Moskvič se vrací! Rusko obnoví ikonickou automobilovou značku sovětské éry. Odhalen bude i první elektromobil
Pokud náš web sledujete pravidelně, tak víte, že občas přineseme i nějaké novinky ze světa automobilů. Většinou se z pravidla jedná o nové elektromobily, případně hybridy. Nyní tomu nebude jinak, a rovnou se podíváme na připravovaný elektromobil Moskvič.
Jakmile Rusko spustilo svoji invazivní válku na Ukrajině, svět se rázem obrátil vzhůru nohama. Mnoho společností z celého světa se v podstatě rozhodlo, že se stáhnou z ruského trhu. Netrvalo dlouho a z Ruska začala odcházet jedna automobilka za druhou. V současnosti na tomto trhu nejsou oficiálně dostupné žádné západní produkty a automobilové značky. Tato situace vyústila do takového bodu, že příští týden se v závodě „Moskvič“ začnou montovat první automobily, řekl médiím moskevský starosta Sergej Sobjanin.
Sovětský svaz 2.0: Rusové brzy opět koupí auta Moskvič
„Již příští týden zahájí firma první montáž. A příští rok, doufáme, dosáhneme parametrů objemu prací, srovnatelných s obdobím, kdy tu byl Renault,“ řekl Sobjanin.
Jak uvedl, moskevské úřady plánují spustit ruskou platformu pro výrobu vlastních elektromobilů do dvou až tří let. To je v souladu se slovy generálního ředitele „moskevského“ závodu Dmitrije Pronina. Ten uvedl, že do roku 2025 plánuje závod vytvořit vlastní platformu pro výrobu moderních elektromobilů.
Nenechte si ujít:
Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že auta by měla být pro Rusy výrazně levnější. To je v současné situaci důležité. Továrna bude vyrábět „nejmodernější“ vozidla. Najdeme mezi nimi sedan a čtyři crossovery. Nemáme však žádné informace o tom, jaké typy elektromobilů bude „Moskvič“ vyrábět.
Kořeny této továrny sahají až do roku 1930. Kdysi ji na počátku 90. let 20. století koupil Renault. Výrobní linka automobilů Renault byla po invazi na Ukrajinu zastavena. V květnu, po odstoupení Renaultu z ruského trhu, byl závod opět předán moskevským úřadům.
Nejprodávanější značky a modely v Rusku pocházejí od čínských značek. Podle údajů ruské analytické agentury „AUTOSTAT“ pocházely čtyři z deseti nejprodávanějších nových automobilů v Rusku v září z Číny. Na druhém místě se umístilo Chery, na čtvrtém Haval, na šestém Geely a na osmém Xingtu. Bude zajímavé sledovat, jak se Rusko s tímto krokem popere, a zda dokáže své závazky splnit.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: russian.rt.com
Tak jako pan Drahovzal, jsem taky blázen ale do aut. Můj otec měl pravého Opela 1,6 ccm dvoudvéřovou verzi. Byl k nezničení ale bohužel koncem 40cátých let nebyly náhradní součástky a tak když si spolupracovník otce půjčil auto na cestu do Prahy tak ač se mu nic nestalo, tak auto bylo na šrot. Já jsem začal a německým Adlerem Trumf Junior obsah 900 ccm, polokabriole. Velice spolehlivé auto až na problém s odpružením zadních kol, torzními tyčemi, což nebylo špatné řešení ale původní pákové tlumiče byly kaput. Tak jsem to tehdy předělal na plynolejové tlumiče klasické a musel udělat pro ně uchycení na karoserii. Najezdil jsem s ním řadu kilometrů ale později došlo na popraskání bloku motoru a jelikož to nyl motor se SV ventily, byl konec. Nicméně jsem poté měl po sobe tři Moskviče( což byly v podstatě taky Opely) a to 1300 ccm, 1500 ccm a 1600 ccm, všechny čtyřdvířka s OHC motory, Velká průchodivost po lesních a polních cestách a nezmary ale pak začaly docházet náhradní díly a tím má éra Opel-moskvičů skončila. nyní již jezdím hodně dlouho s Fiatem 1,2 ccm, benzín, 6ti kvalt, automatická uzávěra diferenciálu, klima, centrálzakykání, a spokojenost.