Máme pro vás několik klíčových tipů, které dokážou výrazně zlepšit výdrž baterie na vašem smartphonu

výdrž baterie
Autor: Mhoppsy / Zdroj: Pixabay

Systém Android prošel od svých prvních verzí značným vývojem. V jádru je to stále stejný univerzální operační systém, který uživatelům umožňuje instalovat spoustu různých aplikací s možností přizpůsobení vzhledu a funkcí. Vyhledávací gigant postupem času přidal spoustu zajímavých funkcí, díky nimž se operační systém stal ještě výkonnějším.

Pokud však existuje jeden aspekt operačního systému, který stále postrádá vypilování, tak je to spotřeba baterie. No, musíme souhlasit s tím, že vyhledávací gigant provedl určité změny, aby zlepšil výdrž baterie. Zavedl funkci Doze a také vyladil činnosti na pozadí prostřednictvím učení umělé inteligence. Nicméně i na Androidu 13 je vybíjení baterie něco, co může uživatele ovlivnit. Naštěstí díky všestrannosti systému Android můžete systém upravit tak, aby byl mnohem lepší.


8 tipů pro zlepšení výdrže baterie v systému Android


V tomto článku prostřednictvím redakce AndroidSage vám poskytneme několik tipů, jak zlepšit výdrž baterie vašeho zařízení se systémem Android. Lze jimi také odstranit náhlé vybíjení baterie a zlepšit dobu provozu telefonu na obrazovce. Ano, takzvaný SOT, který fanoušci systému Android rádi sdílejí s přáteli, aby zjistili, který telefon vydrží více. Díky těmto tipům se můžete stát dokonce králem SOT. Pokud tedy chcete svůj telefon vylepšit a vyhnout se náhlému vybíjení, které vás může v potřebných chvílích připravit o telefon, přečtěte si tento článek.

Výsledky se samozřejmě mohou lišit. Koneckonců existují desítky skinů pro Android. Každý zkouší jiný přístup ke správě baterie a aplikací. Výsledky se tedy mohou lišit v závislosti na smartphonu, na kterém následující tipy zkoušíte. Obvykle je vybíjení baterie způsobeno některými aplikacemi na pozadí a také některými službami. Jiné scénáře však mohou baterii zcela vybít a zničit vám zážitek z používání.

Pokud jste se nikdy nepokoušeli své zařízení vyladit, možná by bylo dobré postupovat podle tohoto návodu. Je to užitečné zejména v případě, že používáte skin pro systém Android od třetí strany. Někteří výrobci OEM jsou známí tím, že svůj software plní stovkami předinstalovaných aplikací. Tyto aplikace mohou uniknout nezkušeným očím a na pozadí vybíjet baterii. Nikdy je nepoužijete, ale budou tam a budou vám žrát drahocennou baterii.

Především si ujasněme jednu věc, NEINSTALUJTE APLIKACE NA ÚSPORU BATERIE. To je blbost, existuje spousta aplikací, které nabízejí zázraky, ale nakonec jen běží na pozadí, dělají triviální věci a také vám žerou baterii. Proto se řiďte těmito jednoduchými radami, které mohou změnit váš smartphone.

1 – Zbavte se bloatwaru

To je pro zkušené uživatele poměrně zřejmé. Těm nezkušeným však pravděpodobně bude chybět otravný bloatware, který je v některých zařízeních předinstalován. Prvním tipem je zbavit se aplikací, které nikdy nebudete používat. To je běžné u značek jako Samsung, Sony, Xiaomi, LG, OnePlus, Realme atd. Ty již mají vlastní skin plný funkcí navíc. Aplikace třetích stran jsou tam jen proto, aby celý systém ještě více zatížily.

Samsung je známý tím, že do Androidu přidává bloatware. V posledních letech se situace změnila, ale některé aplikace tam stále jsou. Společnost má ráda svou verzi každé aplikace. Společnost má 4 aplikace Bixby, aplikace pro zasílání zpráv, Samsung Free, Telefon, Kalendář, Samsung Keyboard, Prohlížeč, Cloud, Galaxy Store atd. Většina těchto aplikací má protějšek od Googlu, ale Samsung chce, abyste měli zážitek jako od Samsungu. Některé z těchto aplikací není možné odstranit, ale mezi jejich skutečný bloatware patří partnerské aplikace.

