NASA poprvé po 24 letech ztratila spojení s ISS. Snažila se kontaktovat astronauty prostřednictvím ruského systému
Podle NASA byla včera kvůli výpadku proudu v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu na 20 minut přerušena komunikace s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Komunikační systém předal zprávu a k normálnímu provozu se vrátil až po 90 minutách.
ISS je umělá družice umístěná na nízké oběžné dráze Země. Od jejího vypuštění v roce 1998 ji společně provozuje a využívá mnoho států a institucí. V současné době je na palubě vesmírné stanice sedm astronautů ze Spojených států, Ruska, Japonska a Evropské kosmické agentury. Na vesmírné stanici provádějí různé vědecké experimenty a výzkumné činnosti. NASA uvádí, že je to poprvé po 24 letech, kdy ztratila kontakt s ISS.
Agentura však uvedla, že výpadek nepředstavoval žádné nebezpečí pro vesmírnou stanici ani pro astronauty. Vedoucí programu ISS Joel Montalbano dodal, že NASA bude poruchu zkoumat a poučí se z ní. Řekl:
„Je to zcela pozemní problém a astronauti ani vesmírná stanice nemají žádné problémy“.
Kontaktování astronautů prostřednictvím ruského systému
Miliony lidí mohly během výpadku proudu spatřit přelet vesmírné stanice nad hlavou. Spojit se s ní však mohli pouze ti, kteří plánovali příští rok přerušit práci na tomto projektu, Rusko. Podle deníku The Guardian se NASA snažila navázat kontakt několika způsoby. Ve zprávě se uvádí, že kromě záložního systému NASA se pokoušela spojit s astronauty na palubě ISS také pomocí ruského systému. Ruský systém slouží jako záložní spojovací kanál mezi NASA a ISS. Pomocí ruského systému byla NASA schopna kontaktovat astronauty a zajistit jejich bezpečnost a pohodu.
Tento problém s komunikací připomíná scénu z přistávací mise Apollo na Měsíci, kdy astronaut Michael Collins ztratil kontakt se Zemí na odvrácené straně Měsíce, zatímco Armstrong a Aldrin se na Měsíci vydali na historickou procházku. Astronauti na vesmírné stanici však takové osamělosti nečelili. Ztratili totiž kontakt jen na 20 minut a stále měli jeden druhého. Přesto tato událost slouží také jako připomínka toho, že na nízké oběžné dráze Země, dokonce jen několik set kilometrů nad povrchem, je možné ztratit kontakt s lidmi.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: ithome.com,