Výzkumníci v Číně obcházejí americké sankce. Navzdory sankcím stále mají přístup ke špičkovým grafickým procesorům Nvidia pro umělou inteligenci
Výzkumníkům z Číny se podařilo obejít americké sankce na vývoz GPU do Číny, což dokládá několik nedávných výzkumných prací využívajících H100, jak uvádí zpráva deníku Telegraph. A to navzdory skutečnosti, že H100 není od roku 2022 legální vyvážet do Číny, což naznačuje, že kontroly vývozu nejsou dokonalé. Množství, kterého se tyto výzkumné práce týkají, však naznačuje, že Čína v současné době příliš mnoho H100 nedostává.
K prvním sankcím na GPU uvaleným USA na Čínu došlo v srpnu 2022, které postihly high-endové modely H100 a A100 a znemožnily jejich prodej v Číně. Stalo se tak ještě před uvedením H100 na trh, takže před sankcemi by se v Číně neměly žádné H100 pohybovat. Přesto Telegraph zjistil, že čtyři nedávné výzkumné práce napsané v Číně jsou založeny na testování jednoho nebo více grafických procesorů H100.
Mezi společnostmi, které tyto výzkumníky podporují, je i 4paradigm, což je společnost zabývající se umělou inteligencí, která si však vysloužila místo na sankčním seznamu USA, protože údajně usilovala o transfer amerických technologií do čínské armády. Další práce jsou financovány z rozpočtu čínské vlády na vědu. Zpráva z ledna podobně naznačovala, že akademická sféra a vládou podporované organizace získávají přístup ke grafickým procesorům AI společnosti Nvidia, a to se zjevně nezměnilo.
Je zřejmé, že Nvidia tyto grafické procesory do Číny neprodává, protože by to pro společnost se sídlem v Santa Claře bylo krajně nelegální. Ačkoli původní sankce znemožnily Číně získat grafické procesory Nvidia z USA a širšího západního světa, Čína je stále může nakupovat z druhé ruky z jiných zemí. To je důvod, proč se kontroly vývozu H100 ještě zpřísňují, protože se nyní rozšiřují i na Blízký východ, a to právě proto, aby se Číně zabránilo v získávání dalších.
Při dodávání grafických procesorů Nvidia do Číny může hrát roli také pašování čipů, zejména s tím, jak se pašerácké operace stávají většími a složitějšími. Spojené státy se loni zřejmě obávaly pokusu o skryté pašování, když zakázaly čínské společnosti dodávat některé grafické procesory A100 do Austrálie. Ministerstvo obchodu mělo podezření, že z Austrálie budou převezeny do Číny.
Pozitivní zprávou pro americkou vládu je, že tyto výzkumné práce často zahrnují osm nebo méně grafických procesorů H100, z čehož vyplývá, že jich v Číně není k dispozici tolik. Ty zdaleka nestačí na plnohodnotné datové centrum umělé inteligence, které se bude muset spolehnout buď na některý z nových a sankcím vyhovujících GPU společnosti Nvidia, nebo na domácí čínské čipy pro umělou inteligenci, jako jsou například GPU Ascend společnosti Huawei. Myslíte, že se podaří americké sankce plně kontrolovat.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: msn.com, reuters.com