Mají strach z Číny? Japonsko a USA začínají spolupracovat na technologii pro výrobu 2nm procesorů
Do konce roku se v Japonsku v rámci partnerského projektu se Spojenými státy otevře výzkumné centrum, na jehož základě bude probíhat vývoj technologií pro hromadnou výrobu čipů 2nm procesní technologií. V budoucnu společný projekt pomůže společnostem vybudovat stabilní dodavatelské řetězce a pojistit se proti napětí kolem lídra v oboru, Tchaj-wanu.
Centrum bude fungovat na bázi nového výzkumného ústavu, který se otevře také letos. V rámci celého projektu se plánuje využití vybavení a zapojení specialistů z amerického Národního centra pro polovodičovou technologii. Zpočátku se výzkumníci z obou zemí zaměří na pokročilé čipy založené na 2nm procesní technologii, což zlepší výkon a sníží spotřebu energie ve srovnání se stávajícími řešeními. Centrum také zřídí prototypovou výrobní linku, a konečným cílem projektu je zahájit sériovou výrobu čipů v Japonsku do roku 2025.
Plány na zahájení partnerského projektu oznámili již v květnu japonský ministr hospodářství, obchodu a průmyslu Koichi Hagiuda a ministryně obchodu USA Gina Raimondo. Navíc v květnu tohoto roku obě strany dojednaly všechny detaily. Z japonské strany budou účastníky projektu Národní institut pokročilé průmyslové vědy a technologie (NIAIST), Ústav fyzikálního a chemického výzkumu (Riken) a Tokijská univerzita.
Bude Vás také zajímat:
Tchaj-wan nyní drží více než 90 % světové výrobní kapacity polovodičů pod 10nm. Navíc se svými podniky na ostrově plánují dosáhnout 2nm do roku 2025. Současně, podle vyjádření USA panuje strach, že Peking plánuje násilím připojit ostrov k pevninské Číně, a Spojené státy s tím kategoricky nejsou spokojeny, protože většina pokročilých čipů přichází do země z Tchaj-wanu. Po dokončení výzkumného projektu budou technologie převedeny do jiných zemí, které sdílejí americké hodnoty a zásady, například Jižní Korea. Společná iniciativa nezahrnuje pouze technologické zázemí, ale také finanční podporu. Jeden z klíčových podniků v Tokiu může získat investice za 1 bilion jenů (7,3 miliardy dolarů).
Světovým lídrem ve výrobě pokročilých čipů je dnes tchajwanská společnost TSMC, následuje jihokorejský Samsung a americký Intel. USA jsou také centrem pro vývoj pokročilých mikroobvodů. Tento dík patří zejména společnostem NVIDIA a Qualcomm. Oproti tomu se na zařízení a materiály pro výrobu mikroobvodů se specializují japonské společnosti Tokyo Electron, Screen Holdings, Shin-Etsu Chemical a JSR. Na počátku 90. let činil podíl Japonska na celosvětovém trhu s polovodiči asi 50 %, ale nyní jeho podíl klesl na 15 %.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: asia.nikkei.com