Microsoft Office, PowerPoint, Excel a OneDrive jsou tu jen proto, abyste měli kompletní balíček služeb. Mohou vám být užitečné? Možná. Ale pokud je nebudete používat, jednoduše se jich zbavte. Společnost také prosazuje aplikace Meta Facebook, Služby, Instalátor aplikací a Meta App Manager. Upřímně řečeno, všechno to je harampádí. Pokud jste uživateli Facebooku, nechte si jen tuto jedinou aplikaci. Ale upřímně, Facebook je známý tím, že žere baterii. Zkuste se tedy vyhnout hlavní aplikaci, používejte Lite nebo dokonce její verzi pro prohlížeč.

Můžeme také uvést bloatware od operátorů, jako je Verizon, AT&T, Sprint atd. Stejný princip lze dodržet i u dalších skinů systému Android. V některých případech nelze aplikaci odinstalovat, protože je připojena jako systémová aplikace. Přesto ji však můžete zakázat, a pak vám přestane žrát výpočetní výkon a baterii.

Jak se zbavit nevyžádané aplikace?

Musíte přejít do Nastavení, navštívit podnabídku Aplikace, projít aplikace a odinstalovat nebo zakázat nechtěné aplikace.

2 – Zbavte se funkce Battery Saver

Aplikace Battery Saver jsou téměř ve všech ohledech jen pro placebo efekt. Nedělají žádná kouzla a ve skutečnosti pravděpodobně jen tlačí reklamy, aby vydělaly na vaší nevinnosti. Jejich funkce je obvykle základní. Vyčistí aplikace běžící na pozadí, ale to je jen dočasné řešení. Navíc pokud to budete dělat často, budete jen více žrát baterii. Funkce využije nativní funkci vymazání aplikací. Dělá totéž, co když vymažete všechny aplikace v přehledu posledních aplikací.

3 – Použijte Greenify

Kromě obecných aplikací Battery Saver existuje i aplikace třetí strany s názvem Greenify, která může zlepšit výdrž baterie. Tato aplikace je k dispozici v obchodě Google Play a je velmi účinná pro úsporu baterie. Greenify je k dispozici již několik let a později jsme se dočkali nativního řešení, které přišlo do systému Android v podobě režimu Doze. Přestože Android nyní disponuje režimem Doze, Greenify je stále užitečnou aplikací. Funkce uspání aplikace je zabudována v systému Android 10 nebo novějším, ale Greenfiy vám může pomoci tuto funkci vyladit a přizpůsobit.

Greenify dokáže hibernovat všechny aplikace, které jste zařadili na černou listinu. Uloží je do režimu spánku, místo aby je nechal neustále běžet na pozadí. Jedním ze skvělých tipů je přejít do nastavení aplikace Greenify a zaškrtnout možnost „Vždy ignorovat pozadí“. Poté si můžete vytvořit zástupce Greenify ze spouštěče. Kdykoli telefon přestanete používat, budete jej moci hibernovat.

Po hibernaci se aplikace zmrazí nebo přestanou běžet na pozadí. Aplikace přestanou fungovat, dokud je znovu neotevřete. Z tohoto důvodu můžete přijít o některá oznámení. Dělejte to tedy pouze u aplikací, u kterých nepotřebujete, aby se vám oznámení neustále zobrazovala.

Je to užitečné pro aplikace, jako je Facebook, TikTok atd. Čas od času ruční kontrolou oznámení pravděpodobně o mnoho nepřijdete. Nemělo by se to dělat u aplikací pro zasílání zpráv, protože můžete snadno přehlédnout důležitá upozornění.

4. Získejte užitečné aplikace třetích stran

Zbavte se aplikací třetích stran, které nejsou optimalizované. Pokud používáte aplikaci vytvořenou pro starou verzi systému Android, pokuste se najít alternativu využívající novější směrnice. Dobrým příkladem je Clean Master. Jedná se o přeceňovanou aplikaci. Pokud něco takového přesto chcete používat, pořiďte si raději aplikaci SD Maid. Také můžete použít nativní blokátor spamu nebo filtr ID volajícího systému Android, nikoli Truecaller.

