Obcházení sankcí pokračuje. Čínské firmy se obrací na Malajsii

Malajsii
Autor fotografie: Pixabay / Zdroj fotografie: Pexels

Spojené státy už několik let sankcionují Čínu, což není pro asijského giganta nic příjemného. Ten mezitím s postupem času nachází stále nové alternativy. Mezi ty vůbec nejnovější patří společnosti v Malajsii, na které se obrací čínské společnosti s prosbou o pomoc s výrobou grafickou čipů. Číňané obchází sankce, které se dotýkají právě i složitějších GPU. To má v Číně dopad na vývoj umělé inteligence nebo superpočítačů.

Čínské firmy se ve své vlastní zemi ocitly v problémech, a tak byly přinuceny hledat alternativy. Malajsie je významným hráčem v globálním dodavatelském řetězci čipů. Jednou z nejdůležitějších tamních společností je Unisem, které je většinově vlastněno čínskou firmou Huatian Technology. Nicméně i další malajské společnosti ohlásily nárůst obchodů a poptávky od čínských protějšků.

Mezi rozhodující faktory pro Číňany patří především pozitivní vztahy mezi oběma asijskými zeměmi, cenová dostupnost, kvalifikovaná pracovní síla a přístup k dostatečnému vybavení. Předseda Unisem John Chia zdůrazňuje, že obchody jsou legitimní a vyhovují sankcím, které na Čínu platí ze strany z USA. Je zajímavé, že zákaznická základna Unisemu je tvořena převážně společnostmi ze Spojených států.

Pro Malajsii jsou polovodiče důležité

V současnosti má Malajsie 13% podíl na globálním trhu s polovodiči. Avšak má ambice tento podíl do konce roku 2030 zvýšit na 15 %. K tomu ji nepochybně pomůže expanze čínských firem, pro které začíná být Malajsie zřejmě důležitým partnerem. Už v minulosti do čipového průmyslu v Malajsii přispěl Intel a Infineon s tím, že nyní to bude Xfusion a StarFive.

V budoucnu se jeví jako zajímavé alternativy také země, jako jsou Vietnam nebo Indie. I tam je polovodičový průmysl v rozkvětu a tím pádem může být lákadlem pro zahraniční investory. Ostatně, Apple s Foxconnem už do Indie společně vložily mnoho finančních prostředků.

Jak čas běží, tak jsou čínské společnosti stále vynalézavější. Nejenom, že se chystají na výrobu 5nm čipů, ale už jsou schopny najít také alternativy v zahraničí.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, firstpost.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *