Oficiálně: Ruská federace opustí mezinárodní stanici ISS. Pro NASA to představuje velký problém
Napětí mezi Ruskem a Ukrajinou by se dalo krájet, protože už v tuto chvíli vyvolalo mnoho změn, ale asi ne žádnou tak velkou, jakou bude tato. Spojené státy s Evropskou unií se netají tím, že stojí za Ukrajinou, což se pochopitelně Rusku nelíbí, a tak hledá různé nástroje toho, jak by se mohlo pomstít. A to se mu v tuto chvíli povedlo na jedničku, protože svým krokem udělá americké kosmické společnosti NASA velké problémy. Má v plánu si postavit vlastní orbitální stanici, která se má jmenovat ROSS. Co to znamená pro NASA? To, že bude muset urychleně najít někoho, kdo vytvoří motory pro její samostatnou americkou orbitální stanici.
V tuto chvíli má Ruská federace už od roku 1998 v plné kompetenci péči o pohon ISS, ale to se změní v tu chvíli, kdy tuto stanici opustí poslední ruský kosmonaut. Protože v ten moment už Rusko nebude ISS vůbec muset zajímat.
Dokonce jsme se už dočkali prvních snímků kosmické stanice ROSS, která vypadá opravdu dobře. Měly by na ně létat ruské kosmické lodě Orel, Sojuz a Progress. Obrázek kosmické stanice ukazuje celý projekt, který by měl takto vypadat ve druhé fázi. Fotografií dalších fází jsme se bohužel zatím nedočkali. Agentura TASS uvedla, že nejsou známy podmínky a náklady celého projektu.
Podle posledních zpráv bude orbitální stanice hotová v roce 2035. Sklon stanice ROSS bude v rozmezí 96 až 98 stupňů, což ji umožní téměř obíhat severní a jižní pól. Pro vaši představu sklon ISS je 51,6 stupňů a čínské vesmírné stanice pouhých 42 stupňů. Už jen na tomto můžeme vidět, jak velký projekt má ROSS být.
Nový šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos, Jurij Borisov, 26. července oznámil, že Rusko odstoupí od projektu ISS po roce 2024. Později to bylo upřesněno tak, že Rusko tento projekt opustí v roce 2025, 2028 nebo 2030.
NASA v tuto chvíli musí opravdu zpozornět, jelikož bude potřebovat někoho, kdo jí bude dodávat pohon na ISS. Rusko už se vyjádřilo tím stylem, že ono to nebude. Prozatím v úvahu připadají tři společnosti – Boeing, SpaceX a Northrop Grumman.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: gizchina.com
Prosím nastuduje si něco o orbitální mechanice. Nedodává se pohon, ale občasné zvýšení oběžné dráhy. Dragon to už umí, Progressy netřeba.
Že by třeba samotná nasa, nebo spaceX? :DD myslíš si, že jsou v NASA jitrnice, a že dávno nemají vypracovaný záložní plán? 😀 oni už nějakou dobu nepotřebují rusáky na udržování oběžné dráhy ISS 😀
A z čeho tu orbitální stanici Rusové postaví? Takových modelů už měli….
Žádný problém. Už v červenci 2018 nákladní loď Cygnus provedla úspěšný test zvýšení oběžné dráhy ISS. Navíc to bude příležitost pro soukromé dopravce jako je SpaceX. NASA jen stačí vypsat soutěž. Mnohem větší problém bude mít Roskosmos. Používá sice desítky let ověřené kosmické lodě jako je Sojuz a Progres, ale díky tomu jsou také již zastaralé. Navíc provoz Kosmické stanice něco stojí proto je také ISS mezinárodní projekt. Možná kdyby Roskosmos začal spolupracovat s Čínou…
Rusaci nic nepostavi. Maximalne ten model. ale ten udela pomoci cinske 3d tiskarny kazdy kdo bude chtit. Skutecna realna kosmicka stanice, to je neco jineho. A Rusaci na to podle vsech serioznich analyz proste nemaji, nemaji v podstate zadny kosmicky program, ziji jen z minulosti. neco stavet na obezne draze, to ani omylem.
Jak tady čtu od Aleše a Adama,tak mluví o něčem,co vůbec neznají.Jen připomenu,že SSSR měl vesmírnou stanici v době,kdy o ní USA ani neuvažovaly.Pánové ať zkrotí své politické názory a nepletou je tam,kde jsou k ničemu.Jinak jsem se dočetl,že ISS má už za ruské motory náhradu.Takže to pro NASA asi problém nebude.
Stejně už přesluhuje má i spoustu problémů díky stáří a jestli schválení nové lodě od Spacex proběhne tak by mohly udělat zbrusu novou jak mají v plánu u měsíce a hlavně starship bude mít daleko větší nosnost a i rozměry nákladů budou mnohem větší než cokoliv co bylo doteď cenově to bude taky levnější
nechme vše času.bude nebo nebude.Aby jsme se nedivili i ušima.Rusové jsou schopní i toho co jsme by divili i v pohádkách.A to za každou cenu.
Petře, stanici mír bych opravdu za vesmírnou stanici nepovažoval. Hlučná, smrdutá, děravá a plesnivá díra. To mělo do stanice hodně daleko
Ano, o tom čeho jsou schopni, se přesvědčujeme bohužel až příliš často.
Rusaci vycouvali do outu odkud není návratu. Zbývá jim popřát hodně štěstí.
O žádný velký problém se nejedná, leda tak pro ruZko…