Aplikace Telefon od Googlu je v dnešní době plná užitečných funkcí. Pro lepší správu hovorů tedy možná nepotřebujete aplikaci třetí strany. Spíše než Facebook a Twitter můžete zkusit Metal. Je to užitečná aplikace, která přehrává webovou verzi těchto aplikací sociálních sítí. Aplikace však přichází se zajímavými funkcemi a je nad rámec používání aplikací v nativním prohlížeči.

5. Odinstalujte Facebook

Nejsem odpůrce Facebooku, ale jejich aplikace je prostě špatná. Neustále běží na pozadí a spotřebovává přitom spoustu baterie. V dnešní době mohou být tyto aplikace plné bloatwaru a matoucí. Pokud tedy chcete Facebook používat v jednoduché podobě, stačí sáhnout po verzi pro prohlížeč, případně verzi Lite. Pokud si přesto chcete Facebook ponechat, můžete jej přidat na černou listinu Greenify. Aplikace může zlepšit situaci a zvýšit výdrž baterie.


Nenechte si ujít:


6. Udržujte telefon se systémem Android aktualizovaný

Tohle je super tip, ale možná to nemáte pod kontrolou. Existuje spousta uživatelů chytrých telefonů, které již nejsou podporovány jejich výrobci. Skutečnost je taková, že nejlepší podporu nyní dostávají pouze vlajkové lodě. Jen několik telefonů střední třídy dostává dvě nebo tři hlavní aktualizace. Pokud můžete, snažte se udržovat své zařízení s nejnovější verzí systému Android. Pokud vaše zařízení již nemůže dostávat aktualizace, zkuste další tipy. Případně se můžete pustit do dobrodružství v říši vlastních ROM.

7. V zařízení se systémem Android používejte Wi-Fi, kdykoli je to možné

Víme, že 5G je trendy, ale vybíjí baterii více než Wi-Fi. I když na cestách budete používat 4G a 5G, jsou místa, kde můžete jednoduše používat Wi-Fi. Doporučuji používat Wi-Fi, kdykoli je to možné. Pro vaše zařízení je jednodušší zůstat připojený k Wi-Fi. Mobilní data budou vždy vybíjet více baterie, protože existuje více faktorů zahrnujících připojení. Pokud máte špatný signál, bude spotřeba baterie větší. Pokud je signál 5G slabý, přepněte na 4G. Špatný signál bude více vybíjet baterii a telefon se bude zahřívat, přece jen se bude snažit co nejlépe zajistit připojení.

8. Pokud se nepoužívá, vypněte Bluetooth, NFC, polohu, mobilní data a hotspot.

Tyto tipy byly před několika lety zcela běžné a standardní. V dnešní době je však stále těžší žít bez zapnutých těchto funkcí. Bluetooth je potřeba pro příslušenství, NFC je tu pro bezkontaktní platby a Poloha je užitečná pro navigační aplikace, které mohou na cestách potřebovat i Mobilní data. No, nevím, jestli bude možné mít všechny tyto funkce vypnuté. Ale zkuste jít jednu po druhé. Pokud Bluetooth nepotřebujete, zakažte ho. Pokud nepotřebujete NFC, zakažte ho. Povolujte jen ty funkce, které budete brzy používat.

Pomocí některých aplikací, jako je Tasker nebo Trigger, můžete vytvářet úkoly a povolovat nebo zakazovat určité služby v určitém čase nebo na určitém místě.

Očekáváme, že se Google bude snažit výdrž baterie v nadcházejících verzích systému Android zlepšovat. Zdá se, že Android 14 představí některé nové funkce související s baterií. Budeme věřit tomu, že vám tento článek pomohl vyřešit váš problém s baterií. I kdyby se mělo jednat o prodloužení výdrže o pár desítek minut, tak si myslíte, že se jedná o úspěch. Výdrž baterie je důležitý aspekt, který si musí každý z nás hlídat.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: androidsage.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *