Nová aplikace společnosti Google si klade za cíl dešifrovat písmo lékařů

Google
Google Play na mobilním telefonu / Autor fotografie: Victoria_Art / Zdroj fotografie: Pixabay

Většina lékařů píše své recepty na léky opravdu rychle a tím pádem nečitelně. Tato problematika je tady s námi od začátku moderní medicíny s tím, že už mnoho technologických společností se s tím pokoušelo něco udělat, ale bohužel většinou bezvýsledně. Ostatně, už v pořadu Věřte nevěřte tato problematika byla ukázána, ale co s tím? Na tuto otázku nám chce odpovědět Google, který se snaží ve spolupráci s lékárníky najít způsob, kterým by šlo mnohdy nečitelné písmo dešifrovat.

Google údajně testuje novou aplikaci, jejímž cílem je snížit počet chyb způsobených rukopisem lékařů na lékařských předpisech. Podle webu TechCrunch je tato aplikace teprve ve vývoji a existují pouze její prototypy. Ta přesně umožňuje uživatelům vyfotit recept nebo jej nahrát ze své knihovny fotografií. Aplikace poté obrázek zpracuje a ukáže vám léky napsané na receptu. Tento způsob samozřejmě nese s sebou svá rizika, a tak než s ním Google přijde na trh, tak opravdu musí být vypilovaný.

Aplikace je určena k použití jako podpůrná technologie pro lékárníky, nikoli k nahrazení jejich úsudku. Vedoucí představitel společnosti Google tuto technologii předvedl na výroční konferenci společnosti Google for India. Bohužel prozatím nevíme, kdy bude aplikace oficiálně uvedena.

Špatný rukopis na lékařských předpisech může vést k závažným chybám a dokonce i úmrtím. Zpráva lékařského institutu (IOM) odhaduje, že každý rok dojde k 1,5 milionu chyb v důsledku toho, že lékárníci špatně přečtou nedbalý rukopis. Některé státy v USA zavedly elektronické systémy předepisování ve snaze omezit tyto chyby, což se netýká jen Spojených států, ale i mnoho dalších zemí. Mezi tyto země patří i Česká republika, ve které se už dlouhodobě využívá zaslání SMS na telefon, kterou poté ukážeme v lékárně a dostaneme léky.

Pokud se aplikace osvědčí v Indii, tak není vyloučena její expanze do celého světa. Jen přeci by mohla pomoct zachránit životy, což je pro všechny nejdůležitější.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gimochina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *