NASA chytá druhý dech. Oznámila čtyři nové návrhy vesmírných misí
NASA oznámila, že zvažuje čtyři nové pokročilé návrhy misí zaměřených na studium astrofyziky. Každý z návrhů byl financován na devítiměsíční studii, po níž budou vybrány dva, které budou odstartovány v letech 2027 a 2028.
Čtyři koncepty misí zahrnují témata, jako je studium oblohy v ultrafialovém pásmu za účelem poznání vývoje galaxií, využití citlivých rentgenových a ultrafialových teleskopů ke studiu krátkých událostí, jako jsou výbuchy supernov, prohledávání téměř celé oblohy za účelem hledání záblesků gama záření a studium záblesků gama záření z Mezinárodní vesmírné stanice.
Tyto koncepty jsou součástí programu NASA pro středně velké průzkumníky, který je rozdělen na sekci Medium Explorer a sekci Missions of Opportunity.
Bude Vás také zajímat:
„Program NASA Explorers má hrdou tradici podpory inovativních přístupů k výjimečné vědě a tento výběr je stejným příslibem,“ uvedl v prohlášení Thomas Zurbuchen, zástupce administrátora pro ředitelství vědeckých misí NASA v ústředí NASA ve Washingtonu. „Tyto návrhy jsou inspirativní svým rozsahem a kreativitou při zkoumání neznámého v našem vesmíru, od studia vývoje galaxií až po explozivní vysokoenergetické události.“
Astrofyzika je téma, které se ne vždy těší takovému zájmu veřejnosti jako témata planetárních věd, ale je životně důležité pro pochopení astronomických objektů od menších objektů, jako jsou planety a měsíce, až po celé galaxie a jejich vzájemné působení. Program Explorers financuje projekty v oblastech, jako je geofyzika, heliofyzika a astrofyzika.
Mezi předchozí mise programu Explorers patří infračervený vesmírný teleskop NEOWISE, který jako první objevil slavnou blízko zemní kometu, rentgenový teleskop NuSTAR, který se dostal do zpráv díky identifikaci kosmické zvláštnosti v rentgenovém oboru, a družice TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), která objevila více než 5 000 kandidátů na exoplanety. Součástí programu je také připravovaná mise SPHEREx, která zkoumá celou oblohu s cílem prozkoumat počátky vesmíru a jejíž start je naplánován na rok 2025.
Smyslem programu je financovat relativně nízkonákladové mise, takže nedávno vybrané mise v rámci programu Medium Explorer budou mít celkový rozpočet 300 milionů dolarů bez započtení nosné rakety, zatímco mise Mission of Opportunity mají celkový rozpočet 80 milionů dolarů.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: nasa.gov