NASA zahájí další vesmírnou misi v roce 2025. Očekává se další průlomový objev

NASA
Autor fotografie: WikiImages / Zdroj fotografie: Pixabay

Organizace NASA tvrdí, že mise Solar Wind a Space Telescope budou vyslány na oběžnou dráhu v dubnu 2025. Očekává se, že vesmírný let bude mít na palubě rakety Falcon 9 pět satelitů. Jeden ze satelitů bude pro astrofyzický výzkum a čtyři pro výzkum sluneční vědy.

Dne 3. srpna vydala NASA prohlášení, že důvodem pro uspořádání této „vesmírného spolujízdy“ je úspora nákladů na start a posílení komplexních schopností startu. Proto se start odloží do té doby, než bude nachystáno všech pět satelitů. Místo startu se nachází na vesmírné základně Vandenberg v Kalifornii v USA.

Jedna z misí je zaměřena na solární vítr, tento výzkum je oficiálně znám jako Coordinated Polarizer for the Corona and Heliosphere (PUNCH), studuje sluneční vítr a nepřetržitý proud nabitých částic proudících ze Slunce. NASA tvrdí, že kvůli těmto čtyřem satelitům, které jsou určeny pro misi „Solar Wind“ musí posunout své datum startu. Proto se start odkládá až na rok 2025, další důvod, který nastal, tak je problém s dodavatelským řetězcem ohledně programu Sputnik.

Kromě toho je další vesmírnou misí Spectrograph of Cosmic History, Reionization Era a Ice Explorer (zkráceně SPHEREx Space Telescope). Podle NASA je původní plán startu této mise červen 2024.


Bude Vás také zajímat:


NASA bude používat vesmírný dalekohled k mapování galaxií

Vesmírný dalekohled SPHEREx bude mapovat 300 milionů galaxií ve vesmíru a 100 milionů hvězd v Mléčné dráze. Kromě toho bude také ve vesmíru hledat známky vody a organických molekul (vhodné k životu). Ty lze nalézt v zónách nových hvězd, kde jsou mladé hvězdy obklopeny plynem a prašnou oblastí. Kromě toho NASA chce využívat tento nový vesmírný dalekohled k mapování galaxií ve vesmíru. Doufá, že najde relevantní statistické vzorce, které pomohou vysvětlit rychlou expanzi vesmíru po velkém třesku.

Nový vesmírný dalekohled je stejně velký, jako například menší auto (asi 1,2 tuny).  Pokud vše půjde podle plánu, bude to první „blízko-infračervená celooblohová spektroskopická mise“, která dokáže pozorovat 102 blízkých infračervených barev. „Bude to velký průlom, přechod od černobílé technologie k barevné,“ řekl Allen Farrington, vedoucí vesmírného programu.

Ve stejnou dobu bude mise zaměřená na solární vítr studovat sluneční ejekty a horkou korónu. Jedná se o důležitý průlom ve studii NASA o původu slunečního větru. Budou také doplňovat sondu Parker Solar Probe, která pravidelně vstupuje do sluneční koróny.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *