Nástup GPT-5 může být hrozbou. Jeho inteligence se poprvé téměř vyrovná člověku

GPT-5
Autor: Pete Linforth  / Zdroj: Pixabay

Pokud sledujete informace kolem umělé inteligence, tak víte, že se pomalu nacházíme na bodu zlomu. Je to pouze několik týdnů, kdy byla oficiálně společností OpenAI uvedena na trh GPT-4. Jedná se o nejnovější a nejchytřejší verzi velkého jazykového modelu, konkrétně tedy LLM.

Už tato nastupující verze vyděsila řadu odborníků. Předpokládalo se, že GPT-4 dosáhne už inteligence člověka. Díky tomu se zvedla vlna nevole, protože bylo rizikem, že by to mohlo být nebezpečné pro celé lidstvo. Naštěstí se tak nestalo, a GPT-4 se inteligenci člověku nepřiblížila.

Žijeme v době, kdy vývoj na umělé inteligenci jede nonstop, a proto už máme přibližný termín vydání GPT-5. Podle hlavního vývojáře Siqi Chena, který se významně podílí na samotném vývoji. Se novější verze GPT-5 dočkáme do konce roku 2023.

Nutno říci, že samotná společnost OpenAI ohledně GPT-5 žádné oficiální informace do oběhu nevypustila. Vše se odvíjí od vyjádření Sigi Chena, který své fanoušky informuje o postupu přes svůj kanál na sociální síti Twitter. Díky tomu víme, že Chenův poslední příspěvek naznačoval, že GPT-5 dosáhne umělé obecné inteligence, konkrétně AGI.

Pokud se tomu skutečně tak stane, a tato situace se potvrdí. Tak by mohl následně Chatbot dosáhnout porozumění a inteligence, která se v tomto měřítku podobá té lidské. Bylo by to poprvé v historii, kdy by se umělá inteligence v uvažování mohla vyrovnat člověku.  

GPT-5 dosáhne podobné inteligence jako člověk. Bude to hrozba?

Nemusíme připomínat, že už současný GPT-4 je v tomto směru velmi vyspělý. Například oproti předchozí verzi, kterou bylo GTP-3.5 je pokrok znatelný. Verze GTP-3.5 uměla pouze analyzovat a vytvářet texty. Současná verze umí analyzovat kromě textu i obrázky. Díky tomu je schopna generovat malby, fotky a další díla. Díky tomu je výrazně kreativnější, a zvládá mnohem těžší a složitější úkony.

Těchto prvků si všimla i společnost Microsoft, která se netají pozitivním postojem k umělé inteligenci. Proto byla jednou z prvních společností, která využila GPT-4 v jejich vlastním vyhledávači Bing. Tento vyhledávač využívá GPT-4 už od jejího raného spuštění. Proto se také očekává, že Microsoft bude mít velký zájem i o GPT-5.

Jak jsem psal výše, tak v současnosti není ještě GPT-5 oficiálně potvrzený společností OpenAI. Zatím se opíráme o informace hlavního vývojáře, který své poznatky sdílí pomocí sociální sítě. V tomto ohledu bude rozumné ještě počkat na to, jak se vyjádří samotná společnost. Na druhou stranu vzhledem k rychlosti pokroku v této oblasti, tak je zřejmé, že se nové GPT-5 dočkáme do konce tohoto roku.

Je zřejmé, že GPT-5 by vzhledem k rychlému vývoji mohl znamenat významný postup, oproti předchůdci. Chen na svém Twitterovém účtu uvedl, že ne všichni spolupracovníci věří tomu, že by mohl GPT-5 dosáhnout inteligentní úrovně člověka. Pravdou však je, že značná část jeho kolegů věří pravému opaku a tudíž, že se inteligenci člověku pravděpodobně přiblíží. Proto dále dodal, že je důležité být v tomto ohledu opatrný, aby si člověk nevytvářel zbytečné velké naděje v oblasti pokroku GPT-5.

Přestože by GPT-5 mohl znamenat významný skok vpřed, jeho rozsah zůstává nejistý. Chen upřesnil, že ne všichni v rámci OpenAI věří, že GPT-5 dosáhne AGI, ale někteří ano. Proto je důležité být opatrný při vytváření očekávání ohledně schopností GPT-5.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gizchina.com, windowscentral.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *