Mobilní trh na kolenou? Výrobci ruší miliony objednávek

Autor snímku: THAM YUAN YUAN / Zdroj fotografie: Pixabay

Výhled na prodejní trh smartphonů v roce 2022 nemusí být příliš dobrý. Pokles poptávky způsobil šoky v celém odvětví. Čínští výrobci smartphonů se systémem Android údajně snížili objednávky o 170 milionů kusů. Pokles se však netýká pouze zařízení s Androidem. Podle uniklých zpráv Apple také snížil svůj budoucí cíl na dodávky iPhonů. Aby toho nebylo málo, tak v současné době čelí cenové válce také MediaTek a Qualcomm.

Před pár dny vyvolala mezi uživateli rozsáhlou bouřlivou diskusi zpráva, že mladí uživatelé 4 roky nemění svůj mobilní telefon. Důvody, proč lidé nechtějí měnit své mobilní telefony, nejsou jen ve vysoké ceně. Dalším klíčovým důvodem je neustálý nedostatek inovací od některých výrobců Androidu. Nedostatek inovací je však ještě výraznější problém na straně Applu. Jedním z nich je používání jediného designu (výřezu) po dobu několika let. Přeci jenom nechcete vyhazovat 30 tisíc za telefon, který vypadá úplně stejně jako přibližně pět let starý model.

Známý analytik Ming-Chi Kuo tvrdí, že velcí čínští výrobci Androidu letos snížili své objednávky zhruba o 170 milionů kusů. To představuje 20 % původního plánu výroby na rok 2022. Pokud bude spotřebitelská důvěra nadále klesat, objednávky se mohou v příštích měsících opět snížit. Navíc se stále nedostatek čipů v tomto průmyslu zhoršuje. Podle úrovně zásob společností Skyworks a Qorvo, je nyní dodací lhůta RF front-end čipů přibližně 6-9 měsíců.

Qualcomm a MediaTek odmítají snížit své současné ceny

Takto velké snížení objednávek ovlivní také celý dodavatelský řetězec a také dodavatele čipů na předcházející straně. Podle zpráv výrobci Android smartphonů požádali Qualcomm a MediaTek o snížení cen, aby stimulovali poptávku na trhu mobilních telefonů. Analytici Morgan Stanley však také poukázali na to, že MediaTek a Qualcomm se v současné době zdráhají tomuto požadavku vyhovět. Je to proto, že se domnívají, že snížení ceny procesorů zřejmě nestimuluje trh.

Pokud jde o současnou situaci, zdá se, že k žádnému kroku ze strany výrobců Android telefonů nedochází. Je tedy velmi pravděpodobné, že MediaTek a Qualcomm ceny nesníží. Ve skutečnosti, pokud se situace na trhu zhorší, výrobci možná budou muset začít shánět čipy. Tím se jejich ceny ještě rapidně zvýší. Pokud je snížení objednávek tak vážné, jak tvrdí Kuo Ming-Chi, cenová válka je nevyhnutelná.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: news.mydrivers.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *