Nejsilnější rychlý rádiový záblesk, který byl kdy detekován, byl vystopován na překvapivém místě

záblesk
Autor: Bluemount_Score / Zdroj: Pixabay

Rychlé rádiové záblesky (FRB) jsou rychlé záblesky rádiových vln z hlubokého vesmíru, které jsou stejně intenzivní jako záhadné. Astronomům se nyní podařilo vystopovat původ nejsilnějšího a nejvzdálenějšího FRB, který k nám kdy dorazil, v těsně propojené skupině sedmi galaxií, což vědcům umožnilo nahlédnout do rozmanitosti prostředí, která mohou generovat takové zvláštní světelné emise.

Podle nových snímků z Hubbleova vesmírného dalekohledu a analýzy provedené mezinárodním týmem vědců, označených jako FRB 20220610A, pochází záblesk odněkud zevnitř hvězdokupy, což naznačuje, že při vzniku záblesku mohly hrát roli jejich vzájemné interakce.

Tento konkrétní přenos již odmítl zapadnout do některých z nejrozšířenějších teorií, které máme o fungování vesmíru, což astrofyziky přimělo k zamyšlení nad tím, za jakých podmínek by FRB mohly vznikat.

„Bez Hubblova snímkování by stále zůstávalo záhadou, zda tento FRB pochází z jedné monolitické galaxie, nebo z nějakého typu interagujícího systému,“ říká astronomka Alexa Gordonová z Northwestern University.

„Právě tyto typy prostředí, tyto podivnosti. Nás vedou k lepšímu pochopení záhady FRB.“ Pro představu, jakou vzdálenost tento FRB urazil, vesmír je nyní starý přibližně 13,8 miliardy let; signál, který získáváme z FRB 20220610A, pochází z doby, kdy byl vesmír starý pouhých 5 miliard let.

Z prvních pozorování vyplývá, že amorfní skvrna viditelná v blízkosti místa vzniku FRB přivedla vědce k myšlence, že by se na něm mohlo podílet více galaxií. Počet sedmi galaxií je však překvapil. I tyto galaxie jsou na sebe těsně nabaleny, všechny by se vešly do naší Mléčné dráhy.

Existence těchto galaxií v tak těsné blízkosti znamená, že na sebe pravděpodobně určitým způsobem vzájemně působí. Pokud hvězdy vznikají v rychlém sledu za sebou, pak by to mohlo být jedním z vysvětlení síly FRB.

„Existují určité známky toho, že členové skupiny spolu interagují,“ říká astrofyzik Wen-fai Fong ze Severozápadní univerzity. „Jinými slovy, mohly by si vyměňovat materiály nebo by mohly být na cestě ke splynutí.“ „Tyto skupiny galaxií, nazývané kompaktní skupiny, jsou ve vesmíru neuvěřitelně vzácným prostředím a představují nejhustší struktury v měřítku galaxií, jaké známe.“

FRB stále překvapují a fascinují vědce změnami svých signálů a otázkami o jejich původu. V tuto chvíli se nejlépe odhaduje, že vznikají z kosmických objektů, jako je neutronová hvězda nebo černá díra. Tato studie je další připomínkou toho, že s tím, jak se naše teleskopy zdokonalují a umožňují nám pozorovat vesmír se stále vyšším rozlišením, bychom měli být schopni zodpovědět více otázek týkajících se těchto záhadných signálů.

„S větším vzorkem vzdálených FRB můžeme začít studovat vývoj FRB a vlastnosti jejich hostitelů tím, že je spojíme s více blízkými FRB a možná dokonce začneme identifikovat další podivné populace,“ říká Dong.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: arxiv.org, sciencealert.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *