Ruské navigační satelity jsou pod útoky hackerů. Všechny byly hacknuty a následně vyřazeny z provozu

satelity
Autor fotografie: Дмитрий Осипенко / Zdroj fotografie: Pixabay

Invazní vojska ruského prezidenta Vladimira Putina nyní bojují naslepo v první linii poté, co skupina tajemných hackerů vyřadila všechny jeho vojenské satelity, a celou komunikační síť.

Ruské jednotky „bojují naslepo“ na frontové linii poté, co skupina hackerů vyřadila z provozu všechny jejich vojenské navigační satelity. Představitelé prezidenta Vladimira Putina dříve často chválili jeho taktiku na bojišti při invazi na Ukrajinu a tvrdili, že klíčovým faktorem byly jeho satelitní schopnosti.

Nyní je však klíčová hackerská skupina všechny vyřadila z provozu a Rusko zřejmě zůstalo slepé, pokud jde o vojenskou taktiku. Skupina, známá jako OneFist, se nabourala do systému známého jako Gonets, když zjistila, že bezpečnostní nastavení je nesprávně naprogramováno.

Satelitní systém Gonets spadá přímo pod ruskou vesmírnou agenturu Roskosmos. Byl vyroben pro komunikaci s globálními satelity, podobnými těm, které Rusko používá v boji.

V rozhovoru pro Cybernews anonymní člen vystupující pod jménem OneFist uvedl: „V jejich nastavení jsem našel chybnou konfiguraci, která nám umožnila vstoupit stejně jako do jakéhokoli jiného účtu.


Nenechte si ujít:


„Mohli jsme získat přístup k zobrazení, ale ne eskalovat svá oprávnění a stáhnout celou databázi. Neměli jsme plné povolení, takže jsme museli vše mazat ručně. Bylo to skutečně vyčerpávající, přestože se na útoku podílelo více lidí. Ale muselo to být rychlé, protože administrátoři to pravidelně monitorovali.“

Kolega hacker Voltage vysvětlil, že hlavní problém spočíval v tom, že databáze používaná pro systém Gonets byla „rozprostřena“ na více platformách, což ji činilo zranitelnou pro hackery.

Dodal: „Vypovídá to o tom, jak špatně na tom ruská kybernetická obrana ve skutečnosti je.

„Příběh je upřímně řečeno o tom, jak moc korupce pronikla do mnoha oblastí ruského internetu. Jednoduše nevěnují čas obraně svých systémů tak, jak se to dělá i u průměrných bezpečnostních systémů.“

K hackerskému útoku došlo začátkem tohoto týdne. Kreml se k této záležitosti zatím nevyjádřil.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: dailystar.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *