Huawei se letos vrátí k výrobě vlastních procesorů

Huawei
Model Mate 50 Pro / Autor: Lukáš Drahozal

Před americkými sankcemi podnikala společnost Huawei v nejrůznějších oblastech. Huawei je velmi velká společnost, která vyrábí různé typy technologických zařízení a gadgetů. Kromě telekomunikačních zařízení, chytrých telefonů a notebooků byla společnost také velkým hráčem v oblasti výroby čipů.

Čipy Kirin společnosti Huawei byly jedny z nejlepších čipů pro chytré telefony. Byl rychlejší, výkonnější a spolehlivější než většina čipů. Společnost však musela výrobu čipů Kirin a všech ostatních čipů pozastavit. A to díky sankcím ze strany vlády Spojených států.

Od chvíle, kdy sankce začaly platit, se Huawei snaží všemi možnými prostředky přežít. Prodeje společnosti sice klesly, ale stále vyrábí skvělé telefony a další produkty. Vše nasvědčuje tomu, že se čínský technologický gigant postupně zotavuje z ran, které mu sankce uštědřily.

Společnost našla způsob, jak vyrábět procesory

Podle nově dostupných informací to vypadá, že společnosti HiSilicon, která se zabývá návrhem čipů Huawei, se možná podařilo najít východisko. Proto se společnost může vrátit k činnosti již v letošním roce. V současnosti to vypadá, že se některá předchozí řešení čipů Huawei vrátí k životu ještě letos. Mezi tyto modely patří Ascend, Kunpeng, Tiangang a Balong. Společnost musela pozastavit výrobu těchto čipů kvůli sankcím USA. Podle zvěstí však společnost našla způsob, jak výrobu obnovit.

Společnost Huawei spolupracuje s dalšími čínskými společnostmi vyrábějícími čipy, aby našla způsob, jak vyrábět vlastní procesory. Tato spolupráce pomůže společnostem jako Huawei začít vyrábět čipové sady pro většinu svých produktů. V současné situaci může být čínský výrobce telekomunikačních zařízení schopen vyrábět některé čipy. Je to proto, že čipy pro telekomunikační zařízení nevyžadují pokročilé technologie.

Zatím to vypadá, že společnost uvede tyto čtyři čipy a další čipy na trh v druhé polovině roku. Než sankce zasáhly, HiSilicon již řadu čipů vyvinul. Mezi tyto produktové řady patří např:

  • čipy SoC (řada Kirin)
  • čipy AI (řada Ascend)
  • Serverové čipy (řada Kunpeng)
  • čipy 5G (řady Balong a Tiangang)
  • routerové čipy
  • Čipy NB-IoT
  • IPC video kodek a čipy pro zpracování obrazového signálu

To je jen několik příkladů plánů společnosti. Další produkty byly v přípravě. Bohužel přišel zákaz a vše pozastavil.

Vrací se tedy čip Huawei Kirin?

Ano, společnost dělá vše pro to, aby vrátila čip Kirin zpátky do hry. Ve skutečnosti společnost již letos uvedla obnovený čip Kirin 710. Nový čip Kirin 710 je založen na 14nm architektuře. Huawei má v současné době několik levných smartphonů, které tento nový čip Kirin využívají. Zatím si vedou poměrně dobře. Na druhou stranu, vyrobit čip na úrovni vlajkové lodi nebude letos ještě možné. Je to proto, že výrobní prvky na high-endové čipy zatím společnost nemá k dispozici.

Oživení těchto nových produktů je pro mnoho lidí vzrušující zprávou. Rozhodně to bude nový odrazový můstek pro podnikání celé čínské společnosti. Kromě jejich využití v produktech Huawei může tyto čipy prodávat i společnostem třetích stran.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: huaweicentral.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *