Je to oficiální: NASA konečně představila svou první „seriózní“ zprávu o UFO

UFO
Autor: Christian Plass / Zdroj fotografie: Pixabay

V reakci na novou zprávu nezávislého panelu NASA oznámila, že jmenovala ředitele odpovědného za výzkum UFO. Nyní známých jako neidentifikované anomální jevy, a bude spolupracovat s dalšími agenturami na rozšíření sítě pro sběr dat o UFO.

„Je to poprvé, co NASA podnikla konkrétní kroky, aby se vážně zabývala UFO,“ uvedl dnes administrátor NASA Bill Nelson na tiskovém brífinku v sídle NASA ve Washingtonu.

NASA zpočátku tajila jméno svého ředitele pro výzkum UFO, ale později během dne jej agentura identifikovala jako Marka McInerneyho, který dříve působil jako styčný důstojník NASA pro otázky UFO s ministerstvem obrany.

Nelson bagatelizoval myšlenku, že za všemi dosud zaznamenanými anomálními jevy stojí mimozemšťané, ale slíbil, že bude mít otevřenou mysl pro všechny možnosti.

„Myslím, že je důležité, abyste to slyšeli slovo od slova,“ řekl. „Nezávislý studijní tým NASA nenašel žádný důkaz, že by UFO měly mimozemský původ, ale nevíme, co tyto UFO jsou. Úkolem NASA je zjistit neznámé. Ve svých dnešních komentářích jsem několikrát řekl, že v NASA jednáme otevřeně a budeme v této věci transparentní.“



Když se ho zeptali, zda se NASA skutečně podělí o důkazy o mimozemské příčině, odpověděl: „To si pište, že ano.“

V tiskové zprávě Nelson uvedl, že McInerney bude pracovat na realizaci vize agentury pro výzkum UFO, „včetně využití odborných znalostí NASA pro spolupráci s dalšími agenturami při analýze UFO a využití umělé inteligence a strojového učení pro vyhledávání anomálií na obloze“.

Spolupráce mezi agenturami a využití umělé inteligence k objasnění pozorování UFO patřily k hlavním doporučením ve zprávě nezávislé komise, která navázala na několikaměsíční zjišťování faktů. Šestnáctičlenná porota rovněž uvedla, že NASA by mohla vytvořit nové nástroje pro sběr hlášení o pozorování od veřejnosti.

„Porota si představovala rámec, který by využíval crowdsourcing, případně prostřednictvím aplikací pro chytré telefony, k zachycení širšího spektra údajů, což by zajistilo více očí a uší na zemi,“ uvedl předseda poroty David Spergel, fyzik, který je prezidentem Simonsovy nadace.

Dále uvedl, že systém NASA pro hlášení o bezpečnosti letectví by mohl být využit ke shromažďování civilních údajů o UFO, a to souběžně s vojenským systémem hlášení, který vytváří Úřad pro řešení anomálií v celé oblasti Pentagonu (All-domain Anomaly Resolution Office, AARO).

Pentagon přebírá vedoucí úlohu v otázce UFO částečně kvůli obavám, že přinejmenším některá pozorování, například incident s čínským špionážním balónem, který na začátku tohoto roku upoutal pozornost celého státu, mohou vyvolat zcela pozemní obavy o národní bezpečnost.



Výsledná zpráva vyzvala k rozšíření rozsahu pátrání po anomálních jevech. V budoucnu by se podle zprávy mohla analyzovat data z teleskopů včetně observatoře Vera C. Rubin, aby se zjistily případné známky UFO v širší sluneční soustavě. Federálně financovaná Rubinova observatoř, která sídlí v Chile, má v polovině roku 2020 zahájit širokoúhlý průzkum oblohy.

Zpráva uvádí, že systém družicového pozorování Země známý jako Geostationary Extended Observations (GeoXO) by mohl poskytovat další data, která by mohla být relevantní pro studie UFO.

Zpráva uvádí, že mnoho zpráv o UFO se po prozkoumání ukáže jako vysvětlitelných. Jako příklad uvádí video „GoFast“, které zaznamenalo setkání stíhacího letounu námořnictva s neidentifikovaným vzdušným objektem v roce 2015. Zdálo se, že se objekt pohybuje neuvěřitelnou rychlostí, podrobná analýza videa však ukázala, že se spíše jen prohání ve větru ve velkých výškách a že jeho rychlost byla špatně odhadnuta kvůli efektu paralaxy.

Jeden z tazatelů se na dnešním brífinku zeptal na nedávné svědectví bývalého důstojníka amerických zpravodajských služeb v Kongresu, který uvedl, že mu byly sděleny důkazy o mimozemských artefaktech a biologických vzorcích. Nelson v odpovědi odkázal na televizní seriál z 50. let s názvem „Dragnet“, v němž Jack Webb hrál fiktivního losangeleského policejního detektiva jménem Joe Friday.

„Říkával: ‚Jen fakta,'“ řekl Nelson. „Jen fakta. Ukažte mi důkazy.“

Nicola Foxová, zástupkyně administrátora pro ředitelství vědeckých misí NASA, odmítla sdělit, jakou částku NASA vyčleňuje speciálně na výzkum UFO. Řekla také, že NASA nebude sdělovat jméno ředitele výzkumu UFO, postoj, který byl později změněn.

Dan Evans, úředník NASA, který dohlížel na práci poroty, uvedl, že téma UFO je stále obklopeno stigmatem. Poznamenal, že členové poroty obdrželi znepokojivé množství nenávistných dopisů.

„Nejenže některé z věcí, které členové našeho panelu obdrželi v průběhu této studie, byly prostým trollingem, některé z nich skutečně přerostly ve skutečné výhrůžky,“ řekl během brífinku. „V NASA bereme posvátnost vědeckého procesu a bezpečnost a ochranu našeho týmu nesmírně vážně. A ano, to je zčásti důvod, proč jméno našeho nového ředitele nevytrubujeme do světa.“

O několik hodin později NASA aktualizovala svou tiskovou zprávu a uvedla McInerneyho, oceňovaného meteorologa, jako ředitele výzkumu UFO. Od roku 1996 McInerney působil na různých pozicích v Goddardově středisku kosmických letů NASA, Národním úřadu pro oceán a atmosféru a Národním centru pro hurikány.

„Vzhledem k zájmu se s vámi dělím o to, že NASA vybrala Marka McInerneyho ředitelem výzkumu UFO,“ uvedl Fox v příspěvku na X / Twitteru. „Zatímco budeme pokračovat ve zpracovávání zprávy a závěrů studijního týmu, chovejte se k němu prosím s respektem v této klíčové roli, která nám pomůže lépe vědecky pochopit UFO.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: universetoday.com, cnn.com

Průměrné hodnocení 2.8 / 5. Počet hodnocení: 24

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,
10 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *