První na světě: Čínská lunární sonda Chang’e-6 se vrátila s kameny z odvrácené strany Měsíce
Tři týdny poté, co odstartovala od odvrácené strany Měsíce, vysadila čínská sonda Čchang’e-6 na pláních Vnitřního Mongolska pouzdro s prvními vzorky z Měsíce. Kapsle se snesla na zem na konci padáku a její sestup sledovala v přímém televizním přenosu.
Po dnešním úspěšném přistání, členové záchranného týmu mise zkontrolovali kapsli a poblíž vyvěsili čínskou vlajku. Sonda Chang’e-6, která odstartovala začátkem května, je první robotickou misí, která přistála a znovu odstartovala z odvrácené strany Měsíce, tedy ze strany, která je vždy odvrácena od Země. Je to také první mise, která přiveze na Zemi hlínu a kameny z odvrácené strany.
„Průzkumná mise Chang’e-6 na Měsíci dosáhla naprostého úspěchu,“ prohlásil z řídicího střediska mise ředitel Čínského národního kosmického úřadu Zhang Kejian. Čínský prezident Si Ťin-pching blahopřál týmu mise, uvedla státní tisková služba Sin-chua.
Mise Chang’e-6 se řídila podobným letovým plánem jako mise Chang’e-5, která v roce 2020 přivezla vzorky z povrchu Měsíce přivráceného k Zemi. Po vstupu na oběžnou dráhu Měsíce vyslala sonda přistávací modul do oblasti jižního pólu Měsíce, kotliny Aitken.
Přistávací modul použil palubní vrtačku a robotické rameno ke sběru a uložení vzorků na výstupním stupni. Dále sbírala údaje o svém okolí pomocí detektoru radonu, detektoru záporných iontů a minivozíku. Data a telemetrie byly přenášeny mezi Chang’e-6 a Zemí prostřednictvím čínské družice Queqiao-2.
Dne 4. června odstartoval výstupní stupeň Chang’e-6 k setkání s orbitální sondou. Vzorky byly přeneseny do návratového modulu a sonda před několika dny opustila oběžnou dráhu Měsíce a vydala se na cestu zpět na Zemi.
Návratová kapsle byla uvolněna, když se sonda pohybovala ve vzdálenosti asi 5 000 kilometrů nad jižním Atlantikem, uvedla CNSA v aktualizaci mise.Po úvodním kole zpracování v místě přistání v čínském regionu Vnitřní Mongolsko má být kapsle letecky přepravena do Pekingu, kde bude vzácný náklad mise vyjmut a rozdělen vědcům.
Očekává se, že vzorky budou obsahovat vulkanické horniny a další materiály, které by mohly vrhnout nové světlo na původ Měsíce a rozdíly ve složení mezi blízkou a vzdálenou stranou. Vědci se také mohou dozvědět více o zdrojích v jižní polární oblasti Měsíce. Tato oblast je velmi zajímavá, protože se předpokládá, že se zde nacházejí ložiska vodního ledu, která by mohla být využita pro budoucí osídlení Měsíce.
NASA se zaměřuje na jižní polární oblast pro sérii robotických misí, které povedou k přistání s posádkou během mise Artemis 3, jež je v současnosti naplánována na rok 2026. Čína má vlastní lunární ambice, včetně plánů na vyslání astronautů na povrch Měsíce do roku 2030.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: universetoday.com, bbc.com