Meta představila svůj vícejazyčný model, který se stal ihned tím nejlepším

Meta
Autor fotografie: Gerd Altmann / Zdroj fotografie: Pixabay

Projekty vícejazyčných řečí představují významný skok dopředu v rozvoji jazykových technologií a podpoře globální jazykové rozmanitosti. Nové projekty využívají umělou inteligenci k rozpoznání a generování řeči v počtu několika tisíc jazyků, které lze přiřadit k těm nejzapadlejším civilizacím vůbec. Pomocí inovativních postupů si velké společnosti kladou za cíl prolomit různé překážky tak, abychom se mohli učit a získávat informace v rodných jazycích různých zemí či dokonce kmenů. Ty jsou již v dnešní době bohužel hodně ohroženy.

Meta představila svůj nejnovější výtvor v podobě jazykového modelu AI s průkopnickým systémem zpracování Massively Multilingual Speech (MMS), který je poměrně hodně odlišný od pouhých replik, jako je ChatGPT od OpenAI. Ve vůbec největším kroku inovace se MMS od Mety může pochlubit rozpoznáváním a generováním řeči u více než 4000 jazyků, čímž překonává naprosto všechny předchůdce. A aby na tom byl nový model ještě lépe, tak ho Meta vypustila jako volně dostupný Open Source s tím, že vyzvala výzkumníky, aby rozšířili základy nového modelu. Americká společnost si tímto klade za cíl ovládnout zachování jazykové rozmanitosti, i kdyby daný jazyk zmizel.

Běžné vícejazyčné modely využívají rozsáhlého školení za pomocí různých zvukových sad, jež jsou doplněny dalšími informacemi, které usnadňují strojové učení. Drtivá většina jazyků se nachází mimo industrializované oblasti, a tak nemáme přístup k nějakým nahrávkám apod. To nový model od Mety chce změnit, a proto vychází z přeložených náboženských textů. Takové texty jsou pečlivě přeloženy, takže je na ně velký spoleh. Jako příklad si můžeme uvést srovnávací hodnocení, ve kterém mělo MMS převahu nad OpenAI až o 50 % v rámci snížení četnosti slovních chyb.

Meta chce svým krokem zachovat vitalitů jazyků napříč celým světem. Většina technologických gigantů preferuje pouze 100 nejpoužívanějších jazyků na světě, což je podle ní špatně. Představuje si totiž svět, kde vám budou asistenční technologie, jako je rozšířená realita, pomáhat s učením nového jazyka přímo v rodném jazyce.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *