Může globální pandemie ovlivnit teplotu na Měsíci? Nečekaný výzkum odhalil řadu nejasností

Může globální pandemie ovlivnit teplotu na Měsíci? Studie z roku 2024 dávala celosvětové výluky do souvislosti s poklesem tepelného záření, které na Měsíc dopadá ze Země, nyní však vědci tvrdí, že o to ve skutečnosti nešlo.
Zde je původní hypotéza z loňského roku: Protože v roce 2020 zavřely podniky své dveře a všichni jsme trávili více času doma, klesly emise uhlíku a došlo k poklesu pozemského záření – tepla, které generuje naše planeta a které pohlcuje Měsíc.
Předchozí výzkumy nastolily otázku vlivu pozemského záření na teploty měsíčního povrchu – a skutečně byl pozorován pokles nočních teplot na Měsíci v dubnu a květnu 2020, kdy platilo mnoho výluk. V nejnovější studii se vědci z Missourské univerzity vědy a techniky (Missouri S&T) a Západoindické univerzity (UWI) chtěli na data podívat podrobněji, a zjistili, že souvislost mezi COVID-19 a měsíčními teplotami je problematická.
„Myšlenka, že by naše aktivita či absence aktivity na Zemi měla významný vliv na teplotu Měsíce, který je od nás vzdálen téměř 240 000 kilometrů, se nám nezdála pravděpodobná, ale rozhodli jsme se, že budeme mít otevřenou mysl a provedeme další výzkum,“ říká stavební inženýr William Schonberg z Missouri S&T.
Při zkoumání dat vědci zjistili některé problémy s původní hypotézou. Zaprvé, v roce 2018 došlo k podobnému propadu měsíčních teplot jako v roce 2020 a od roku 2019 k trvalému poklesu, což zcela neodpovídá načasování pandemie a jejích výluk.
Podle aktualizované analýzy totiž údaje o teplotě získané sondou NASA Lunar Reconnaissance Orbiter naznačují spíše cyklické výkyvy než jeden výrazný propad. Vědci rovněž poukazují na studii z roku 2021, která zjistila, že případné snížení emisí spojené s COVID-19 se týkalo pouze nižších částí zemské atmosféry.
„Nepopíráme, že teploty v různých obdobích během zkoumaného období klesaly, ale zdá se být poněkud přitažené za vlasy tvrdit s jistotou, že primární příčinou byla lidská činnost,“ říká Schonberg. Vědci, kteří stojí za novou studií, také upozorňují na možnost, že menší množství znečišťujících látek a jasnější noční obloha by ve skutečnosti zvýšily množství tepla odraženého od Země zpět na Měsíc – což by mohlo vést spíše ke zvýšení než ke snížení měsíční teploty.
Ve hře je samozřejmě celá řada faktorů, ale závěrem nové studie je, že změny v lidské činnosti pravděpodobně nebudou mít vliv na teploty na Měsíci – ať už během COVID-19 nebo v jakémkoli jiném období.
„Během noci na Měsíci existuje malá možnost, že teplo a záření ze Země může mít velmi malý vliv na teploty na povrchu Měsíce,“ říká Schonberg. „Tento vliv by však byl pravděpodobně tak minimální, že by bylo obtížné jej změřit nebo dokonce zaznamenat.“
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: academic.oup.com, news.mst.edu