MediaTek už pracuje na konkurenci pro Snapdragon 8 Gen 3

MediaTek
Procesor / Autor: Bru-nO / Zdroj: Pixabay

Kromě úniku ohledně nového Honoru nám přinesl leaker Digital Chat Station další zajímavé informace. Konkrétně už známe novinky o novém vlajkovém procesoru společnosti MediaTek. Ten ponese název Dimenesity 9300 a bude vyráběn pomocí N4P procesní výrobní technologie společností TSMC. Očekáváme, že nový čipset bude vyráběn ve spolupráci s Vivem, takže by nový procesor mohl debutovat u řady Vivo X100.

Procesní technologie N4P, která bude využita při výrobě Dimensity 9300, slibuje zlepšení výkonu oproti původní 5nm procesní technologie (N5). To především slibuje 11% nárůst výkonu ve srovnání s 5nm výrobou a 6% zlepšení ve srovnání s 4nm výrobou. Dále by nový procesor měl nabídnout celkově 22% zlepšenou energetickou účinnost a 6% nárůst hustoty tranzistorů. Všechna vyjmenovaná zlepšení by měla udělat z procesoru od MediaTeku hlavního hráče na trhu s mobilními čipsety.

Čipset by měl být navržen v kombinaci s ultra velkým jádrem + velkým jádrem + menšími rozloženými jádry, přičemž ultra velké jádro bude pravděpodobně v podobě Cortex-A4, velké jádro v podobě Cortex A715 a menší jádra Cortex A515. Tohle rozvržení jader umožňuje čipu efektivně zpracovávat různé zátěže a poskytovat uživatelům bezproblémový chod systému.

Nový výrobní proces snižuje náklady společnosti na výzkum a vývoj. Premiéra Dimensity 9300 je v plánu na druhou polovinu roku 2023 s tím, že bude hlavním konkurentem pro Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, který se na trh dostane v podobném období. Souboj mezi oběma společnostmi přinese ještě lepší procesory, které zákazníci ocení.

V poslední době vůbec není vůbec slyšet o Exynosu od Samsungu, čemuž se nemůžeme divit. Postupně jej totiž vystřídal MediaTek s jeho procesory a musíme podotknout, že oprávněně. V minulosti sice tchajwanská společnost nějaké problémy měla, ale poslední dobou je to s ní čím díle lepší. Sám jsem měl možnost si MediaTek Dimensity 9200 vyzkoušet v telefonu vivo X90 Pro a neměl jsem si na co stěžovat. Chod byl celou dobu plynulý a věřím tomu, že nejinak tomu bude i v případě řady vivo X100.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *