NASA odhalila děsivou mezeru v našich znalostech o hrozbách z asteroidů

NASA
Autor: Terranaut / Zdroj: Pixabay

Každý má rád zajímavé infografiky, že? Platí toto tvrzení i v případě, že infografika poukazuje na mezeru v našich znalostech, která by mohla zabít miliony lidí? Protože přesně to dělá skvěle vypadající infografika, kterou NASA odhalila před pár dny.

Jedním z praktičtějších úkolů NASA je takzvaná „planetární obrana“ – v podstatě jde o sledování asteroidů, které by mohly zasáhnout Zemi a způsobit rozsáhlou devastaci. Většina lidí slyšela o tom, co se stalo s dinosaury. Planetární obrana NASA chce zajistit, aby se to nestalo právě i nám.

To se ale snáze řekne, než udělá. Asteroidy nevydávají žádné vlastní světlo, takže jediným způsobem, jak je detekovat, je obvykle odraz slunečního světla od jejich povrchu dolů k některému z různých teleskopů sledujících noční oblohu. V poslední době přibývá těch, které jsou speciálně konstruovány jako lovci asteroidů.

Tyto nové teleskopy se osvědčily. Infografika poukazuje na to, že na konci srpna 2023 bude známo 32 000 blízkozemních asteroidů.

Úsilí o jejich nalezení a sledování je ještě působivější. Více než 405 milionů pozorování od amatérských i profesionálních astronomů bylo zasláno do Centra pro malé planety, jednoho z ústředních center strategie NASA v oblasti planetární obrany a centrálního informačního střediska pro lovce planetek po celém světě.

A teď to nejznepokojivější. Z těchto 32 000 blízkozemních planetek jich více než 10 000 má průměr větší než 140 metrů. Podle nejběžnějších odhadů by v případě, že by jeden z nich dopadl na Zemi, byl schopen zničit celé město.

Menší příklad pro srovnání. Asteroid, který v roce 2013 zasáhl ruský Čeljabinsk, rozbil okna a zranil téměř 1 500 lidí, měl podle odhadů maximálně 20 metrů.Sedmkrát větší asteroid by byl mnohem ničivější a pravděpodobně by dopadl na zem. Naproti tomu čeljabinský meteor se rozpadl ve vzduchu dříve, než tam doletěl. Takový asteroid umístěný na správném místě by mohl snadno zničit město a v závislosti na tom, kam dopadl, by mohl potenciálně zabít miliony lidí.

Zatím nevíme o žádném z těch 10 000 140 metrů širokých asteroidů, které jsou na kolizním kurzu se Zemí. Další číslo v infografice je však asi nejděsivější, odborníci NASA na planetární obranu se domnívají, že jsme nenašli ani polovinu blízkozemních asteroidů této velikosti.

Odhadují, že existuje více než 14 000 asteroidů o průměru 140 m, které jsme ještě nenašli. A jeden z nich by se mohl ocitnout na kolizní dráze. Ještě pozoruhodnější je, že podle jejich odhadu se ve vesmírné prázdnotě vznáší asi 50 asteroidů o průměru 1 km, které jsme dosud nenašli.

Asteroid této velikosti by mohl mít katastrofální dopad na civilizaci v měřítku mnohem větším než jedno město, i když stále ne v takovém měřítku, v jakém dopadl na dinosaury, jejichž průměr se odhaduje na 10 kilometrů.

Pokud jsou tyto odhady správné, čeká komunitu planetární obrany, která zahrnuje řadu dalších organizací, nejen NASA, ještě mnoho práce, aby zajistila bezpečnost lidstva.

Ale každá maličkost pomáhá i infografika, která pouze zprostředkovává informace, může potenciálně někoho inspirovat, aby se k lovu připojil. Potřebujeme veškerou pomoc, kterou můžeme získat.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: universetoday.com, newsbeezer.com

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *