Oblast 51: Co je to a co se tam děje?
Oblast 51 je synonymem pro příběhy o UFO, vládním utajování a potenciálním testování mimozemských technologií.
Oblast 51, která se nachází u jezera Groom Lake v pusté poušti na jihu Nevady, je zařízení amerického letectva, které je nechvalně známé pro své údajné spojení s neidentifikovanými létajícími objekty (UFO).
Konspirační teorie tvrdí, že základna slouží k testování mimozemské technologie údajně získané z míst havárií, jako je například známý incident v Roswellu v Novém Mexiku. Tyto teorie jsou živeny dlouholetým utajováním základny a její trvalou nepřístupností veřejnosti. V důsledku toho se toto předpokládané vojenské zařízení stalo neodmyslitelnou součástí moderní mytologie a městských legend 20. století s velkým vlivem na média a popkulturu.
Oblast 51 se nachází 120 mil severozápadně od Las Vegas, poblíž městeček Rachel a Hiko. Název „Oblast 51“ zřejmě pochází z označení, které měla základna na mapách Komise pro atomovou energii, přičemž tento název utkvěl v povědomí veřejnosti, ale armáda jej většinou nepoužívala.
Oblast byla založena v roce 1955 jako součást komplexu Nevada Test and Training Range a dostala také název „Paradise Ranch“ ve snaze letecké společnosti Lockheed (nyní Lockheed Martin) přilákat na základnu zaměstnance. Dnes je základna a širší komplex Nevada Test and Training Range součástí Nevada National Security Site (NNSS), přičemž CIA ji označuje jako Groom Lake and Homey Airport. Ačkoli satelitní snímky lokality byly omezené, od roku 2018 je základna viditelná na mapách Google Maps.
Benjamin Radford je americký folklorista, spisovatel, vyšetřovatel a skeptik, který je autorem více než 20 knih, včetně knihy „Vědecké vyšetřování paranormálních jevů: Jak vyřešit nevysvětlitelné záhady“, „Stopování Chupacabry: Upíří bestie ve skutečnosti, fikci a folklóru“ a „Záhadné Nové Mexiko: Zázraky, kouzla a příšery v zemi kouzel.“ Je také zástupcem šéfredaktora časopisu Skeptical Inquirer a napsal několik článků týkajících se konspiračních teorií kolem Oblasti 51.
„Samotná základna je poměrně malá, ale zakázaná oblast kolem ní má rozlohu přes 90 000 akrů [36 000 hektarů] – částečně proto, aby se zabránilo zvědavým pohledům, a částečně proto, že potřebují testovat tajná letadla,“ řekl Radford. „Oblast 51 jí říkají hlavně konspirační teoretici a média. Pro americkou vládu je to prostě Nevada Test and Training Range, součást Edwardsovy letecké základny.“
Americká armáda konečně přiznala existenci Oblasti 51 v roce 2013 poté, co Národní bezpečnostní archiv na Univerzitě George Washingtona získal dříve utajovaný dokument CIA s podrobnostmi o historii špionážního letounu U-2.
Toto přiznání však neznamená, že je vhodné základnu navštívit. Radford uvedl, že stále existují legitimní vládní a vojenské důvody pro utajování činnosti základny.
„Armáda klasifikuje Oblast 51 jako ‚vojenskou operační oblast‘. Na zemi se setkáte s přísnými cedulemi a ozbrojenými strážemi, které hlídají oplocený perimetr střežený zakopanými pohybovými čidly, kamerami, strážemi a tak dále – a navíc s cedulemi upozorňujícími, že je povoleno použít smrtící sílu,“ vysvětlil Radford. „Hranice Oblasti 51 nejsou oplocené, ale jsou označeny oranžovými sloupy a výstražnými cedulemi.“ Tyto cedule návštěvníkům říkají, že fotografování není povoleno a že za vniknutí na pozemek hrozí pokuta, dodal.
Původně sloužila jako testovací základna pro špionážní letoun U-2, později se zde testovaly i další známé letouny, například Archangel-12, SR-71 Blackbird a stíhačka F-117 Nighthawk.
Testování nových a utajovaných vojenských letounů je pravděpodobně hlavním důvodem spojení Oblasti 51 s UFO. Je důležité si uvědomit, že termín „UFO“ se vztahuje na jakýkoli neidentifikovaný létající objekt, nikoli konkrétně na mimozemskou kosmickou loď, navzdory jeho běžnému zobrazování v popkultuře.
„Je pravda, že v oblasti lze někdy spatřit podivná světla a letadla, takže je zřejmý skok k UFO, ale samozřejmě nová letadla mohou vypadat stejně,“ vysvětlil Radford. „Základní, chybná premisa, která stojí za mytologií Oblasti 51, se dá shrnout do tohoto: Vláda nechce prozradit, co se tam děje, takže to musí být něco ultra-super-úžasně tajného.“
Dodal, že to, čemu říkáme Oblast 51, je pouze jednou z mnoha vojenských základen, národních laboratoří a vládních vědeckých výzkumných center po celé zemi, které pracují s tajnými – dokonce přísně tajnými – informacemi a jejichž pracovníci a návštěvníci potřebují bezpečnostní prověrky. „Není žádný důvod si myslet, že se zde děje něco, co by souviselo s UFO,“ řekl Radford.
Kromě pozorování podivných plavidel se mytologie Oblasti 51 prosadila v roce 1989, kdy muž jménem Robert Lazar prohlásil, že na základně pracoval na mimozemské technologii.
Lazar řekl televiznímu reportérovi z Las Vegas Georgi Knappovi, že si v Oblasti 51 prohlížel pitevní fotografie mimozemšťanů a že americká vláda používala zařízení ke zkoumání nalezených mimozemských lodí. Lazar sám byl zdiskreditován, ale jeho tvrzení vyústila v řadu vládních konspiračních teorií, z nichž většina se týká mimozemského života.
„Hodně legend přiživili mystifikátoři jako Robert Lazar, který v 80. letech vystupoval v televizních stanicích a vyprávěl, že tam pracoval a na vlastní oči viděl těla mimozemšťanů a havarované létající talíře,“ připomněl Radford. „Vzbudilo to velkou pozornost, ale později se ukázalo, že si vymyslel nejen své zaměstnání na Nellis [letecké základně v jižní Nevadě], ale vlastně celou svou minulost. Téměř nic z toho, co řekl, nebyla pravda.“
Lazar se však pustil do práce. Bez ohledu na to, jak falešné byly zvěsti o mimozemské technice a Oblasti 51, se toto spojení zapsalo do povědomí veřejnosti a popkultury. Kromě četných dokumentárních filmů o Lazaru a spojení s Oblastí 51 se základna stala oblíbeným dějištěm fiktivních filmů a televizních pořadů.
Jeden z nejpozoruhodnějších obrazů Oblasti 51 se objevil ve filmovém trháku „Den nezávislosti“ z roku 1996 s Willem Smithem v hlavní roli. Tento film v režii Rolanda Emmericha vydělal celosvětově přes 817 milionů dolarů a základna v něm vystupuje jako klíčové místo v boji lidstva proti mimozemské invazi.
Na malé obrazovce hostila Oblast 51 zvláštního vězně v epizodě seriálu Doctor Who z roku 2011. Doktor cestující v čase byl na základně držen v zajetí během šesté epizody „Day of the Moon“. Vzhledem k tomu, že se jedná o pořad založený na mimozemšťanech, konspiračních teoriích a vládním utajování, není divu, že se Oblast 51 nakonec dostala do Akt X. V šesté epizodě šesté série z roku 1998 s názvem „Dreamland“ (Země snů) – což je také rané označení základny, se Mulder a Scullyová stanou svědky letu záhadného plavidla v tomto zařízení.
A Oblast 51 se stala součástí filmového vesmíru Marvelu v sedmé sezóně seriálu „Agents of Shield“, objevila se ve dvou epizodách seriálu a ve třetí se o ní objevila zmínka. O základně se zmínil i antagonista Spider-Mana J. Jonah Jameson v publikaci The Daily Bugle v sérii video balíčků v rámci virálního marketingu filmu „Spider-Man: Bez domova“ na konci roku 2021.
Zprávy Daily Bugle odkazovaly na „neúspěšný nájezd“ lidí na Oblast 51, jejichž cílem bylo objevit důkazy o mimozemském životě. Nájezd mělo provést více než milion lidí, ale ve skutečnosti se jich dostavila jen hrstka. V roce 2019 se to, co začalo jako žert na sociálních sítích, málem vymklo kontrole, když 3,5 milionu lidí projevilo zájem o účast na akci, kterou zorganizoval 20letý Matty Roberts, student z Bakersfieldu v Kalifornii.
Název laděné události na Facebooku zněl „Storm Area 51, They Can’t Stop All of Us“ (Bouře v Oblasti 51, všechny nás nezastaví) a, jak název napovídá, údajným plánem bylo zaútočit na základnu v dostatečném počtu, aby přemohli ochranku. Cílem bylo odhalit údajná tajemství, jako je mimozemská technologie a tajný výzkum. Nakonec se na nenápadnou letní akci dostalo odhadem 6 000 lidí, kteří se zúčastnili některých aktivit, jako je házení seker a pití limitované edice piva Bud Light s mimozemskou tématikou. Lehké zabezpečení Oblasti 51 však nebylo zpochybněno.
„Začalo to jako vtip, ale někteří lidé to vzali vážně a začali plánovat, že se vlastně… no, není jasné co, ale budou se poflakovat u vchodu a bavit se,“ řekl Radford. „Malé městečko Rachel se připravovalo na obrovské davy lidí a hudební festival, který se nikdy nekonal.“ „Bylo to obrovské fiasko, dodal.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: youtube.com, quora.com, indiatoday.in