Neuvěřitelná podívaná. NASA ukázala, jak vypadá pohled na zatmění Slunce z vesmíru

NASA
Autor: Buddy_Nath / Zdroj: Pixabay

Pozorovatelé zatmění ve Spojených státech měli minulý víkend možnost sledovat, jak se Měsíc spojil se Sluncem a vytvořil tak prstencové zatmění.

Pozorovali ho ze země a zažili krátký zážitek ne zcela temného dne. Z oběžné dráhy Země zachytila akci observatoř NASA Deep Space Climate Observatory (DSCOVR), která poskytla jiný pohled na tuto událost.

Toto zatmění se lišilo od většiny zatmění Slunce, která poutají pozornost široké veřejnosti, když nastanou. Protože bylo prstencové, nevytvořilo úchvatnou tmu, kterou si většina lidí s těmito událostmi spojuje.

Prstencové zatmění závisí na velmi unikátním souboru okolností. Za prvé, Měsíc se musí přesně vyrovnat se Sluncem, stejně jako při úplném zatmění Slunce. Při jednom z nich se zdá, že Měsíc Slunce zcela zakrývá, protože je právě v té správné vzdálenosti od Země. Během totality mohou lidé pozorovat pouze korónu a všechny protuberance, které se v té době náhodou vyskytují.

Mezi úplným zatměním Slunce a tím, co všichni viděli během posledního úkazu, je však drobný rozdíl. Během prstencového zatmění je Měsíc v maximální vzdálenosti od Země. Odborný termín pro tuto vzdálenost je „apogeum“. Vzhledem k této vzdálenosti Měsíc Slunce zcela „nezakryl“. Stále byl vidět vnější okraj Slunce, který se pozorovatelům jevil jako červenooranžový „ohnivý prstenec“.



Co viděla mise NASA DSCOVR

Stejně jako je fascinující pohled ze země během zatmění, je zajímavé sledovat, co se děje z vesmíru. Mise NASA DSCOVR pořídila snímek stínu, který se přehnal přes USA.

Nachází se v Lagrangeově bodě 1, gravitačně stabilním orbitálním bodě. Pohled na ni zachytila kamera EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera). Běžně se tato kamera používá k zachycení globálních pohledů na naši planetu.

Pohled ukazuje poměrně velký stín, který byl viditelný podél široké cesty od Oregonu na severozápadě Pacifiku až po Texas na jihu.

V nejtmavší části stínu (středová linie) lidé viděli zlatý prstenec kolem Měsíce. Pozorovatelé mimo středovou linii viděli pouze částečné zatmění. Délka zatmění (a míra ztemnění) závisela na tom, kde se pozorovatelé nacházeli.

Další zatmění

Šílenství zatmění pokračuje i v tomto a příštím roce zatměním Měsíce 28. října, které bude viditelné v některých částech Evropy, Asie, Afriky a Austrálie.

Další velké zatmění Slunce nastane 8. dubna a bude viditelné od Mexika přes celé Spojené státy až po severovýchodní Kanadu. Toto zatmění poskytne satelitům další příležitost pozorovat stíny, které se budou rozprostírat po Zemi, když se Slunce a Měsíc opět „setkají“.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: universetoday.com, nasa.gov

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *