocí AI mohou vytvářet obsah rychle a přesně. Nemohou se však vyrovnat hloubce a komplexním způsobům, jakými mohou psát lidé.

Tři odborníci z University of Michigan – Dearborn tvrdí, že umělá inteligence může být dobrá, ale člověka nenahradí. Prof. Hafiz Malik, doc. Samir Rawashdeh a Ast. Prof. Birhanu Eshete uvedli, že AI může dokázat velké věci. Nemá však schopnost porazit člověka nebo ho dokonce nahradit.

Podobně Paul Formosa, odborník na umělou inteligenci a filozofii techniky, tvrdí, že AI je již nad úrovní lidí. Lidé však zůstávají relevantní, protože musí AI ovládat.

Také Stuart Russell, přední výzkumník v oblasti AI z Centra pro AI kompatibilní s lidmi na Kalifornské univerzitě v Berkeley, píše, že hlavním problémem vysoce pokročilé AI není strašidelné emergentní vědomí, ale prostě schopnost činit kvalitní rozhodnutí.

Názory odborníků na to, zda umělá inteligence dokáže porazit člověka, se tedy liší. Všichni odborníci se však shodují na jednom, že AI potřebuje ke správnému fungování lidské vedení.

Máme se obávat umělé inteligence?

Studie Montanské univerzity ukázala, že umělá inteligence může v testech kreativity překonat člověka, což vyvolává otázky o úloze člověka v kreativních trendech. S dalším rozvojem umělé inteligence bude důležité zvážit důsledky pro lidskou kreativitu a způsoby, jakými mohou umělá inteligence a lidé spolupracovat při vytváření nových a inovativních nápadů. Několik odborníků se domnívá, že AI může být schopna vytvářet dobrý obsah, ale ke správnému fungování potřebuje zásahy člověka. Lidé tedy zůstanou relevantní bez ohledu na to, co AI dokáže.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *