Nikoliv auta a továrny. Podle amerických vědců za znečištěné ovzduší v Los Angeles mohou stromy

Los Angeles
Autor: bissartig / Zdroj: Pixabay

Emise z vozidel v Kalifornii v průběhu let neustále klesají, protože ekologická politika a pokrokové technologie čistí výfukové plyny. Od roku 2010 však mikroskopické částice v ovzduší a přízemní ozon tvrdošíjně odmítají klesat.

To vše díky nárůstu „sekundárních zdrojů“ – z nichž mnohé jsou stromy a keře, které ozelenují naše městské ulice. Tým amerických vědců se v červnu 2021 devětkrát vznesl na oblohu nad Los Angeles, aby přímo změřil kolísající koncentrace těkavých organických látek (VOC), které jsou prekurzory znečištění částicemi a ozonem, jež mohou pocházet z rostlin.

Na rozdíl od předchozích map, které buď odhadovaly emise na základě známých zdrojů, nebo modelovaly jejich pohyb, tento nejnovější přístup ve vzduchu mohl přímo měřit znečišťující látky v ovzduší několikrát za sekundu. Toho bylo dosaženo pomocí palubního hmotnostního spektrometru, který popisuje šíření více než 400 typů emisí v nebývalých detailech.

Kombinací výsledků s teplotními vzorci s rozlišením až 4 kilometry čtvereční (asi 2,5 míle čtvereční) tým určil, že botanické zdroje těkavých organických látek, mezi něž patří sloučeniny jako izopren, monoterpeny a seskviterpeny, se na začátku léta v Los Angeles podílely na potenciální tvorbě sekundárních organických aerosolů asi 60 procenty.

Vzhledem k tomu, že tyto botanické emise se zvyšují s horkým počasím a suchem, může se problém s pokračujícím létem ještě zhoršit. Výzkumníci předpovídají, že se jedná o problém, kterému musíme s oteplováním světa věnovat pozornost.

Znečištění okolního ovzduší zůstává významným zdravotním problémem na celém světě, a to i přes snahy o snížení toxických emisí v dopravě a průmyslu. Jemné pevné částice o velikosti pouhých mikrometrů zvyšují riziko srdečních onemocnění a nízké porodní váhy, zatímco ozón v ovzduší, které dýcháme, souvisí s onemocněním dýchacích cest a zvýšenou úmrtností.

Klíčem k tvorbě obou těchto potenciálně toxických látek jsou těkavé organické látky – široká škála chemických látek, které jednak přímo ovlivňují naše zdraví, jednak reagují na slunečním světle a v atmosféře za vzniku pevných částic a plynů, jako je ozón.

Vzhledem k tomu, že odhadem 4,2 milionu předčasných úmrtí ročně lze přičíst znečištění ovzduší, většinou v městské populaci, chtějí zdravotnické orgány najít lepší způsoby identifikace zdrojů těkavých organických látek, které lze v našich největších městech zmírnit.

Potenciálních producentů těchto všudypřítomných sloučenin je nepřeberné množství, neboť vše od pesticidů přes vlasové přípravky a čalounění automobilů až po čisticí prostředky vypotí nějakou sloučeninu, která je schopna v malém množství vytvořit něco nepříjemného. Není tedy divu, že těkavé chemické produkty se dnes podílejí až na polovině emisí těkavých organických látek z fosilních paliv v průmyslových městech.

Překvapivé může být, že právě zelené plochy, které definují čisté bydlení, vytvářejí vlastní sloučeniny v podobě terpenoidů, které se podle analýzy podílely na naměřeném hmotnostním toku těkavých organických látek asi 16 procenty.

O významu biogenních versus průmyslových zdrojů se vedou těžké debaty, zejména pokud se zohlední vyšší teploty. „Emise monoterpenů a seskviterpenů obvykle exponenciálně rostou s teplotou, zatímco o emisích izoprenů je známo, že rostou s teplotou a světlem a nakonec nad teplotním prahem klesají,“ poznamenávají vědci ve své studii.

Vědomí, že městské zahrady mohou přispívat ke znečištění, není důvodem k omezování zelených ploch, které samy o sobě udržují nižší teplotu a zlepšují naše zdraví jinými způsoby. Některé z nich dokonce mohou z ovzduší odstraňovat určité druhy těkavých organických látek.

Pro maximalizaci jejich přínosu by se však vyplatilo lépe porozumět tomu, jak mohou faktory jako sucho zvyšovat rozsáhlé biogenní emise VOC a jak vyřazené květy rostlin, jako jsou jacarandy, které patří k nejhojnějším druhům v Los Angeles, ačkoli nejsou původní, přispívají svými vlastními organickými prekurzory. Nebo dokonce určení, které druhy rostlin mohou být nižšími emitenty, protože globální teploty nevyhnutelně dále rostou.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: science.org, oberdanparking.it

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *