Transparentní dřevo by mohlo v budoucnu nahradit klasické sklo u smartphonů

Dřevo
Zdroj: Huawei

Transparentní dřevo je možnou součástí budoucnosti lidstva. Vědci pracují na technologii, která je schopná zajistit to, aby samotné dřevo bylo transparentní a tedy průhledné. Do budoucna se má jednat o odolnější alternativu ke sklu a plexisklu. Transparentní dřevo je údajně až 10x pevnější než sklo a 3x pevnější než plexisklo. Revoluční novinka by mohla značně narušit trh s displeji, kterému vévodí Samsung či LG.

S informacemi o nové technologii přišel časopis Scientific American, který nastiňuje práci výzkumníka Larse Berglunda. V článku je dále zmíněna také práce týmu z Marylandské univerzity v College Parku, který se rovněž transparentním dřevem zabývala. Výrobci sklo na displeji svých smartphonů neustále vylepšují. Například Huawei má své sklo Kunlun, které je druhé nejodolnější na trhu, ale speciálně upravené dřevo by jej snadno mohlo strčit do kapsy. V rámci procesu výroby transparentního dřeva dochází k odstranění ligninu ze dřeva. Lignin je důležitá součást stromu, která mu zabezpečuje dřevnatění.

Po odstranění ligninu přichází na řadu epoxidová pryskyřice, kterou se dřevo naplní, a to je pak průhledné. Některé druhy dřeva nabízí až 90% propustnost světla, avšak čím je samotné dřevo tlustší, tak tím více se propustnost snižuje. Výzkumníci rovněž provedli obsáhlé testy, aby stanovili spolehlivost průhledného dřeva v porovnání se sklem a plexisklem.

Transparentní dřevo je nešetrné k životnímu prostředí

Výzkumníci tvrdí, že průhledné dřevo je skvělou alternativou pro použití místo skel a plastů u displejů telefonů. Také se nabízí jako efektivní náhrada za klasická skleněná okna, a to díky jeho zvýšené odolnosti. Největší obavy jsou v tuto chvíli k šetrnosti k životnímu prostředí, jelikož se epoxidová pryskyřice vyrábí z plastu, což se v dnešní době může nést v nelibosti. Vědci však doufají, že najdou udržitelnou alternativu k výrobě epoxidové pryskyřice.

Nová technologie by mohla mnohé změnit. Bohužel zatím neexistují žádné termíny, kdy by se nová technologie mohla začít byť jen alespoň testovat. Druhou stránkou věci je to, jaký by nová technologie mohla mít vliv na cenu samotných telefonů.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, scientificamerican.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *