Oficiálně: Ruská federace opustí mezinárodní stanici ISS. Pro NASA to představuje velký problém

NASA
Startující raketa společnosti SpaceX / Autor snímku: SpaceX-Imagery / Zdroj fotografie: Pixabay

Napětí mezi Ruskem a Ukrajinou by se dalo krájet, protože už v tuto chvíli vyvolalo mnoho změn, ale asi ne žádnou tak velkou, jakou bude tato. Spojené státy s Evropskou unií se netají tím, že stojí za Ukrajinou, což se pochopitelně Rusku nelíbí, a tak hledá různé nástroje toho, jak by se mohlo pomstít. A to se mu v tuto chvíli povedlo na jedničku, protože svým krokem udělá americké kosmické společnosti NASA velké problémy. Má v plánu si postavit vlastní orbitální stanici, která se má jmenovat ROSS. Co to znamená pro NASA? To, že bude muset urychleně najít někoho, kdo vytvoří motory pro její samostatnou americkou orbitální stanici.

V tuto chvíli má Ruská federace už od roku 1998 v plné kompetenci péči o pohon ISS, ale to se změní v tu chvíli, kdy tuto stanici opustí poslední ruský kosmonaut. Protože v ten moment už Rusko nebude ISS vůbec muset zajímat.

Dokonce jsme se už dočkali prvních snímků kosmické stanice ROSS, která vypadá opravdu dobře. Měly by na ně létat ruské kosmické lodě Orel, Sojuz a Progress. Obrázek kosmické stanice ukazuje celý projekt, který by měl takto vypadat ve druhé fázi. Fotografií dalších fází jsme se bohužel zatím nedočkali. Agentura TASS uvedla, že nejsou známy podmínky a náklady celého projektu.

NASA
Stanice ROSS ve druhé fázi projektu / Zdroj fotografie: Roskosmos

Podle posledních zpráv bude orbitální stanice hotová v roce 2035. Sklon stanice ROSS bude v rozmezí 96 až 98 stupňů, což ji umožní téměř obíhat severní a jižní pól. Pro vaši představu sklon ISS je 51,6 stupňů a čínské vesmírné stanice pouhých 42 stupňů. Už jen na tomto můžeme vidět, jak velký projekt má ROSS být.

Nový šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos, Jurij Borisov, 26. července oznámil, že Rusko odstoupí od projektu ISS po roce 2024. Později to bylo upřesněno tak, že Rusko tento projekt opustí v roce 2025, 2028 nebo 2030.

NASA v tuto chvíli musí opravdu zpozornět, jelikož bude potřebovat někoho, kdo jí bude dodávat pohon na ISS. Rusko už se vyjádřilo tím stylem, že ono to nebude. Prozatím v úvahu připadají tři společnosti – Boeing, SpaceX a Northrop Grumman.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,
12 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *