Obří asteroid „Bůh temnoty“ možná neunikne Zemi bez úhony. Jeho těsný průlet kolem Země vyděsil řadu vědců

asteroid
Autor: PIRO4D / Zdroj: Pixabay

Asteroid pojmenovaný po staroegyptském bohu temnoty a nepořádku sice nepředstavuje pro Zemi zásadní nebezpečí, ale to neznamená, že pro ni nemůže přinášet menší rizika.

Až asteroid 99942 Apophis v roce 2029 proletí těsně kolem Země, gravitační interakce mezi oběma tělesy pravděpodobně dramaticky změní povrch asteroidu. K tomuto závěru dospěl výzkum vedený planetárním vědcem Ronaldem Ballouzem z Laboratoře aplikované fyziky Univerzity Johnse Hopkinse, který se domnívá, že jeho zjištění mohou nabídnout vysvětlení, proč mají některé asteroidy mladší povrch, než by odpovídalo době, po kterou se potácejí vesmírem.

99942 Apophis je drzý. Po jeho objevení v roce 2004 vědci vypočítali, že dráha 335 metrů vysokého kusu skály by ho mohla potenciálně přivést na kolizní kurz se Zemí při jejím přiblížení v dubnu 2029. To nás pořádně vyděsilo! Naštěstí to bylo jen vyděšení. Vědci čísla prověřili a znovu prověřili, a pak je pro jistotu prověřili ještě jednou. 99942 Apophis proletí v roce 2029 ve vzdálenosti necelých 32 000 kilometrů od Země, ale v příštím století nemá šanci zasáhnout náš svět.

Ale co 99942 Apophis? Vyvázne bez úhony? Jak Ballouz a jeho tým zjistili, blízkozemní asteroidy jako 99942 Apophis mají dvě vlastnosti. Jejich povrch je sypký a drsný a zdá se, že se u nich projevuje menší vliv kosmického počasí než u asteroidů, které nezažívají průlety kolem planety.

To je zvláštní. Předpokládá se, že většina asteroidů je tvořena materiálem, který se shlukoval v počátcích Sluneční soustavy před 4,5 miliardami let. Od té doby by měly létat kolem relativně nezměněné. Proto z nich posíláme sondy, aby odebraly vzorky; předpokládá se, že jejich materiál představuje zásobárnu nedotčeného materiálu, z něhož byly vytvořeny planety.

Nicméně i pouhé pobíhání ve vesmíru může způsobit změny. Sluneční vítr, sluneční záření a bombardování mikrometeoroidy se spikly a způsobují, že povrchy nechráněné atmosférou jsou vystaveny povětrnostním vlivům. Ballouze a jeho tým zajímalo, zda existuje souvislost mezi mladistvějším vzhledem blízkozemních asteroidů a jejich průletem v blízkosti Země.

Aby to zjistili, provedli modelování průletu planetky Apophis 2029 99942 kolem Země. Ve skutečnosti nevíme, jaký má planetka tvar, ale získané údaje naznačují, že je dvouplošná, možná jde o dvojici spojených objektů ne nepodobných bramboroidu 25143 Itokawa. Proto vzali Itokawu jako základní model a upravili složení svého modelového asteroidu, aby zjistili, co se stane, když ho hodí kolem modelové Země. A zjistili, že gravitace Země může mít na 99942 Apophis skutečně velmi pravděpodobně detekovatelný vliv.

Nejbezprostřednější účinek se projeví v okamžiku, kdy se asteroid přiblíží k Zemi. Při průletu by se 99942 Apophis otřásl v sérii krátkodobých seismických událostí. Tyto seismické události by mohly být detekovatelné a způsobily by zrychlení na povrchu podobné gravitaci asteroidu. Obrazce vytvořené zvedáním a padáním balvanů by měly být okamžitě zjistitelné pomocí pozemských přístrojů.

Druhý účinek by byl dlouhodobější. Jakmile se asteroid přiblíží k Zemi, gravitační interakce by mohla změnit rotaci asteroidu. Časem, jak se bude asteroid nadále otáčet kolem Slunce s novou rotací, by se jeho povrch mohl posunout a obnovit se v průběhu desítek tisíc let.

Podle článku z roku 2010 je maximální vzdálenost průletu asteroidu kolem Země při změněném stavu rotace 16 poloměrů Země, přibližně 102 000 kilometrů. Předpokládá se, že vzdálenost průletu 99942 Apophis bude mnohem blíže, takže možnost změny povrchu je vysoká. Možná nebudeme schopni ověřit, zda k této změně dochází, ale možná budeme schopni změřit změny rotace planetky.

Upřímně řečeno, na průlet jsme docela natěšení. Asteroid bude viditelný pouhým okem, až bude prolétávat kolem Země, což nám poskytne vzácnou příležitost nejen zamávat prolétajícímu asteroidu, ale studovat ho podrobněji, než jsme obvykle schopni.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: arxiv.org, theconversation.com, nature.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *