Německo je druhým největším výrobcem elektromobilů na světě
Německo je druhým největším výrobcem elektromobilů na světě a v roce 2024 bude mít významný objem výroby. Podle Německého svazu automobilového průmyslu (VDA) se v zemi v roce 2024 vyrobí 1,27 milionu čistě elektrických vozidel a plug-in hybridních vozidel, což znamená druhé místo na světě po Číně.
V roce 2023 sjelo z německých výrobních linek celkem 995 000 čistě elektrických vozidel. Toto číslo je značné a svědčí o odhodlání země vyrábět elektromobily. Čína v současnosti dominuje celosvětové výrobě elektromobilů, ale většina vozů se prodává pouze na domácím trhu. Naproti tomu 76 % německých elektromobilů se prodává v zahraničí, což z Německa činí významného hráče na světovém trhu s elektromobily.
Vedoucí postavení v Evropě
Německo se stalo vedoucím trhem s elektromobily v Evropě, kde došlo k výraznému růstu a rozšíření. K 1. lednu 2022 mělo Německo největší zásobu plug-in elektromobilů v Evropě, což představuje 2,5 % všech osobních automobilů na německých silnicích. V roce 2020 bylo v Německu zaregistrováno rekordních 394 632 osobních automobilů s možností připojení k elektrické síti, čímž Německo překonalo Norsko a stalo se nejprodávanější zemí na evropském trhu. Tento růst pokračuje i nadále a od roku 2010 bylo kumulativně zaregistrováno 1 178 178 plug-in osobních elektromobilů, které se skládají z 599 254 plně elektrických vozů a 578 924 plug-in hybridů.
Silná výzkumná a vývojová infrastruktura, vysoce kvalifikovaná pracovní síla a integrace průmyslového hodnotového řetězce umožnily společnostem vyvíjet špičkové technologie, které řeší budoucí potřeby mobility.
Německý trh s elektromobily zaznamenal výrazný růst, přičemž v roce 2021 se jeho prodej více než zdvojnásobí na 681 410 dobíjecích jednotek a získá rekordní tržní podíl 26,0 %. Podíl elektromobilů na celkovém prodeji automobilů v této zemi rovněž vzrostl a v roce 2023 dosáhne 25 %, přičemž v roce 2021 budou elektromobily tvořit 17 % celkového evropského prodeje.
Německo je bezpochyby lídrem v evropské výrobě elektromobilů a jeho produkce převyšuje souhrnnou produkci druhého Španělska (256 000 vozů) a Francie (225 000 vozů). Na tomto objemu výroby se významně podílejí známé automobilky v této zemi, jako jsou Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz.
Podíl na trhu a prognózy do budoucna
Německý Spolkový úřad pro dopravu odhaduje, že do 1. ledna 2030 bude v Německu registrováno přibližně 10 milionů elektromobilů. Jedná se pouze o prognózu, která se může měnit v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou změny politiky nebo technologický pokrok. Na základě stávajícího počtu vozidel by to pro elektromobily znamenalo podíl na trhu ve výši 20 až 25 %. Tato prognóza poukazuje na významný růstový potenciál elektromobilů v Německu.
Vývoj softwaru a složitost dodavatelského řetězce
Němečtí výrobci automobilů se rovněž potýkají se složitostí vývoje softwaru a dodavatelských řetězců, což způsobuje, že v oblasti technologií pro elektromobily a efektivních dodavatelských řetězců zaostávají za společnostmi Tesla a čínskými výrobci originálního vybavení (OEM). Kromě toho musí němečtí výrobci automobilů při uspokojování svých potřeb v oblasti baterií často spolupracovat s americkými a východoasijskými společnostmi, což vede k problémům se závislostí a zpomaluje tempo dohánění ve výzkumu a vývoji bateriových technologií.
Historie německého trhu s elektromobily
Německo má bohatou historii vývoje a zavádění elektromobilů. Země stojí v čele inovací v oblasti elektromobilů (EV) a dosáhla významných milníků v rané i moderní éře. Tato část se bude zabývat historií německého trhu s elektromobily a zdůrazní klíčové události, technologický pokrok a politické iniciativy, které toto odvětví formovaly.
Historie německých elektromobilů sahá do konce 19. a počátku 20. století. V roce 1898 zkonstruoval Dr. Ferdinand Porsche Egger-Lohner C.2 Phaeton, vozidlo s elektrickým pohonem, které dosahovalo rychlosti až 22 km/h. Tato raná inovace byla předchůdcem moderních elektromobilů, které následovaly. K dalším významným raným německým výrobcům elektromobilů patřily společnosti Studebaker a Detroit Electric, které vyráběly elektromobily od počátku 20. století do 30. let 20. století.
Po druhé světové válce zaznamenal německý průmysl elektrických automobilů značný úpadek. Vzestup spalovacích motorů a rostoucí dostupnost benzínu snížily konkurenceschopnost elektromobilů. Ropná krize v 70. letech však vedla k obnovení zájmu o elektromobily a Německo začalo investovat do výzkumu a vývoje elektrických vozidel. V tomto období byly představeny první elektromobily s moderní bateriovou technologií, například Volkswagen Golf Electric ze 70. let.
Moderní éra
Německo v posledních letech učinilo významné pokroky v podpoře elektromobilů. Země si stanovila ambiciózní cíle v oblasti snižování emisí skleníkových plynů a postupného vyřazování spalovacích motorů. V roce 2019 německá vláda oznámila plány na zákaz prodeje všech vozidel se spalovacími motory do roku 2030, což urychlilo zavádění elektromobilů.
Německý trh s elektromobily zaznamenal výrazný růst a jen v roce 2020 bylo zaregistrováno více než 395 000 nových elektromobilů. K tomuto růstu přispívají vládní pobídky, jako jsou dotace a daňové úlevy, a také rostoucí povědomí spotřebitelů o ekologických výhodách elektromobilů. Do technologií a výroby elektromobilů investovaly značné prostředky také největší automobilky v zemi, včetně společností Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz.
Výzvy, které nás čekají
Navzdory slibným vyhlídkám a bohaté historii není německá výroba elektromobilů v roce 2024 zcela optimistická. Plán německé vlády na dotace elektromobilů, který měl původně trvat až do konce roku 2024, byl po revizi rozpočtu na rok 2024 náhle odložen. Toto zrušení způsobilo výpadek 60 miliard eur ve státním rozpočtu a donutilo vládu zrušit několik projektů.
Jednou z hlavních překážek je nedostatek nabíjecí infrastruktury, zejména ve venkovských oblastech. Rovněž vysoké počáteční náklady na elektromobily zůstávají pro mnoho spotřebitelů překážkou. Vládní zákaz spalovacích motorů do roku 2030 by však měl podpořit další inovace a investice do elektromobilového průmyslu.
Čeká nás skvělá budoucnost?
Výroba elektromobilů v Německu významně přispívá k celosvětovému trhu a řadí se na druhé místo za Čínu. Závazek země vyrábět elektromobily je patrný z jejího značného objemu výroby a významného podílu na vývozu. Přestože před Německem leží další výzvy, zůstává automobilový průmysl klíčovým hráčem při utváření budoucnosti dopravních řešení.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: ithome.com, morningstar.com