Odhalení temných osobnostních rysů lidí, kteří investují do kryptoměn

kryptoměn
Autor: EivindPedersen / Zdroj: Pixabay

Od chvíle, kdy byl před 15 lety spuštěn open-source software bitcoinu, který pomohl zpopularizovat tento koncept, se na trh s kryptoměnami vrhli lidé ze všech společenských vrstev.

Některé osobnosti však tento decentralizovaný, anonymní ekonomický systém přitahuje více než jiné. Průzkum provedený v roce 2022 v USA mezi více než 2 000 dospělými Američany potvrdil, že majitelé některé z mnoha tisíc existujících kryptoměn mají tendenci být „temnou“ osobností.

A co víc, výzkumníci z Torontské a Miamské univerzity, kteří stojí za nedávnou analýzou dat, odhalili také souvislost s vírou v konspirační teorie a vyšším využíváním okrajových platforem sociálních médií. Ačkoli koncept digitálního ekonomického systému chránícího soukromí pochází již z 80. let 20. století, teprve spuštění Bitcoinu v roce 2009 přilákalo vážné investice ze strany mainstreamovější populace.

Tržní kapitál globálního trhu s kryptoměnami má hodnotu necelých 2,5 bilionu USD, z toho většinu v podobě Bitcoinů, Etherea a Tetheru. Těm, kdo investují, nabízí technologie šifrované účetní knihy, která stojí za touto měnou, prostředky soukromí a bezpečnosti, které jiné formy mincí nemohou poskytnout, a dává ekonomickou kontrolu přímo do rukou distributorů bohatství tím, že odpadá potřeba finančních institucí a státního dohledu.

Ve skutečnosti zůstává kryptografie okrajovou formou měny, kterou drží nad vodou nadšená menšina a která má více společného s hazardními žetony než s kapsou plnou peněz. Dá se předpokládat, že investoři do kryptoměn, motivovaní nedůvěrou v mainstreamové autority, přikládají větší váhu konspiracím, mají alternativní politické sklony a sníženou důvěru ve vědu.

Dosavadní výzkumy se však snaží zařadit investory do nějaké konkrétní ideologie, protože zjistily, že majitele digitálních měn lze různě označit za anarchisty, libertariány a populisty. Jiné studie zaznamenávají znepokojivý vztah mezi krajně pravicovými názory a bělošským supremacismem.

Kognitivní psycholog Shane Littrell z University of Toronto a jeho kolegové Casey Klofstad a Joseph Uscinski z University of Miami se dotazovali 2 001 Američanů na jejich vlastnictví kryptoměn a na jejich politické, psychologické a sociální charakteristiky.

Pouze 30 % respondentů uvedlo, že vlastní kryptoměnu, přičemž tato skupina byla překvapivě politicky různorodá a představovala škálu politických ideologií, které se vymykají z extrémních okrajů levice i pravice.

Přesto byla patrná i tendence investorů vymykat se tradičnímu spektru a hlásit se k orientaci na křesťanský nacionalismus a americkou výjimečnost. Byli pro ně také typické temné osobnostní rysy, jako je narcismus, machiavelismus, psychopatie a sadismus, přičemž na stupnicích odrážejících potřebu chaosu dosahovali o něco vyššího skóre než nekryptoinvestoři, což potvrzuje podobná zjištění z minulých průzkumů.

Zdaleka největšími prediktory toho, že jste nyní nebo v minulosti vlastníkem kryptoměn, jsou mužská pohlaví, silné spoléhání na okrajové formy sociálních médií, hádavost a averze vůči autoritářským formám vlády.

Vzhledem k tak malému vzorku výsledků, které si sami vybrali, je těžké s jistotou říci, nakolik jsou tato zjištění reprezentativní pro celou komunitu, zejména mimo USA. Je také důležité zopakovat, že kupující kryptoměn nejsou všichni ze stejného těsta a jejich investiční rozhodnutí se řídí nesmírně různorodými pohnutkami a zájmy.

Přesto autoři tvrdí, že jejich zjištění přispívají k cenným detailům, které nám pomohou lépe pochopit demografickou situaci v oblasti kryptoměn ve světě, kde se důvěra v tradiční autoritativní struktury a mediální zdroje stále více tříští. „Vzhledem k tomu, že vlády se snaží kryptoměny přísněji regulovat nebo v některých případech napodobovat, bude nezbytné porozumět přitažlivosti těchto měn,“ píše výzkumný tým.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: journals.plos.org, independent.co.uk

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hodnocení: 4

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *