Čína výrobou vlastních procesorů začíná ohrožovat menší americké společnosti. Sankce uvalené na Čínu začínají potápět malé výrobce z USA

Čína
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

Ministerstvo obchodu USA ve čtvrtek oznámilo, že zahájí průzkum amerického dodavatelského řetězce polovodičů a národní obranné průmyslové základny. Cílem tohoto kroku je řešit obavy o národní bezpečnost vyplývající z používání čipů pocházejících z Číny.

Cílem průzkumu je zjistit, jak americké společnosti získávají „starší čipy“, které zahrnují polovodiče současné generace a vyspělé polovodiče. Toto úsilí je součástí plánu ministerstva na přidělení dotací ve výši téměř 40 miliard dolarů na výrobu polovodičových čipů.

Cílem průzkumu ministerstva, který začíná v lednu, je „zmírnit rizika pro národní bezpečnost, která představuje“ Čína. Konkrétně se zaměří na využívání a získávání starších čipů vyráběných v Číně v rámci dodavatelských řetězců důležitých amerických průmyslových odvětví.

Čína investuje velké prostředky do výroby vlastních čipů, USA jsou znepokojeny

Podle zprávy, kterou ministerstvo vydalo ve čtvrtek, poskytla Čína v uplynulém desetiletí svému polovodičovému průmyslu dotace ve výši přibližně 150 miliard dolarů. Tato značná finanční podpora vedla k „nerovným globálním podmínkám pro USA a další zahraniční konkurenty“.

Ministryně obchodu Gina Raimondo prohlásila: „V posledních několika letech jsme zaznamenali potenciální náznaky znepokojivých praktik ze strany Číny, které mají zvýšit produkci starších čipů jejich společností a vytvořit pro americké společnosti výzvy k udržení konkurenceschopnosti.“

Ve čtvrtek čínské velvyslanectví ve Washingtonu poznamenalo, že Spojené státy „protahují koncept národní bezpečnosti. Zneužívaly tak opatření pro kontrolu vývozu, diskriminační a nespravedlivé zacházení s podniky jiných zemí. Rovněž zpolitizovaly a ozbrojily ekonomické a vědeckotechnické otázky“.



Minulý týden Raimondo vyjádřila očekávání, že její ministerstvo v příštím roce udělí přibližně tucet dotací na polovodičové čipy. To zahrnuje i možnost vyhlášení mnohamiliardových grantů, které by mohly významně změnit výrobu čipů v USA. První ocenění z tohoto programu udělilo její ministerstvo 11. prosince.

Ministerstvo obchodu zdůraznilo, že průzkum přispěje k podpoře spravedlivého konkurenčního prostředí pro výrobu starších čipů. Raimondo dodala: „Řešení netržních opatření zahraničních vlád, která ohrožují americký dodavatelský řetězec starších čipů, je problémem národní bezpečnosti.“

Podle ministerstva společnosti se sídlem v USA vytvářejí zhruba polovinu celosvětových příjmů z výroby polovodičů, přesto čelí silné konkurenci podporované zahraničními dotacemi.

USA se snaží podpořit své společnosti vyrábějící polovodiče

Zpráva uvádí, že náklady na výrobu polovodičů ve Spojených státech by mohly být „o 30-45 % vyšší než ve zbytku světa“, a doporučuje dlouhodobě podporovat výstavbu domácích výrobních zařízení na výrobu polovodičů.

Kromě toho zpráva navrhla zavedení „trvalých ustanovení, která podporují průběžnou výstavbu a modernizaci zařízení na výrobu polovodičů, jako je například investiční daňová úleva, jejíž platnost je naplánována do roku 2027“.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, taipeitimes.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 4

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *